BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiÇin'de 'borçları erken ödeme' planları yayılıyor----

Çin'de 'borçları erken ödeme' planları yayılıyor

Çin'de 'borçları erken ödeme' planları yayılıyor
03 Kasım 2021 - 09:54 www.finansgundem.com

Çinli şirketler son dönemde küresel piyasalarda temerrüt riskiyle öne çıkarken, bazı şirketler yatırımcıları yatıştırmak için ödeme planlarını öne çekiyor.


Çin’de iki emlak geliştirme şirketi daha, zor durumdaki gayrimenkul sektöründe tansiyonun artması ve temerrütlerin rekor sayılara ulaşması ile birlikte, erken borç ödemesine giderek tahvil sahiplerini yatıştırmaya çalışıyor.

Logan Group Co., kamuya yaptığı açıklamada, 3 Ocak’ta vadesi dolacak 244 milyon dolar tutarında yüzde 5,75 faizli tahvilin anapara ve şimdiye dek işlemiş faizini ödemeyi teklif etti. Ronshine China Holdings Ltd., uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Inc.’nin not indiriminin ardından, son iki haftada, bazı tahvillerin vadelerinden önce geri ödemesi için 23 milyon dolardan fazla bir harcama yaptıklarını kaydetti.

Bilançoları güçlü emlak şirketleri, Çin’de yatırım yapılabilir not seviyesinin altındaki tahvillerin faizinin yüzde 20’nin üzerine çıkarak en az 10 yılın en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından yatırımcı güvenini tekrar kazanmaya çalışıyor.

Regülatörlerden yükümlülük çağrısı

Kredi derecelendirme kuruluşları, emlak devi China Evergrande Group’un içinde bulunduğu krizin yayılması ile birlikte, gayrimenkul şirketlerinin notlarını rekor hızda düşürüyor ve en az dört emlak geliştirme şirketi geçen ay temerrüde düştü.

Bloomberg’in haberine göre, Çinli regülatörler, emlak geliştirme şirketlerine geçen hafta, denizaşırı tahvil ödemeleri dahil tüm borç yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerektiğini söyledi.

Logan ve Ronshine, geçen hafta yüzde 5,95 faizli dolar cinsi tahvilinin ödemesini erken yapacağını açıklayan Zhenro Properties Group Ltd. ve dolar cinsi tahvilinin geri ödemesini bir hafta önce gerçekleştirmek için fon havalesi yaptığını duyuran Central China Real Estate Ltd.’ye katıldı.

Meksika petrol fiyatlarını sabitlemeye başladı

Meksika, gelecek yıl petrol satışlarından elde edeceği geliri varil başına 60-65 dolar civarında sabitlemek için satım opsiyonu alımlarına başladı.
Meksika, gelecek yıl petrol satışlarından elde edeceği geliri sabitlemek için kendisine daha önceden belirlenmiş bir fiyattan satış imkanı sunan satım opsiyonu alıyor. Bloomberg’in haberine göre, opsiyon kontratlarının varil başına 60-65 dolarlık bir fiyat seviyesinde bulunduğu belirtiliyor.

Meksika’nın uyguladığı milyar dolarlara varan hedge stratejisi genellikle 200-300 milyon varil civarında petrolü kapsıyor ve bazen piyasa dengesini de bozabiliyor. Meksika Maliye Bakanı ise konuyla ilgili herhangi bir yorumda bulunmadı.

Meksika, piyasadaki traderların fiyatlar ile ilgili hareketleri öngörüp opsiyon maliyetini artırmaması için son bir kaç yıldır hedge stratejisinin detaylarını gizli tutmaya ve daha önce görülmemiş önlemler almaya başladı.

Meksika petrol fiyatlarındaki dalgalanmaya karşı ilk hedge pozisyonunu Birinci Körfez Savaşı zamanında açmıştı fakat 10 yıl öncesine kadar konuyla ilgili herhangi bir yıllık program duyurmuyordu. Körfez Savaşı’ndan beri her yıl petrol satışlarını korumaya alan Meksika, sadece petrol fiyatlarının yükseldiği 2003-2004 yılların herhangi bir hedge pozisyonu almamıştı.

Meksika hedge stratejisinin meyvelerini kriz zamanlarında birçok kez toplama şansı yakaladı. 2009 yılında petrol fiyatlarında yaşanan düşüşü bu strateji sayesinde atlatabilen ülke, 2015 yılındaki düşüşte de 6 milyar dolara yakın kazanç elde etti.

Bloomberg’in hesaplamasına göre, Meksika 2001 yılından bu yana satım opsiyonları için 15,1 milyar dolar öderken hedge pozisyonlarının nakde çevrilmesiyle beraber 16,5 milyar dolar gelir elde etti.

Çin santrallerde kullanılan kömür miktarını düşürecek

 

İklim anlaşmasına Çin bombası

 

Evergrande 10 büyük projede yeniden çalışmaya başladı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)