BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiABD'den küresel asgari kurumlar vergisi teklifi: En az %15 olmalı----

ABD'den küresel asgari kurumlar vergisi teklifi: En az %15 olmalı

ABD'den küresel asgari kurumlar vergisi teklifi: En az %15 olmalı
21 Mayıs 2021 - 00:17 www.finansgundem.com

ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, küresel asgari kurumlar vergisi oranının çok uluslu şirketlerin vergilendirilmesinde daha eşit bir oyun alanına dayalı olarak gelişmesini, büyümeyi ve refahı teşvik edeceği ifade edildi

ABD Hazine Bakanlığı, küresel asgari kurumlar vergisi oranının en az yüzde 15 olması gerektiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Vergi Politikası Ofisi yetkililerinin matrah aşındırması ve kar aktarımı konusunda Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütünün (OECD) bir parçası olan yönlendirme grubuyla toplantılara katıldığı bildirildi. Bu toplantıların bir parçası olarak küresel asgari kurumlar vergisi oranıyla ilgili müzakerelerin başladığına işaret edilen açıklamada, ülkelerin vergi tabanlarını korumak, küresel vergi sisteminin eşitlikçi ve 21'inci yüzyıl küresel ekonomisinin ihtiyaçlarını karşılayacak donanıma sahip olmasını sağlamak için birlikte çalıştığı bir ortam yaratılması gerektiği belirtildi. Açıklamada, "Kurumlar vergisi rekabeti ve matrah aşındırma baskılarını sona erdirmek için çok taraflı çalışmak zorunludur." değerlendirmesi yer aldı.

Vergi oranlarında dibe doğru bir yarış olduğu anımsatılan açıklamada, küresel asgari kurumlar vergisi oranının çok uluslu şirketlerin vergilendirilmesinde daha eşit bir oyun alanına dayalı olarak gelişmesini, orta sınıf ve çalışanlar için adaleti sağlarken inovasyonu, büyümeyi ve refahı teşvik edeceği ifade edildi.

ABD Hazine Bakanlığının yönlendirme grubuna küresel asgari vergi oranının en az yüzde 15 olması gerektiğini teklif ettiği belirtilen açıklamada, bu oranın bir taban olduğu ve yükseltilmesi gerektiği vurgulandı.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)