BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemVideo konferans ile önemli üretim, ihracat ve istihdam zirvesi----

Video konferans ile önemli üretim, ihracat ve istihdam zirvesi

Video konferans ile önemli üretim, ihracat ve istihdam zirvesi
03 Nisan 2020 - 10:50 www.finansgundem.com

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracatta Mart ayında yaşanan gerilemeye değinerek, telafi etmek için temassız ticaret uygulamasını hayata geçirdiklerini belirtti. Pekcan, “Önceliğimiz üretim, ihracatın sürekliliği ve istihdamın muhafaza edilmesi” dedi.

FİNANSGUNDEM.COM-ANKARA 

Ticaret Bakanlığı 11. İstişare Kurulu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın başkanlığında korona virüs gündemiyle video konferans yöntemiyle yapıldı.

Konferansa Pekcan’ın yanı sıra; TİM Başkanı İsmail Gülle, DEİK Başkanı Nail Olpak, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, TMB Başkanı Mithat Yenigün ve YASED Başkanı Ayşem Sargın katıldı.

Pekcan, toplantıda korona virüse yönelik bakanlık tarafından alınan tedbirleri anlatırken, STK’lar da korona virüsün sektörler üzerindeki etkilerini, talep ve önerilerini paylaştı. Pekcan toplantıda İstişare Kuruluna çok önem verdiğini belirterek, bu süreçte de STK’larla her zamanki gibi interaktif olarak görüş alışverişinde bulunacaklarını söyledi.

Kentsel dönüşümde pandemi gelişmesi

Temassız ticaret uygulaması hayata geçirildi

Kovid-19 pandemisinin tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkilediğini belirten Pekcan, bu süreçte önceki dönemlerde olduğu gibi STK’ların görüş ve önerilerini, taleplerini Ticaret Bakanlığı olarak dikkate almaya devam edeceklerini ifade etti.

İhracatta 2020 yılına çok iyi başladıklarını ancak korona virüsün etkisiyle Mart ayında ihracatta beklenildiği üzere gerileme görüldüğünü hatırlatan Pekcan, bunu telafi etmek için temassız ticaret uygulamasını hayata geçirdiklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan sanayici, üretici, tacir, esnaf, ihracatçı ve birçok sektörü kapsayan destek paketinin sektörler tarafından da çok olumlu karşılandığını dile getiren Pekcan, “Önceliğimiz Sayın Cumhurbaşkanımızın da hep altını çizdiği gibi üretim ve ihracatın sürekliliği ve istihdamın muhafaza edilmesi” dedi. 

Enflasyon rakamları açıklandı

Bu süreci beraber atlatacağız

Pekcan, “Bu süreci el birliği, güç birliği ve dayanışma içinde hep beraber atlatacağımıza inancımız tam. Devlet ve özel sektörün iş birliğine en güzel örnek bizim İstişare Kurulu toplantılarımızdır. Bu toplantıların kilit bir rol oynadığına inanıyorum. Korona virüs pandemisinin ticaret hayatımıza olumsuz etkisini en aza indirmek ve bu süreç atlatıldıktan sonraki dönemde de geçiş sürecini en hızlı şekilde atlatarak, yeni dönemde başarılarımız için atılması gereken adımların belirlenmesi için STK’ların görüş ve önerileri bizim için çok değerli. Bakanlığımız ve STK’larımızın beraberce yapacakları veri analizleri, hedeflerimize ulaşma yolunda önemli katkı sağlayacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” kampanyasına da STK’ların vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür eden Pekcan, bunun dar gelirli vatandaşlara katkı sağlama noktasında çok önemli bir kampanya olduğunu ve STK üyelerinden de destek vermelerini beklediklerini belirtti.

Yapı Kredi’den sağlık kuruluşlarına 10 milyon TL’lik destek

Koç Holding’den Milli Dayanışma Kampanyası’na 20 milyon TL’lik katkı

Kur riski artarken finansal tedbir almak şart !

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)