BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiYastık altındaki nakit neden artıyor?----

Yastık altındaki nakit neden artıyor?

Yastık altındaki nakit neden artıyor?
12 Nisan 2021 - 15:47 www.finansgundem.com

Korona virüs sürecinde nakit harcamaları düşerken, nakit stoklama oranı arttı. Ancak nakde yönelik talep artışı pandemiden önce başlamıştı

FINANSGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Çantalar, kıyafetler ve topuklu ayakkabılar pandemi sürecinde dolaplarda kaldı. Cüzdan satıları geçtiğimiz yıl temassız ödemelerin daha çok tercih edilmesiyle birlikte beşte bir oranında düşüş gösterdi. Dijital ödemelere yönelik talep Adyen, PayPal ve Square gibi şirketlerin piyasa değerini iki kattan fazla yükseltti. Yine de şaşırtıcı bir şekilde banknotlara yönelik talep, alışverişlerde nakit kullanımı azalırken, artış gösteriyor.

Şubat ayına kadar geçen bir yılda, dolaşımdaki fiziki euroların sayısında %12, sterlinlerde %13 ve dolarda %17 artış görüldü. Bu artışın büyük bir kısmı ise daha önceki krizlerde de görülen korkulardan kaynaklandı. Nakitsiz toplumların poster çocuğu İsveç bile siber saldırı ve diğer acil durumlara karşı önlem olarak vatandaşlarına evde nakit bulundurmalarını tavsiye etti.

Finansal kriz sürecinde, nakde yönelik yüksek talebe, mevduatların bankalardan çekilmesi de eşlik etmişti. Bu durum pandemi sürecinde görülmedi. Hane halklarının banka hesaplarındaki birikim, neredeyse tüm endüstriyel toplumlarda son beş yıldan çok daha hızlı bir büyüme gösterdi. Bunun nedeni ise harcama olanaklarının azalması oldu.

Financial Times’ın haberine göre, bu tür trendlerin pandemi öncesi normlara dönmesi beklenebilir. Ancak nakde yönelik talepteki artış pandemiden önce başlamıştı. Dolaşımdaki para ise Deutsche Bank’a göre son 20 yılda neredeyse iki kat arttı. Nakit paradaki artışta 100 dolar gibi büyük miktardaki banknotlar öne çıktı.

Merkez bankaları sterlin ve euro banknotlarının yalnızca dörtte birinin yasal işlemlerde kullanıldığını tahmin ediyor. Geri kalan nakit ise evde ya da yurt dışında, bir değer koruma aracı olarak saklanıyor ve gölge ekonomiyi tetikliyor. Harvard’ın Ekonomi Öğretim Üyesi Kenneth Rogoff, birçok ülkedeki nakdin yarısının, işlemleri gizlemek için kullanıldığını açıkladı.

Yüksek küpürlü banknotların ortadan kalkması nakdin yasa dışı amaçlar için kullanılmasının önünü kesebilir. finansgundem.com'un derlemesine göre, İsveç’in yasa dışı sektörü sona erdirmek istemesi, ülkenin nakit kullanımındaki gerilemenin nedenlerinden biri. Ancak fiyatlarda sürdürülebilir bir artış, nakdin değer koruma aracı olarak rolünü ortadan kaldırabilir ve daha büyük bir etki yaratabilir.

Düşük seviyede faiz oranlarının geride kalması, yastık altındaki nakdi ortaya çıkartacak tek gelişme olacak.

HSBC yolsuzluk davasında anlaşma sağlandı

 

Küresel reasürans sermayesi 658 milyar dolara yükseldi

 

Maaşını ING Türkiye'den alan emekliler koşulsuz kazanıyor

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mehmet DEMİR13 Nisan 2021 12:36

    Hükümet yönetim kadrosuna GÜVEN olmadığı için herkes gibi bende paramı ve altınımı evimde saklıyorum. Çünkü ne yapacağı belli olmayan bir adamın iki dudağı arasında olmak hoş değil. Finans kesimi bile Cumartesi resmi gazeteyi görmeden rahat edemiyor. Her an her şey olabilir.