BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemTürk şirket Decathlon’u satın almak istiyor----

Türk şirket Decathlon’u satın almak istiyor

Türk şirket Decathlon’u satın almak istiyor
30 Mayıs 2023 - 12:50 www.finansgundem.com

Rusya'daki tüm mağazalarını kapatan Decathlon’un, Rusya’daki varlıklarını FLO'nun satın almak istediği öne sürüldü.

Türkiye ayakkabı pazarında faaliyet gösteren FLO’nun birçok farklı markanın spor ekipmanlarının bir arada bulunduğu uluslararası Fransız mağaza zinciri Decathlon’un Rusya’daki varlıklarını satın almak için masaya oturduğu bildirildi.

Vedomosti gazetesi ticari gayrimenkul danışmanlık şirketlerinden kaynaklara atıfta bulunarak yaptığı haberinde, Türk FLO Retailing ve Lübnanlı Azadea Group’un Rusya’da Decathlon’u satın almak için görüştüğünü açıklarken, bu bilginin perakendecinin ortaklarından biri tarafından da doğrulandığını aktardı.

Kaynaklara göre şu anda iki farklı anlaşma seçeneği üzerinde durulurken, birincisi, tüm Rus ağının yatırımcı tarafından satın alınması ve Decathlon mağazalarının franchising modeline göre yeniden açılması, ikincisi ise bazı satış noktalarının kapatılmasıyla benzer formatta çalışma modeli olarak tahmin ediliyor.

Decathlon’un potansiyel alıcılarla aktif müzakereler gerçekleştirdiği belirtilirken, ancak anlaşmanın bu yılın sonbaharına kadar tamamlanmayacağı düşünülüyor.

Uzmanlar, Decathlon’un Rusya’daki tüm faaliyetlerinden 2021’de elde ettiği gelirinin yaklaşık 29,6 milyar ruble, net karının ise 1,7 milyar ruble olduğunu bildirirken, şirket, 26 Mart’ta Rusya’daki operasyonlarının askıya alındığını duyurmuş, ertesi gün, Rus çevrimiçi mağazası da dahil olmak üzere zincirin tüm mağazalarını kapatmıştı.

Satış işlemleri hakkında TASS haber ajansına konuşan Commonwealth Partnership (CMWP) perakende gayrimenkul departmanı başkanı Olga Antonova, ön tahminlere göre şirketin Rusya’daki varlıklarının maliyetli olabileceğini, satın alma maliyetinin yaklaşık 15-17 milyar rubleye ulaşabileceğini söyledi.

Uluslararası spor malzemesi perakende zinciri Decathlon, 70’in üzerinde spor dalına yönelik ürünlerin tasarımı, üretimi ve perakende satışında uzmanlaşmış bir Fransız şirketi olarak biliniyor. Şirket, Auchan ve Leroy Merlin’in de sahibi olan Mulliez Family Association’ın bir parçası olarak faaliyet gösteriyor.

Decathlon’un Rusya’daki varlıkları için başka taliplerin olup olmadığı bilinmezken, şirketin Orta Doğulu bazı bayilerinin Rusya’daki ağın perakende ve depo gayrimenkullerini görmeye geldiği ifade edildi.

Danışmanlık şirketi CORE.XP’ye göre Decathlon’un en az 135 bin m2’lik ticari alana sahip olduğu kaydedilirken, Fransız şirketin yurt içinde Oktoblu ve Blue House olmak üzere iki ana tüzel kişiliğinin bulunduğu belirtildi.

IBC Real Estate’e göre ise Decathlon şu anda 25 hipermarket ve bir depo olmak üzere toplam alanı 150 bin metrekareden fazla olan 26 mülke sahip. (Gazetemru)

Decathlon Rusya’daki varlıklarını satıyor

 

Rusya’daki Decathlon mağazaları kapatılıyor

 

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)