BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaPowell: Ters rüzgarlara rağmen iyimserim----

Powell: Ters rüzgarlara rağmen iyimserim

Powell: Ters rüzgarlara rağmen iyimserim
15 Kasım 2019 - 08:25 www.finansgundem.com

Fed Başkanı Powell, Temsilciler Meclisi Bütçe Komisyonu'nda konuştu. Powell, ekonomideki iç ve dış olumsuz rüzgarlara rağmen faiz indirimlerinin ABD ekonomisini destekleyeceğine inandığını söyledi

ABD Merkez Bankası Fed Başkanı Jerome Powell, Banka'nın bu yıl yaptığı faiz indirimlerinin ABD ekonomisini ticarette belirsizlik ve global büyümede yavaşlamanın da aralarında olduğu ters rüzgarlar karşısında destekleyeceği konusunda iyimser olduklarını söyledi.

Temsilciler Meclisi Bütçe Komitesi'nde konuşan Powell, ABD ile Çin arasında bu yaz tırmanan ticaret savaşının ABD'de yurt içi imalat aktivitesinde düşüşlere katkı yaptığını belirtti. "Yavaşlamaya katkı yapan bir dizi faktör var" diye konuşan Powell, "Ticaret bunlardan biri. Ancak kesinlikle tüm hikaye bu değil" dedi.

İşletmelerin zamanında yatırım ve innovasyon yapmadıklarını belirten Powell, "Belirsizlik iş insanlarının karar vermelerinde çok etkili. Eğer bir şeylerin çözüleceğini düşünürseniz karar vermek için sadece beklersiniz" diye konuştu.

Konuşmasında ABD ekonomisindeki cari büyümenin sürdürülebilir göründüğünü de anlatan Powell, "ABD ekonomisi bugünlerde yıldız ekonomi. Yüzde 2 büyüyoruz, bu herhangi bir gelişmiş ekonomideki büyümeden daha fazla. Büyümenin devam etmemesi için neden yok" dedi.

Fed yetkililerinin cari politika duruşunun ekonomi ılımlı şekilde büyümeye ve istihdam piyasası güçlü kalmaya devam ettikçe cari politika duruşunfun uygun olmayı sürdürneceğine inandıklarını tekrarlayan Powell, bunun gösterge faiz oranının gelecek yıl cari seviyelerde tutulacağı anlamına gelip gelmediği yönündeki soruya ise, "Bunu hiçbir şekilde söyleyemem. Eğer yeni veriler görünümün yeniden değerlendirilmesini teşvik eder ise Fed uygun şekilde hareket edecektir" diye konuştu.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)