BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiBakan Bilgin'den zam ve 3600 ek gösterge açıklaması----

Bakan Bilgin'den zam ve 3600 ek gösterge açıklaması

Bakan Bilgin'den zam ve 3600 ek gösterge açıklaması
04 Nisan 2022 - 11:46 www.finansgundem.com

Bakan Bilgin, kamudaki memur, işçi ve emeklilere Temmuz ayında enflasyon farkı vermek için düzenlemelerin yapılacağını söyledi. Ayrıca Bilgin, 3600 ek göstergenin Mayıs ayında Meclis'e getirilebileceğini de belirtti.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücrete enflasyon yüzde 36'yken yüzde 50 zam yapıldığını söyledi. Memur-Sen Genel Merkezi'nde düzenlenen "4688 Sayılı Kanun ve 10. Yılında Toplu Sözleşme Kongresi"nin açılışında konuşan Bakan Bilgin, memur, işçi ve emeklilere Temmuz ayında enflasyon farkı verilmesi için düzenlemelerin yapılacağını söyledi. Bakan Bilgin 3600 ek gösterge konusunun da Mayıs ayında Meclis'e gelebileceğini belirtti.

Bakan Bilgin'in açıklamaları şöyle:

Türkiye pandeminin en kötü şartlarında çarklarının durmadığı bir ülke oldu. AB, ABD'deki enflasyon Türkiye'ye de olumsuz etkilerini yansıtıyor ama onlardaki enflasyon üretimlerin durmasından kaynaklanıyor. Bunları birlikte değerlendirmek lazım. Batıyla mukayese edildiğinde batıyı nasıl etkilediğini görmeye başladığımızda ABD dünyanın en zengin ülkesi, tarihinde görülmemiş enflasyon krizi yaşıyor. Almanya 4 trilyon 200 milyar dolarlık bir ekonomi. Enflasyonla mücadele birinci önceliğimiz. Toplu sözleşme için bunu konuşmak oldukça anlamlı. Türkiye'nin üç temel meselesi vardır. Bağımsızlık mücadelesini başaran Türkiye, cumhuriyeti kurmuştur. Birincisi modernleşmek. Diğeri demokratikleşme, diğeri sosyalleşme. Türkiye demokrasisi ne kadar ileri taşınsa o kadar sorun çözme kabiliyeti artar. Pandeminin dünyada yarattığı krizlerin altında Türkiye kalmamışsa bunda demokratikleşmenin rolünü görmemiz lazım. Unutmayalım ki darbeler sadece içeride bu militarist ideolojinin cuntacı askerlerin ya da anti demokratik bürokratik unsurların müdahalesi değildir. Türkiye'ye dışarıdan müdahalenin bir aracıdır.

"TÜRKİYE EN HIZLI BÜYÜYEN İKİ ÜLKEDEN BİRİ"

Ekonomik gelişme ekonomik kalkınmayla ilgili bir mesele. Türkiye pandemiden sonra dünyada en hızlı büyüyen iki ülkeden birisi oldu. Büyüme topluma yansımıyor diyenler var. Bu cehaletle ilgili tarafı. Büyüme bir önceki yıla göre toplam mal ve hizmetteki artışı gösterir. Bu süreklilik gösterirse refah artıyor. Ekonomik kalkınma büyüme tek başına yeterli olan şeyler değildir. Sosyal politikalarla zenginleştirmeliyiz. Sendikal mücadele demokratikleşme ve sosyal dengelerin inşa edilmesine katkı yapan kurumlardır. Sendikal hayatın güçlenmesine her şeyden önce biz siyasetçilerin, aydınların, akademisyenlerin, bütün kesimlerin ihtiyacı vardır.

"Yüzde 50'lik pozitif bir reel ücret artışı gerçekleştirdik"

Türkiye'nin bütün zorluklarına rağmen önemli adımlar attık. Enflasyona karşı işçi ve emekçileri korumak bizim görevimizdir. Kısa sürede tarihsel adımlar atıldı. Türkiye'de asgari ücrette yapılan düzenleme. Enflasyon yüzde 36'yken yüzde 50'lik pozitif bir reel ücret artışı gerçekleştirdik. Bugünkü enflasyonist ortam dikkate alındığı zaman bunu muhtelif şekillerde yorumlamak mümkündür ama inkar edilemez. Bizim bu süre içerisinde yaptığımız şey Asgari Ücret vergi dışı bırakılsın. Türkiye'nin tarihinde bir ilk gerçekleşti ve bu gerçekleşti.

Zam ve 3600 ek gösterge açıklaması

Toplu sözleşme mekanizmalarımız devam ediyor. Orada bizi koruyan, çalışanları koruyan aktüel gelişmeler karşısında direnç gösteren madde var. Enflasyon farkının verilmesi. Ocak ayının başında sadece enflasyon farkı vermedik, ona bir de yüzde 3 civarında sosyal denge farkı verdik. Temmuz enflasyonunda da çalışanlarımıza yapılan yeni düzenleme ile yeniden ele alacağız. 3600 ek gösterge meselesinde çalışmamız son aşamasına geldi. Ümidimiz Mayıs ayında çalışmayı tamamlamak ve Meclise intikal ettirmek. Türkiye Cumhuriyeti sosyal devlettir. Sözleşmeli personel statüsü var. Bir şekilde isteğe bağlı olarak düzenlemek istiyoruz. Türkiye modernleşmesini başka bir anlamda gerçekleştirmek üzeredir. Başkanlık sistemi çok önemli bir siyasal projedir. Bunun gerçekleşmesi çok önemlidir. Anayasa'nın değişmesi gerekmektedir. Çalışanların hukukunu daha iyi koruyan kapsamlı bir değişime ihtiyaç var.

Bakan Bilgin yanıtladı: Asgari ücrete ek zam olacak mı?

 

Bakan Bilgin'den asgari ücret açıklaması

 

Bakan Bilgin yanıtladı: Asgari ücrete yeni zam iddiası!

 

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • bilen vatan seven05 Nisan 2022 09:13

  MİLLETLE OYNUYORLAR GÜNÜ KURTARIYORLAR, BU ÜLKEYİ BU DURUMA GETİRENLER ALLAHA  HESAP  VERECEKTİR....

 • Emekli04 Nisan 2022 20:19

  Bir dedikleri bir dediklerini tutmuyor...Emekli Seyyanen ZAM istiyor Sayın Bakan, enflasyon zammı zaten verilecek...

 • LAF ÇOK İCRAAT SIFIR04 Nisan 2022 16:21

  yapıcaz edecez hikaye...yap o zaman..EYT yi çözemiyorsan istifa et..başkanlık sistemiyle uçuyorduk..gördük

 • E.g.04 Nisan 2022 12:26

  ENFLASYON %61 OLDUĞUNDAN/YÜKSELDİĞİNDEB ASGARİ ÜCRETLİLERE DE ENFLASYON FARKI ÖDENMELİ/VERİLMELİ

 • Selami Bakır04 Nisan 2022 12:24

  3 yıldır konuşuluyor. Her seferinde geri atılıyor. Yeter artık. Bu hayat pahalılığından insanlar bunalmış durumunda yapacağın üç kuruşluk zam zaten yaraya merhem olmayacak.

 • EYT04 Nisan 2022 12:15

  Sayın bakan EYT de çözüm bekliyoruz.

 • Adem Çelik04 Nisan 2022 11:59

  Yeter artık. Allah belanızı versin. Dilinize pelesenk ettiniz. Yapacaksanız yapın.