BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaTCMB'den 'zorunlu' değişikliğin ayrıntıları! ----

TCMB'den 'zorunlu' değişikliğin ayrıntıları!

TCMB'den 'zorunlu' değişikliğin ayrıntıları!
15 Eylül 2021 - 10:07 www.finansgundem.com

Merkez Bankası, Resmi Gazete'de yayımlanan yeni zorunlu karşılık oranlarına ilişkin ayrıntıları açıkladı.

Merkez Bankası, 1 Temmuz'da açıkladığı TL cinsi zorunlu karşılıkların döviz ve altın cinsi tutulmasını sağlayan Rezerv Opsiyon Mekanizmasının (ROM) kademeli şekilde kaldırılmasına ilişkin tamamlayıcı düzenlemeye gidildiğini açıkladı. 

Merkez Bankası, Resmi Gazete'de yayımlanan yabancı para cinsi yeni zorunlu karşılık oranlarına ilişkin detayları açıkladı.

Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğinin artırılması için zorunlu karşılık düzenlemesinde değişikliğe gidildiğini bildiren TCMB şu açıklamayı yaptı:

1 Temmuz 2021 tarihinde açıklandığı üzere, Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilmesi imkânı azami oranı yüzde 20’den yüzde 10’a düşürülmüş ve döviz cinsinden mevduat/katılım fonuna uygulanan zorunlu karşılık oranları tüm vade dilimlerinde 200 baz puan artırılmıştı. Ayrıca, Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilmesi imkânının sonlandırılacağı da ilan edilmişti.

Bu çerçevede, söz konusu imkân 1 Ekim 2021 tesis tarihinde %10’dan %0’a düşürülerek sonlandırılacak olup, aynı tarihte yürürlüğe girmek üzere yabancı para mevduat/katılım fonuna uygulanan zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 200 baz puan artırılmasına karar verilmiştir.

Alınan bu kararla birlikte, 1 Ekim 2021 tarihi itibarıyla Türk lirası cinsinden zorunlu karşılık tesislerinin yaklaşık 13,9 milyar Türk lirası, döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılık tesislerinin ise yaklaşık 3,4 milyar ABD doları karşılığı tutarında artması beklenmektedir.

Merkez Bankası’nın kararı ne anlama geliyor?

Merkez Bankası'ndan 'zorunlu' hamlesi

 

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • 😄15 Eylül 2021 15:28

    Ayvaz kasap hep bi hesap giden gitti gelen sayın yazarda aynı seyleri yapıp duruyor zaten başka ne yapacak ? İcatmı çıkartacak ahahahaha

  • Volkan15 Eylül 2021 13:41

    PPK toplantısında faiz indirimine hazırlık olarak dolar biriktiriyor TCMB. 200 puan indirecek gibi. Bu hafta yurt içi yerleşikler dolar almak için para bulamayabilir. Yabancı da sinyal bekliyor, TCMB ve yabancı yerliye ortal operasyon çekecek. Yabancılar artık rezervi merak etmiyormuş, yerlilerin hareketlerine odaklanmışlar.