BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemTürk heyetinden ABD'deki temaslarının ardından F-16 açıklaması----

Türk heyetinden ABD'deki temaslarının ardından F-16 açıklaması

Türk heyetinden ABD'deki temaslarının ardından F-16 açıklaması
01 Ekim 2022 - 05:35 www.finansgundem.com

Dış İlişkiler Başkanı Ala öncülüğündeki Türk heyetinin, ABD'de gerçekleştirdiği temasların ardın F-16 filosunun modernize edilmesine yönelik olumlu mesajlar verildiği açıklandı.


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Efkan Ala'nın öncülüğünde, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç, NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak ile AK Parti İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır, Washington'da yürüttükleri temasların ardından Türkiye'nin Washington Büyükelçiliğinde Türk gazetecileri bilgilendirdi.

10-13 Mayıs'taki ziyaretlerinin ardından bu ikinci ziyaretin de faydalı geçtiğini dile getiren Ala, bu ziyaret kapsamında 2'si Senatör, 14'ü Temsilciler Meclisi üyesi olmak üzere 7 Demokrat ve 9 Cumhuriyetçi Kongre üyesi ile bir araya geldiklerini kaydetti.

"İkili ve bölgesel konular ele alındı"

Ala, temaslarında F-16'lar da dahil olmak üzere ikili ve bölgesel konuları ele aldıklarını ifade ederek, "Parlamenter diplomasinin, hükümetler arasında düzenli şekilde devam eden temasları tamamlayıcı ve zenginleştirici bir yönü var. Bu yıl Türkiye'den ABD'ye 5, ABD'den Türkiye'ye 4 parlamenter heyetin seyahati oldu. Yıl sonundan önce bu sayı artabilir. Hükümetimiz ile Biden yönetimi arasındaki üst düzeyli temaslardaki yoğunluk kadar parlamenter heyetlerin ziyaretlerinde bir süredir görmeyi arzu ettiğimiz bir artış var." dedi.

"Türkiye'nin talep ettiği F-16 modernizasyon bölgenin güvenliği için gerekli"

Ala, Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye'nin ortaya koyduğu diplomatik çabaların da herkes tarafından takdirle karşılandığını belirterek, şunları kaydetti:

İşte tam da bu sebeple, içinden geçmekte olduğumuz dönemde Türkiye'nin talep ettiği F-16 modernizasyon ve tedarik paketinin, ülkemizin güvenliği, NATO'nun caydırıcılığı ve bölgemizin istikrarı için ne kadar gerekli olduğu bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın New York'ta bazı Kongre üyeleriyle yaptığı görüşmelerde olduğu gibi, burada görüştüğümüz Kongre üyeleri de bir NATO müttefiki olarak ülkemizin F-16 filosunun modernize edilmesine yönelik olumlu mesajlar vermişlerdir. Başkan Biden'ın da Madrid'de ifade ettiği üzere yönetim, zaten bu satışı desteklemektedir.

 

"Türkiye’ye F-16 satışı ile ilgili yasa haksız ve mesnetsiz"

Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez'in Senato'da 2023 yılı Ulusal Savunma Güvenlik Yasası'na (NDAA) devredilmek üzere, ABD'nin Türkiye'ye F-16 tedarikini Yunanistan'la ilişkilerine bağlayan bir yasa maddesi önerisini sunduğuna işaret eden Ala, "Türkiye’ye F-16 satışını, başka bir NATO müttefikiyle ikili ilişkilerimize bağlayan bu maddeyi haksız ve mesnetsiz buluyoruz. ABD Kongresi'nden iki NATO müttefiki olan Türkiye ve Yunanistan'a karşı hakkaniyetli ve eşit mesafede durmasını, Ege sorunları konusunda ülkemizin hassasiyetlerine de saygı göstermesini ve NATO'nun geleceğini şahsi menfaatlerinden ulvi tutmasını bekliyoruz." görüşünü paylaştı.

Türkiye ile ABD arasındaki anlaşmazlık konularına gerçekçi şekilde yaklaşılması gerektiğinin altını çizen Ala, "F-16 tedarik sürecinin olumlu neticelenmesinin, taraflar arasında güvenin yeniden pekiştirilmesine ve mevcut anlaşmazlıklarımızın çözümüne olumlu etkide bulunacağına inanıyoruz." dedi.

"Yunanistan, diplomatik yankesicilik yapıyor"

Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) konusundaki pozisyonunun net olduğunu ve yıllardır politikasının değişmediğini belirten Ala, şunları dile getirdi:

Biz bu konuda karşı tarafın olumlu, pozitif adım atmasını bekliyoruz çünkü üzerimize düşeni referandum döneminde de daha sonraki dönemde de yaptık. Şimdi de oradaki gelişmelere olan itirazımızı söylüyoruz ve yanlışları dile getiriyoruz ve Türkiye'nin bu konularda oldubittiye izin vermeyeceğinin altını da her zaman çiziyoruz ama Yunanistan zaman zaman iklim müsait olunca, kendine göre değerlendirdiğinde fırsat bulunca tabiri caizse diplomatik yankesicilik yapıyor, yapmaya çalışıyor. Fırsattan istifade etmeye çalışıyor kendine göre. Oysa onlar için fırsat değil bunlar. Türkiye, kendi politikalarını, kendi haklarını asla örselettirmez. Ve yapılması gereken neyse o yapılır, bunu da Sayın Cumhurbaşkanı'mız da devlet başkanı olarak dile getirdi, Dışişleri Bakanı'mız dile getirdi, biz de dile getiriyoruz ve herkesi orada uluslararası hukuka harfiyen saygı göstermeye çağırıyoruz. Onun dışında herhangi bir gelişme Türkiye bakımından zaten kabul edilebilir değil.

 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan F-16 açıklaması

ABD'den Yunanistan'a, iki modernize edilmiş F-16

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan F-16 açıklaması!

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)