BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaTeknolojiDeniz suyunu anında içme suyuna dönüştüren cihaz----

Deniz suyunu anında içme suyuna dönüştüren cihaz

Deniz suyunu anında içme suyuna dönüştüren cihaz
07 Mayıs 2022 - 10:11 www.finansgundem.com

Güneş enerjili tuzdan arındırma ünitesi, 10 kilogramdan daha hafif ve taşınabilir güneş paneliyle çalışıyor.


Araştırmacılar bir düğmeye basıldığında deniz suyunu içme suyuna dönüştürebilen bir desalinasyon (tuzdan arındırma) cihazı icat etti.

Yeni teknoloji esasen, tuz moleküllerini, bakterileri ve virüsleri ortadan kaldırmak için, suya elektrik veren bir teknikten faydalanıyor. Bu teknoloji piyasadaki desalinasyon ünitelerinin gerektirdiği yedek filtrelere ve yüksek basınçlı pompalara ihtiyacı ortadan kaldırıyor.

The Independent'ın haberine göre valiz büyüklüğünde bir cihaza yerleştirilmiş teknoloji, 10 kilogramdan daha hafif ve taşınabilir güneş paneliyle çalışıyor.

Cihazı geliştiren Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ekibine göre, bu durum teknolojiyi ücra ve kaynak bakımından ciddi ölçüde sınırlı bölgelerde kullanıma uygun kılıyor.

10 yıllık yolculuğun sonucu

MIT'de elektrik mühendisliği profesörü olan Jongyoon Han "Bu gerçekten de ekibimle benim 10 yıllık yolculuğumuzun sonucu. Yıllarca tekil desalinasyon süreçlerinin arkasındaki fizik üzerine çalıştık fakat bütün bu gelişmeleri bir kutuda toplamak, bir sistem geliştirmek ve bunu okyanusta kullanmak benim için gerçekten anlamlı ve tatmin edici bir deneyimdi" dedi.

Desalinasyon ünitesinin ürettiği su hem çözünmüş hem de askıda kalan katı maddeleri gideren iki aşamalı işlemi sayesinde Dünya Sağlık Örgütü'nün kalite standartlarını aşıyor.

Cihaz uzman olmayanların kullanabilmesi için tasarlandı ve cihaza eşlik eden bir akıllı telefon uygulamasıyla kablosuz olarak kontrol edilebiliyor

Cihazın prototipi testlerden başarıyla geçerek saatte 0,3 litre doğrudan denizden çekilmiş içme suyu üretti.

Araştırmadan bilim insanı Junghyo Yoon "Şu anda bu üretim oranını artırmak için araştırmamızı sürdürüyoruz. Bu kesinlikle heyecan verici bir proje ve şimdiye kadar kaydettiğimiz ilerlemeden gurur duyuyorum fakat daha yapılacak çok iş var" dedi.

Üretim oranını artırmanın yanı sıra, araştırmada yer almayan başka bilim insanları da mevcut prototipin diğer kısıtlamalarına dikkat çekti.

New York Üniversitesi Abu Dabi Su Araştırma Merkezi Direktörü Profesör Nidal Hilal, kurulumun pahalı malzemeler gerektirdiğini söyledi.

Hilal, "Düşük maliyetli malzemelere sahip benzer sistemlerin kullanıldığını görmek ilginç olurdu" dedi.

Cihazın detaylarını anlatan "Portable seawater desalination system for generating drinkable water in remote locations" (Ücra Yerlerde İçme Suyu Üretmek için Taşınabilir Deniz Suyu Desalinasyon Sistemi) başlıklı makale Environmental Science and Technology adlı bilimsel dergide yayımlandı.

İçme suyu barajlarında doluluk oranı yükseldi

 

Nadir görülen bir deniz canlısının 450 milyon yıllık fosili bulundu

 

Marmara Denizi'nde yeniden müsilaj tehlikesi

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)