BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkDev banka küçülmeye gidiyor----

Dev banka küçülmeye gidiyor

Dev banka küçülmeye gidiyor
24 Mart 2015 - 11:16 www.finansgundem.com

Deutsche Bank, yatırım bankacılığı biriminde 5'te 1 oranında küçülme seçeneğini masaya yatırdı

Avrupa'nın en büyük yatırım bankacılığı birimine sahip olan Deutsche Bank bu birimin küçülmesi yönünde karar alabilir. Banka yatırım bankacılığı biriminde 5'te 1 oranında küçülme seçeneğini masaya yatırdı. Diğer taraftan ABD'de ise 3 dev bankanın önlem planı bankacılık otoriteleri tarafından yetersiz bulundu.

Avrupa'nın en büyük yatırım bankacılığı birimine sahip olan Deutsche Bank bu birimin geleceği ile ilgili birden fazla seçeneği gözden geçiriyor.

Bloomberg'in konuya yakın kaynaklardan aldığı bilgiye göre karlılığını artırmak isteyen Deutsche Bank'ın değerlendirdiği seçenekleri arasında yatırım bankacılığı birimini 5'te 1 oranında küçültmek var. Bankanın aynı zamanda türev ürünler iş kolunu da küçültmesi seçenekler arasında bulunuyor.

Deutsche Bank euro krizinden bu yana yatırım bankacılığı birimini diğer bankalara göre güçlü tutan bir kurum olarak dikkat çekiyor. Banka, yatırım bankacılığı için gereken sermaye yeterlilik oranları yüksek olsa da bu birimi radikal bir şekilde küçültmemişti. Ancak Barclays ve UBS gibi bankaların yatırım bankacılığı birimlerini küçülteceğini açıklamasının ardından hisselerinin yükselmesi, Deutsche Bank'ın da bu seçeneği değerlendirmesine yol açıyor.

Öte yandan dev bankalar ile Amerikan bankacılık otoriteleri arasında görüş ayrılığı devam ediyor. Bankaların geleceğe dair önlem planlarını inceleyen Amerikan bankacılık otoriteleri, RBS, HSBC ve BNP Paribas'ın planlarının yetersiz olduğunu belirtti. Amerikalı kurumlar Ağustos ayında 11 banka hakkında benzeri karar vermişti.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)