BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaEmlakKentsel dönüşümde pandemi gelişmesi----

Kentsel dönüşümde pandemi gelişmesi

Kentsel dönüşümde pandemi gelişmesi
03 Nisan 2020 - 10:33 www.finansgundem.com

Kamu ihalelerinde iş alan müteahhitlere salgın sebebiyle işlerin tamamlanmasında zorluk yaşamaları hâlinde mücbir sebep savunması hakkı getirildi. Peki, bu hak kentsel dönüşümde inşaat sözleşmesini aksatan müteahhite yansır mı?

Korona virüs (Kovid-19) salgını, her gün yeni yasal düzenlemeleri de beraberinde getiriyor. Bunlardan biri de Kamu İhale Kanunu hakkında Cumhurbaşkanlığınca yayımlanan Genelge oldu. Genelgeye göre, kamu ihalelerinde iş alan müteahhitler (yükleniciler), ihalesini aldıkları işlerin sözleşmeye uygun olarak tamamlanması konusunda salgın sebebiyle zorluk yaşamaları hâlinde ilgili idareye başvurarak mücbir sebep savunması yapabilecek.

Peki, düzenleme özel inşaat sözleşmelerini de ilgilendiriyor mu?

Sözleşme Hukuku Uzmanı Doç. Dr. Umut Yeniocak, “Müteahhitlere tanınan bu imkan sadece kamu ihalelerini değil özel inşaat sözleşmelerini de yakından ilgilendiriyor. Örneğin kentsel dönüşüm kapsamında müteahhitle anlaşma yapan konut sahiplerinin, inşaatı zamanında teslim alma ihtimalleri oldukça düşük hale gelmiştir” diyor.

KONUT SAHİPLERİNİN İNŞAATI ZAMANINDA TESLİM ALMA İHTİMALLERİ AZALABİLİR

Sözleşme Hukuku Uzmanı Doç. Dr. Umut Yeniocak konuyla ilgili açıklamalarına şöyle devam ediyor:  

“Başvuruda bulunan müteahhitler, idare tarafından haklı görülmesi hâlinde, herhangi bir dava açmaya gerek olmaksızın örneğin inşaat sözleşmelerinde inşaatın tamamlanması için ek süre alabilecek ya da sözleşmeyi feshedebilecekler. Kentsel dönüşüm kapsamında müteahhitle anlaşma yapan konut sahiplerinin, inşaatı zamanında teslim alma ihtimalleri oldukça düşük hale gelmiştir diyebiliriz. Birçok inşaat projesinde müteahhitler bu genelgeye dayanarak ek süre ya da fesih hakkını gündeme getirebilir. İnşaatın geç teslim edilmesi halinde cezai şart uygulanacağı sözleşmede yazılı olsa bile, konut sahipleri bu haklarını ileri süremeyecek.”

GECİKMENİN NEDEN KAYNAKLANDIĞINA DİKKAT EDİN!

Bu durumun kötüye kullanılmasını önlemek için müteahhitle anlaşma yapan kişilerin, inşaatta yaşanan gecikmenin salgından kaynaklanıp kaynaklanmadığına dikkat etmeleri gerektiğini altını çizen Yeniocak “Söz konusu aksamaların veya gecikmelerin salgına bağlı olmadığı iddiasındalarsa, müteahhitlerin ek süre ya da benzeri taleplerini kabul etmek zorunda değiller” şeklinde konuşuyor.

PEKİ MÜTEAHHİTLERİN BAŞVURUSUNUN SONUÇLANMASI HANGİ ŞARTLARA BAĞLI?

Genelgeye göre başvurunun olumlu sonuçlanabilmesi için şu üç şartın bir arada bulunması gerekiyor:

- Zor duruma düşmüş olmasında yüklenicinin kendi kusurunun bulunmaması, durumun salgından kaynaklı olması,

- Salgın sebebiyle ortaya çıkan olağanüstü durumun yüklenicinin sözleşmeden doğan borcunu yerine getirmesini engelleyecek nitelikte olması,

- Yüklenicinin ortaya çıkan bu zor durumu bertaraf edecek gücünün bulunmaması.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)