BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaMerkez Bankası'ndan 'zorunlu' hamlesi----

Merkez Bankası'ndan 'zorunlu' hamlesi

Merkez Bankası'ndan 'zorunlu' hamlesi
15 Eylül 2021 - 01:05 www.finansgundem.com

Merkez Bankası, yabancı para zorunlu karşılık oranlarını 200 baz puan artırdı.

Merkez Bankası, döviz hesapları için uygulanan zorunlu karşılık oranlarında değişikliğe gitti. Vadesiz ve 1 yıla kadar vadeli döviz hesapları için zorunlu karşılık oranı yüzde 23'e yükseldi. 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli döviz hesaplarında zorunlu karşılık oranı ise yüzde 17 oldu.

15 Eylül tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan zorunlu karşılık oranları hakkındaki tebliğin 6'ncı maddesinin ikinci fıkrasında yapılan değişiklikle zorunlu karşılık oranları şöyle gerçekleşti:

Resmi Gazete'deki bu tebliğin ardından sabah Merkez Bankası, ZK düzenlemesine ilişkin ayrıntıları açıklayacak ve hangi tutarda döviz tesisi beklendiğini duyuracak.

Temmuzda da 2 puan artmıştı

Merkez Bankası, 1 Temmuz'da da Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilmesi imkanı azami oranını yüzde 20'den yüzde 10'a düşürmüş, döviz cinsinden mevduat ve katılım fonuna uygulanan zorunlu karşılık oranlarını tüm vade dilimlerinde 200 baz puan artırmıştı.

Döviz hesapları rekor tazeledi

Bu arada 3 Eylül haftasına ait para banka verilerine göre, yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 1 milyar 922 milyon dolar artış göstermiş; böylece bir önceki hafta 236 milyar 196 milyon dolar olan yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 238 milyar 118 milyon dolara çıkmıştı.

Toplam rezerv 119 milyar doları aştı

Merkez Bankası’nın net uluslararası rezervleri 3 Eylül 2021 itibarıyla, bir önceki haftaya göre 1 milyar 406 milyon dolar artış ile 27 milyar 856 milyon dolara yükseldi. Brüt döviz rezervleri 91 milyon dolar artış gösteriken, toplam rezervler 118 milyar 264 milyon dolardan 119 milyar 198 milyon dolar seviyesine yükseldi.

Merkez Bankası piyasaya 57 milyar TL verdi

Ekonomistler 23 Eylül’de Merkez’den ne bekliyor?

 

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucize Reis : )15 Eylül 2021 08:06

    EEe, ne saçma sapan bişi bu yahu... Sen TL de kal dovis alma, faiz vermiyorum.. TL de kal TL faiz kazan... Aöan yabancı paraya ihtiyacı olan el atmasın ayarlaması bu : ))  Bunları görünce umudum olmuyor. dmviz çözumu merkezle olmaz. 20 yılın her yılında 6 ayda bir bir şehre ağır sanayı kursaydık, şuan doviz fazlası olan Türkiye olacak, kullanılan butun borç usd euro lar ödenmiş, milletten alınan dolaylı vergiler azalmaya başlayacaktı. koca  20 yıl yanlış program çıkış hiçde kolay olmayacak. Benden demesi. haya garip kısa vade çözüm peşindeyiz. neşterlik operasyona, ağrı kesici vermek gibi bişi.