BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaS&P Global: KKM rezervler üzerinde bir yük----

S&P Global: KKM rezervler üzerinde bir yük

S&P Global: KKM rezervler üzerinde bir yük
27 Eylül 2023 - 09:10 www.finansgundem.com

Hazırladığı son raporunda Türkiye analizine yer veren S&P Global, Kur Korumalı Mevduat (KKM) programının Merkez Bankası rezervleri üzerinde baskı oluşturduğunu iddia etti.


Gelişmekte olan Avrupa, Orta Doğu, Afrika bölgesinde ekonomik beklentiler zayıfladıkça riskler artıyor.

S&P Global, yüksek petrol fiyatlarının Gelişmekte olan Avrupa, Orta Doğu, Afrika (EMEA) bölgesindeki 52 derecelendirilmiş ülke içinde, çoğunlukla Körfez İşbirliği Konseyi'nin üyeleri olan birkaç büyük ihracatçıya fayda sağladığını, Orta ve Doğu Avrupa ile Türkiye gibi üst-orta gelirli ekonomileri tehlikeye attığını bildirdi.

S&P Global, "Kredi Koşulları Gelişmekte Olan Piyasalar 2023 4'ncü Çeyrek: Yüksek Faiz Oranları Ruh Halini Bozdu" başlıklı bir rapor yayınladı.

"Zayıflayan dış talep ve küresel büyüme beklentileri sadece Türkiye için değil Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya gibi üretime dayalı EMEA ekonomilerinin yanı sıra Güney Afrika da dahil olmak üzere Afrika'nın emtiaya dayalı ekonomileri için de geçerli" değerlendirmesini yapan S&P, dış finansman koşullarının özellikle Orta ve Doğu Avrupa'daki yatırım yapılabilir ülkeler için başlangıçta umut verici olan ilk çeyreğin ardından, gelişmekte olan ülkeler için döviz fonlama piyasalarının yeniden açılmasını bir kez daha geciktiriyor gibi göründüğünü savundu ve "Üç ay önce tartıştığımız gibi, ekonomik ve parasal ayarlara yönelik zorlu reformlarla ilerleyen birkaç EM EMEA ülkesi var, ancak onlar bile seçmenlerin tepkisiyle karşılaşıyor" tespitini yaptı.

KKM rezervleri baskılıyor

Türkiye'nin Hazine ve Maliye Bakanlığı ile TCMB'deki yeni bir liderlikle birlikte bir başka reformist hikaye olduğunu ileri süren S&P, "Merkez Bankası hazirandan bu yana haftalık repo faiz oranını toplamda 2,150 puan arttırdı. Ancak, kur korumalı mevduat programının maliyetinin Merkez Bankası'na kayması sınırlı net rezervler üzerinde bir başka yük" dedi.

Yetkililerin enflasyonu düşürmenin ve dolarizasyonun önemli bir süre ve çok daha yüksek oranlar gerektirdiğinin farkında olduklarını belirten S&P, "Ancak, Mart 2024 yerel seçimleri göz önüne alındığında , mali reform yetkisine yönelik siyasi riskler önemli olmaya devam etmekte" değerlendirmesini yaptı.

Doların gücü ve çok yüksek kısa vadeli ABD faiz oranları göz önüne alındığında, sermaye Gelişmekte olan Ülke'lere girişlerin pahalı ve oldukça seçici olmaya devam ettiğini anlatan S&P, "Türkiye'de finans ve kurumsal sektörlerde döviz cinsinden birkaç tahvil ihrac gördük ve Orta Asya'daki yerel para birimi cinsinden devlet borçlanma piyasalarına bazı girişler oldu" dedi.

S&P: ABD'nin ekonomik büyümesi trendin altına düşecek

 

EBRD, Türkiye büyüme tahminini revize etti

 

S&P Global, Türkiye için beklentilerini yükseltti

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Turan.T27 Eylül 2023 09:54

    Arttır faizleri leri arttır yüzde otuz negatif faiz yüzde yüz üzerinde enflansyon faizleri ciddi bir devlet anlayışı ekonomi yöntemi olmadığı apaçık kimsenin ciddiye aldığı yok ne icerde nede dışarıda TL nin degerlenip enflansyonun düşmesi faizlerin yüzde yüz üzeri olan enflansyonun üstüne çekilmesinin dışında imkansız ötesi en ufak çıkış yolu yok gerisi boş