BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemYapay zekada Z kuşağı şoku----

Yapay zekada Z kuşağı şoku

Yapay zekada Z kuşağı şoku
28 Ocak 2024 - 14:53 www.finansgundem.com

Ernst & Young tarafından yapılan bir araştırma, Z kuşağının iş yerinde yapay zekayı benimsemeye eski kuşaklara göre daha az açık olduğunu gösteriyor.

Birçok kişi, akıllı telefonlar kullanarak büyüyen Z kuşağının, üretkenliği artırmak için iş yerinde yapay zekayı benimsemekte eski kuşaklara göre daha açık olacağını düşünse de yakın zamanda yapılan bir araştırma bunun tam tersinin doğru olabileceğini gösteriyor.

Ernst & Young, farklı yaş gruplarından 1000 tam zamanlı ve yarı zamanlı Amerikalı ile anket yaptı. Araştırmacılar, yapay zeka kullanımına ilişkin endişelerin nesillere göre nasıl değiştiğini araştırdı.

GENÇLER DAHA AZ KULLANIYOR

Danışmanlık şirketi EY, yaşlı çalışanların genç meslektaşlarına göre yapay zeka kullanımına daha açık göründüğünü tespit etti.

İş yerinde bu teknolojiyi en çok kimin kullandığı sorulduğunda, Y kuşağı katılımcıların (1981-1996 yılları arasında doğanlar) yüzde 74'ü ve X kuşağı katılımcıların (1965-1980 yılları arasında doğanlar) yüzde 70'i ChatGPT gibi araçları iş yerinde kullandıklarını söyledi.

Ankette Z Kuşağı olarak tanımlanan 1997-2005 yılları arasında doğan çalışanların ise sadece yüzde 63'ü iş yerinde yapay zeka kullandıklarını söyledi.

Z KUŞAĞI İKNA OLMADI

Anket sonuçlarına göre Z kuşağının yapay zekaya yaşlı çalışanlardan daha az güvenmesinin en önemli sebebi, gençlerin yapay zekanın gerçek bir değer katabileceğine daha az ikna olmaları.

EY yöneticisi Marcie Merriman, "Bu birçokları için sürpriz olsa da, işyerindeki en genç ve en yaşlı nesiller için yapay zekaya güven sadece emniyet ve güvenlikle ilgili değil: teknolojinin işe yarayıp yaramadığıyla ilgili" diye yazdı.

Merriman'a göre bir başka açıklama da, genç ve yaşlıların yeni teknolojileri kullanma konusunda sahip oldukları farklı rahatlık dereceleri olabilir.

Buna göre, X kuşağı, hızlı değişime ayak uydurmak için iş yerinde yapay zekanın nasıl kullanılacağını öğrenmeye daha fazla mecbur hissedebilir ve herhangi bir teknik zorluğun üstesinden gelebilir. (Sözcü )

Musk'ın yapay zeka şirketi küresel yatırımcılarla görüşüyor

 

İnsan emeği, yapay zekadan daha cazip!

 

Yapay zeka robotu kontrolden çıktı!

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)