BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemRus ekonomisi 4 yıl geriye gidebilir----

Rus ekonomisi 4 yıl geriye gidebilir

Rus ekonomisi 4 yıl geriye gidebilir
12 Ağustos 2022 - 08:13 www.finansgundem.com

Rusya-Ukrayna savaşı yaklaşık 6 aydır devam ediyor. Ekonomistler, Rus ekonomisinin son çeyrekte küçüleceğini tahmin etti.

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik başlattığı savaşın 6. ayı geride kalmak üzere. Rusya ise tam olarak istediğini elde etmiş değil. 

Özellikle Avrupa tarafından yapılan yaptırımlar Rus ekonomisini zora sokarken, ekonomistler Rusya'nın GSYH'sinin muhtemelen son çeyrekte bir yıldan fazla bir süredir ilk kez küçüleceğini, yıllık yüzde 4,7 düşüş beklediklerini belirttiler.

Bu ise Rusya ekonomisinin dört yıl geriye gitmesi ve ekonomide rekor kıran en uzun gerilemelerden birinin olması demek.

İkinci çeyrekte daralma bekleniyor

Rusya’da savaşın tablosu 2022'nin başında hızlanan bir ekonominin, ikinci çeyrekte daralmaya başlaması bekleniyor. Cuma günü açıklanacak veriler, Bloomberg tarafından ankete katılan 12 analistin medyan tahminine göre, gayri safi yurtiçi hasılanın bir yıldan fazla bir süredir ilk kez küçüldüğünü ve yıllık yüzde 4,7 düştüğünü gösteriyor.

Bloomberg Rusya Ekonomisti Alexander Isakov, “Ekonomi, ikinci çeyrekte 2018 boyutuna geri dönerek dört yıllık büyümeyi bırakacak. Para politikasının talebi desteklemesiyle birlikte daralmanın dördüncü çeyreğe doğru yavaşlamasını bekliyoruz. Yine de Avrupa enerji yasağı ihracatı azaltacağı için ekonomi 2023'te yüzde 2 daha kaybedecek” dedi.

"Kriz çok düzgün bir yörüngede ilerliyor"

Batı'nın Rusya'ya yönelik yaptırımları ticareti kesintiye uğratırken, otomobil üretimi gibi endüstrileri ise felç etti.

Ekonomideki düşüş şu ana kadar korkulandan daha az hızlı görünse de, merkez bankası çöküşün önümüzdeki çeyreklerde daha da kötüleşeceğini tahmin ediyor ve gelecek yılın ikinci yarısına kadar bir toparlanma beklemiyor.

CentroCredit Bank Rusya Ekonomisti Evgeny Suvorov, "Kriz çok düzgün bir yörüngede ilerliyor" dedi. Suvorov "Ekonomi en iyi ihtimalle 2023'ün ortalarında en düşük noktasına ulaşacak" diye ekledi.

Rusya'da vatandaşlar rekor düzeyde döviz aldı

 

Rusya: ABD'nin Ukrayna'ya desteği çatışmaları uzatıyor

 

Rusya'da enflasyon yavaşlama gösterdi

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)