BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemProf. Ercan'dan Kağıthane depremi yorumu: Yapay patlama olabilir----

Prof. Ercan'dan Kağıthane depremi yorumu: Yapay patlama olabilir

Prof. Ercan'dan Kağıthane depremi yorumu: Yapay patlama olabilir
05 Şubat 2023 - 14:50 www.finansgundem.com

İstanbul Kağıthane'de gece saatlerinde gerçekleşen sarsıntıya dair konuşan Jeofizik Profesörü Ahmet Ercan, bunun yapı işlerinden kaynaklı yapay bir patlama olabileceğini belirtip böyle durumlarda jandarmanın bilgisinin olması gerektiğini söyledi

İstanbul’un Kağıthane ilçesinde saat 03.15’de meydana gelen 3.1 şiddetindeki depremle ilgili konuşan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Bu bir depremcik değil yapay bir patlama olabilir” dedi.

İstanbul'un Kağıthane ilçesinde saat 03.15'de meydana gelen 3.1 şiddetindeki depremle ilgili Deprem Bilimci Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan açıklamalarda bulundu. Mustafa Sarıipek'in Sözcü'deki haberine göre; Ercan, “Depremler yerden gelen çatırtılar oluşturur, patlama sesi çıkarmaz. Bu bir depremcik değil yapay bir patlama olabilir” dedi.

Ercan açıklamasında, “Odak için verilen 12 kilometre derinlik yanlıştır. Depremcik 5 kilometreden çok sığdır, ayrıca patlama sesi de çıkartmaz. Haliç girintisi KAK'nın en kuzey koludur. Buradan geçen çok yaşlı kırık, asla yıkıcı ‘depremler’ oluşturmaz” ifadelerini kullandı.

KAÇAK DEĞİLSE JANDARMANIN HABERDAR OLMASI GEREKİR

Sarsıntının oluş saatinin 03.15 olmasını alışılmamış olarak nitelendiren Prof. Ercan, şöyle devam etti:

İstanbul’da algılanan sarsıntıların yüzde 70'inin kaynağı, korkutucu patlama sesi ile sarsıntı çıkaran patlatmalar, yüzde 30’u yıkımcıl olmayan sarsıntı, ayrıca ses çıkartmayan depremciklerdir. Bu bir yapay patlama olabilir. İstanbul'da her yıl yeraltı ile yüzey yapı işleri, taş ocakları için; her yıl, en büyüğü 12 ton olan 25-35 arası patlatma, en çok 07-18 saatleri arasında yapılır.

Bu yapay sarsımlar; büyüklükleri 2,3 ile 3,3 arası olan depremciklere eşdeğer sarsar, hem de korkutucu patlama sesi çıkarır. Depremölçerlerde, bir sarsıntının patlama mı, depremcik mi olduğu, algılanan sarsıntı dalgaların yüksek sıklığından kolayca ayırt edilir. Bu bir sarsıntı. Bir depremcik değil, ancak bir yapay patlama olabilir. Fakat kaçak değilse, jandarmanın bilgisi olması gerekir.

İstanbul'da 3 büyüklüğünde deprem

Çorum'da deprem meydana geldi

Naci Görür'den Kağıthane özrü

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)