BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkSociete Generale'den geri alım hamlesi----

Societe Generale'den geri alım hamlesi

Societe Generale'den geri alım hamlesi
08 Şubat 2024 - 11:52 www.finansgundem.com

Societe Generale 2022'nin son çeyreğinde kaydedilen 1,07 milyar euronun oldukça altında 430 milyon euroluk net kâr açıklarken 280 milyor euro tutarında hisse geri alımı yapacağını bildirdi.

Societe Generale, zayıflayan net bankacılık geliri nedeniyle dördüncü çeyrek net karında keskin bir düşüş bildirdi, ancak 280 milyon euroluk (302 milyon dolar) yeni bir hisse geri alım programı başlattı.

LSEG verilerine göre Societe Generale, 404 milyon euroluk konsensüs analist tahmininin biraz üzerinde, ancak 2022'nin son çeyreğinde kaydedilen 1,07 milyar euronun oldukça altında 430 milyon euroluk bir grup net kârı açıkladı. Bu rakam, bankanın üçüncü çeyrekte 295 milyon euroluk grup net kâr açıklamasının ardından geldi; zira yatırım bankasının dirençli performansı Fransız perakende işindeki keskin düşüşü dengeledi.

Fransa'nın borsada işlem gören en büyük üçüncü bankası olan Societe Generale'nin 2023 yılınra net kârı 2,15 milyar euroluk analist beklentilerinin biraz üzerinde 2,49 milyar euro oldu.

Bununla birlikte, üç aylık net bankacılık geliri yıllık bazda %9,9 düşerek 5,96 milyar euroya geriledi; banka bu düşüşü büyük ölçüde Fransız perakende, özel bankacılık ve sigorta bölümündeki net faiz gelirindeki düşüşe ve hedge işlemlerinin çözülmesinden kaynaklanan olumsuz etkilere bağladı.

SocGen, hissedarlarına hisse başına 90 sent nakit temettü teklif edeceğini ve hisse başına 35 sente denk gelen 280 milyon euroluk bir hisse geri alımı başlatacağını duyurdu.

Bankanın bildirdiği diğer önemli rakamlar arasında yıl sonunda %13,1 olan CET1 oranı, dördüncü çeyrek için bildirilen %1,7'lik maddi özkaynak getirisi ve %78,3'lük maliyet-gelir oranı yer almaktadır.

Grup CEO'su Slawomir Krupa, 2023'ün banka için "bir geçiş ve dönüşüm yılı" olduğunu ve 2024'te %5 veya üzerinde gelir artışı hedeflediklerini söyledi.

Krupa yaptığı açıklamada, "BoursoBank'ın olağanüstü ivmesi, Küresel Bankacılık ve Yatırımcı Çözümleri franchise'larımızın gücü, tüm bölgelerdeki uluslararası bankacılık faaliyetlerimizin performansı, ayrıca Fransa'daki yeni bankamızın ve Ayvens'in benzeri görülmemiş dönüşümleri uygulama kapasitesi, yüksek düzeyde uygulama yeteneğimizin güçlü kanıtlarıdır" dedi.

"Aynı zamanda, 2023 yılı Fransız Perakende Bankacılığındaki net faiz gelirindeki keskin düşüş ve LeasePlan'in entegrasyon maliyetinin yükselmesinden olumsuz etkilenirken, maliyetlerin, risklerin ve sermayenin disiplinli bir şekilde yönetildiği bir yıl olmuştur."

Çevrimiçi ve mobil bankacılık iştiraki BoursoBank, bir yıl öncesine kıyasla 566.000 yeni müşteri kazanımı ile rekor bir çeyrek geçirerek Soc Gen için özellikle önemli bir gelişme oldu. BoursoBank'ın toplam müşteri sayısı 2023 yılı sonunda 5,9 milyona ulaşacak.

Rosbank, Societe Generale'in varlıklarını satın alacak

 

Societe Generale'den stablecoin hamlesi

 

ECB, Societe Generale'nin sermaye zorunluluğunu artırdı

 

Societe Generale iştiraklerini satıyor

 

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)