BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemPutin'in kıyamet senaryosu Türkiye’yi ne kadar etkiler?----

Putin'in kıyamet senaryosu Türkiye’yi ne kadar etkiler?

Putin'in kıyamet senaryosu Türkiye’yi ne kadar etkiler?
07 Ekim 2022 - 15:36 www.finansgundem.com

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 'Kısmi seferberlik' ilanında nükleer silah kullanabileceğini duyurdu. Uzmanlar böyle bir durumda nükleer parçacıkların Türkiye'yi de etkileyebileceğini, canlılarda ölüme sebebiyet verebileceğini açıkladılar

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş 24 Şubat’tan beri devam ederken uzmanlar ve yetkililer Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in nükleer silah açıklamalarını konuşmaya devam ediyor. Savaş devam ederken nükleer silah kullanılabileceğini söyleyen Putin’in açıklamaları sonrasında yetkililer ve bilim insanlarından endişe yaratan yorumlar geldi.

İngiltere’nin çok okunan tabloid gazetelerinden The Sun’da yer alan haberde Putin’in Karadeniz’de olası bir atom bomba denemesi yapmasının bölgedeki ülkeleri etkileyebileceği belirtildi. Karadeniz’de denenecek bir atom bombasının hem zehirli gaz tabakası yaratabileceği hem de bir tsunamiyi tetikleyebileceği kaydedildi.

Putin’in açıklamaları sonrasında NATO’nun bölgedeki gelişmeleri daha da yakından izlediği belirtilirken The Sun’da yayınlanan haberde, “Rusya’nın atom bombasını bir testte ya ıssız bir yerde ya da Karadeniz’de yapması olası. Savunma kaynakları, Putin’in Karadeniz’de nükleer bombayı çalıştırabileceğini söylüyor. Bu denize Rusya, Ukrayna ve Gürcistan’ın yanı sıra NATO ülkeleri Türkiye, Bulgaristan ve Romanya’nın da kıyısı bulunuyor” denildi.

Romanya’daki Bükreş Üniversitesi’nde görevli Profesör Viorel Badescu, Karadeniz’de nükleer bomba patlatılması ile ilgili birkaç yıl önce bilimsel bir makale yazdığını hatırlatırken The Sun’a konuştu. Profesör Badescu, “Rusya’nın denizde deneme yapması mantıklı değil.  Fakat böyle bir gelişme olursa, tsunamiden denizden yükselecek zehirli gaz bulutuna kadar birçok sıkıntılı sonuç ortaya çıkabilir” dedi.

Badescu, “İki olay meydana gelebilir. Bunlardan birincisi nükleer patlama ile birlikte kıyı bölgelerini etkisi altına alabilecek bir tsunami dalgası. İkinci olarak da nükleer bomba sonrasında denizden gökyüzüne yayılacak gaz tabakası oluşumu” dedi. 2006 yılında, “Karadeniz’in Batı Bölgelerine Göktaşı Düşmesi ya da Atom Bombası Atılmasının Zehirli Etkileri” başlığıyla bir makale yazan Profesör Badescu, her iki senaryoda da çok ciddi bir enerjinin denize gönderileceğini söyledi. Karadeniz’de hidrojensülfir oranının yüksek olması dolayısıyla zehirli gaz yayılma olasılığının daha yüksek olduğunu dile getiren Badescu, “Yüksek oranda zehirli gaz solunması insanlarda ve hayvanlarda ölüme sebebiyet verebilir” dedi.

The Sun’daki haberde bu gazı uzun süre solumanın beyne zarar verebileceği de belirtildi. Bomba yüzünden oluşan hava gazının insanları etkilemesinin ise bombanın denizde hangi noktaya atıldığıyla bağlantısı olacağını da dile getirdi.

Profesör Badescu ayrıca, atom bombasının denize atılması durumunda tsunami oluşabileceğini söylerken bunun da yaklaşık 2 metre yüksekliğinde dalgalara sebebiyet verebileceğini vurguladı. Özellikle Karadeniz’e kıyısı olan yerleşim yerlerinde hayatın olumsuz etkilenebileceği belirtildi.

Estonya Başbakanı: Rusya'nın nükleer tehditlerine boyun eğilmemeli

 

Putin hangi nükleer silahı kullanacak?

 

Kadirov'dan nükleer tehdit

 

Nükleer enerjili yolcu uçağı 80 dakikada Atlantik’i geçecek!

 

ABD'li Senatör: Ukrayna'da nükleer patlama olursa Putin'in üstüne çökeriz

 

Belçika'ya nükleer reaktörlerin kapatılmaması için dava açıldı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)