BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemSağlık Bakanlığı: Türkiye'de maymun çiçeği vakası yok----

Sağlık Bakanlığı: Türkiye'de maymun çiçeği vakası yok

Sağlık Bakanlığı: Türkiye'de maymun çiçeği vakası yok
22 Mayıs 2022 - 11:54 www.finansgundem.com

İlk kez 7 Mayıs'ta İngiltere'de görülen maymun çiçeği virüsü, 2 haftada 12 ülkeye yayıldı. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, "Ülkemizde bugüne kadar maymun çiçeği vakası görülmemiştir" açıklamasını yaptı.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, bugüne kadar Türkiye'de maymun çiçeği virüsü vakasına rastlanmadığını duyurdu. 

Genel Müdürlüğün internet sayfasından yapılan açıklamada, maymun çiçeğinin (monkeypox) kemirgenler ve primatlar gibi vahşi hayvanlardan kaynaklanan ve bazen insanlara bulaşan zoonotik bir hastalık olduğu, "ortopoksvirüs" ailesine ait olan maymun çiçeği virüsünden kaynaklandığı ifade edildi.

'Ülkemizde bugüne kadar vaka görülmemiştir'

İnsan vakalarının çoğunun, hastalığın endemik olduğu Orta ve Batı Afrika'da görüldüğü, hastalığın, temas ve solunan büyük damlacıklar yoluyla, damlacık maruziyeti ile bulaşabildiği söylenilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

Hastalık genellikle kendi kendini sınırlar, ve semptomlar genellikle 14 ila 21 gün içinde kendiliğinden düzelir. Monkeypox hastalığı ile ilgili gelişmeler, Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi bildirimleri ve Uluslararası Sağlık Tüzüğü kapsamında, diğer ülkelerin uluslararası odak noktaları ile bilgi alışverişinde bulunularak, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar ve Erken Uyarı Dairesi Başkanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Ülkemizde bugüne kadar vaka görülmemiştir.

New York'ta ilk maymun çiçeği vakası

İsviçre'de ilk maymun çiçeği vakası görüldü

DSÖ: 11 ülkede teyit edilmiş 80 maymun çiçeği vakası

Maymun çiçeği virüsü hızla yayılıyor

İsrail’de ilk maymun çiçeği vakası

Maymun çiçeği virüsü Kanada'da

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)