BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaLeasing-Faktoring TEB Faktoring Genel Müdürü Baydar yeniden başkan----

TEB Faktoring Genel Müdürü Baydar yeniden başkan

 TEB Faktoring Genel Müdürü Baydar yeniden başkan
23 Aralık 2016 - 13:04 www.finansgundem.com

Factors Chain International (FCI) Başkanlığına, TEB Faktoring Genel Müdürü Çağatay Baydar 2. kez seçildi

Bünyesinde 93 ülkeden 403 finans şirketini barındıran dünyanın en büyük faktoring organizasyonu Factors Chain International (FCI) Başkanlığına, TEB Faktoring Genel Müdürü Çağatay Baydar 2. kez seçildi. 2011 – 2013 yılları arasında FCI başkanlığı görevinde bulunan Baydar, bu göreve 2. kez seçilmekten dolayı büyük bir mutluluk ve gurur duyduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Faktoring sektörünün hem dünya hem de ülkemiz ticareti içinde payı büyük bir hızla artmakta. Dünyada büyüklüğü 2.3 trilyon Euro olan sektörün, Türkiye’deki cirosu 37.5 milyar Euro’yu buldu. Başkanlığını üstlenmiş olduğum FCI’da bundan sonraki hedefimiz tanıtımlara ağırlık vererek Türkiye gibi ihracat odaklı ülkeler başta olmak üzere faktoringin büyüme hızını artırmak olacak.”

Türkiye’de faktoring sektörünün büyüme trendi gösterdiğini belirten Baydar, “Önceki yıllardaki kadar yüksek olmasa da, hala dünya ve Avrupa ortalamalarının üstünde büyüme görülüyor. İhracat faktoringinin ise yurtiçi işlemlerden daha hızlı geliştiğini görüyoruz. Şu anda ihracat faktoringi, toplam faktoring hacmi içinde yüzde 20 paya sahip. 2017 yılında yurtiçinde yaklaşık yüzde 10 büyüme beklerken, ihracatta ise yüzde 20 büyüme bekliyoruz. İhracat faktoring’inde yüzde 16’lık büyüme oranı ile Çin’den sonra ikinci büyük ülke konumundayız” dedi.

Türkiye’de faktoring sektörünün KOBİ’leri ve reel ekonomiyi desteklemeye devam edeceğini belirten Baydar, Türkiye ekonomisinin büyümesine destek vermeye devam edeceklerini belirtti.

FCI üyeleri reel sektöre 5 bin finans şirketi ile 300 milyar Euro finansman sağlandı. Dünyada 51 bin çalışanı ile yaklaşık olarak 550 bin faktoring müşterisine hizmet veren FCI üyeleri, küresel GSMH’nin ortalama yüzde 4.2’sini gerçekleştirdi.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)