BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiOECD, Türkiye büyüme tahminini iyileştirdi----

OECD, Türkiye büyüme tahminini iyileştirdi

OECD, Türkiye büyüme tahminini iyileştirdi
01 Aralık 2020 - 13:05 www.finansgundem.com

OECD, Türk ekonomisinin bu yıl daralmasını 2021 ve 2022'de büyümeye dönmesini bekliyor

OECD, Türk ekonomisinde yaz aylarında başlayan, yarı bütçesel teşvikler ve dış talep ile yönlenen toparlanmanın şu anda ciddi ters rüzgarlar ile karşı karşıya kaldığını bildirdi.

Sonbahar ile birlikte Kovid-19 vakalarının yeniden artışa geçmesinin yanı sıra cari işlemler açığının, enflasyonun ve kurdaki değer kaybının kontrol altına alınması için politika desteğinin küçültülmesinin Türk ekonomisini olumsuz etkilediğini savunan OECD, Türkiye'de GSYH'nın 2020'de yüzde 1,3 daralacağını tahmin etti.

OECD bugün yayınladığı "Ekonomik Görünüm" raporunda, Türkiye'de makroekonomik gerilimlerin yinelenmemesi halinde GSYH'nın 2021 yılında yüzde 2,9 ve 2022 yılında yüzde 3,2 artacağını öngördü.

İşsizliğin artmasının beklendiğini ifade eden OECD, "Beklenmedik yükümlülükler ve cari işlemler açığının çok büyük olmaya devam etmeleri, yüksek risk primi ve kurda değer kaybı görünümü zarar verdi. Son istikrar odaklı politika tedbirleri yurt içi ve uluslararası güveni yükseltebilir ve toparlanmayı destekleyebilir" değerlendirmesini yaptı.

Türkiye'nin fiziki mesafe tedbirlerinin tam olarak uygulaması gerektiğini ve ek kapatma, karantina tedbirlerine ihtiyaç olabileceğini ifade eden OECD, "Salgının yalımı konusunda resmi iletişimin kalitesine güven de yeniden tesis edilmeli" tespitinde bulundu.

"Şeffaflığın ilerletilmesi, parasal, mali, yarı bütçesel ve finansal politikaların uyumu yurt içi ve uluslararası güvenin iyileşmesine yardım eder" uyarısında bulunan OECD, istihdam maliyetlerinin azaltılması ve daha esnek resmi istihdam biçimlerinin desteklenmesinin istihdam yaratımını artıracağını da savundu.

OECD raporunda, Türkiye için 2020 yılı yılı enflasyon tahmini yüzde 12,0 olarak ortaya konurken, enflasyonun 2021'de yüzde 11,9'a ve 2022'de yüzde 9,5'e gerileyeceği de tahmin edildi. işsizliğin ise bu yıl yüzde 12,5 olması, 2021'de yüzde 14,8 ve 2022'de yüzde 15,3'e yükselmesi bekleniyor.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)