BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaSigorta - BES ve HayatMilyarderlerin 'Generali Sigorta' savaşı----

Milyarderlerin 'Generali Sigorta' savaşı

Milyarderlerin 'Generali Sigorta' savaşı
08 Aralık 2021 - 11:20 www.finansgundem.com

İtalyan milyarderler Francesco Caltogirone ve Leonardo Del Vecchio, Generali'nin yönetim kuruluyla hesaplaşmaya hazırlanıyor. Milyarderlere göre sigorta devi, 15 yıllık yönetim süresince yatırım bankası Mediobanca’ya bağımlı hale geldi.

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

İtalya’nın en büyük sigorta şirketi Assicurazioni Generali Spa yönetiminde iki İtalyan milyarder varlık yönetimi birimine daha fazla odaklanmak için güç yarışına girişti. Milyarderler bahar öncesine kadar şirketin kontrolünü yatırım bankası Mediobanca SpA’den almaya hazırlanıyor.

Insurance Journal’ın haberine göre İtalyan inşaat patronu Francesco Gaetano Caltogirone ve dev gözlük markası Luxottica’nın Kurucusu Leonardo Del Vecchio Generali için yeni bir plan hazırlıyor. Haberde bu karşıt planın Generali CEO’su Philippe Donnet’ye 15 Aralık tarihinde sunulacağı belirtiliyor. Haberin dayandırıldığı ismi açıklanmayan bir kaynağa göre, Caltogirone ve Del Vecchio, varlık yönetimi alanın daha fazla desteklenmesinin yanı sıra Banca Generali’nin de grup içerisinde daha büyük bir rol oynamasını talep ediyor.

İki milyarder aylardır Donnet’i devirebilmek için Generali’deki hisselerini artırıyor. Donnet ise 29 Nisan’da yönetim kurulunun geri kalanıyla birlikte yeniden seçilmeye hazırlanıyor. İddialara göre milyarderler, Donnet’e ve mevcut Mediobanca destekli yönetim kurulu tarafından hazırlanan plana meydan okumak için şirketin yaklaşmakta olan yıllık genel kurulunu bekliyor.

İki milyarder, İtalya'nın en büyük sigortacısı Generali'nin son 15 yılda Mediobanca'nın gözetimi altında Avrupa'daki başlıca emsallerinin gerisinde kalarak yolunu kaybettiğini iddia ediyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre müttefikleri Fondazione Cassa di Risparmio di Torino’yla birlikte %15 hisseye ulaşan muhalifler Mediobanca’nın %12,8’lik hisse payından çok daha fazlasına sahip.

Generali, Del Vecchio ve Caltagirone konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Milyarderler Savaşı

Mediobanca, milyarderlerin hisse inşasına yanıt vermek ve yönetim kurulu yenileme savaşına hazırlanmak için Eylül ayında bir hisse senedi borç verme mekanizmasıyla hissesini %17'nin üstüne yükseltti. Genel kuruldan hemen sonra sona erecek olan leasing sözleşmesinin meşruiyeti, İtalya'nın piyasa düzenleyicisi Consob tarafından inceleniyor.

Aynı ayın başlarında iki milyarder, sigorta şirketinin "daha kârlı ve etkili bir yönetimi" için birlikte çalışmak amacıyla bir hissedar istişare anlaşmasında güçlerini birleştirdiklerini duyurmuştu. Fondazione CRT bu anlaşmaya daha sonra giriş yaptı.

Generali'nin Başkan Yardımcısı Caltagirone, uzun zamandır sigorta şirketinin stratejisinden şikayet ediyor. Milyarder yönetici şirketin 2020 bilançosunu onaylamayı reddetti. Bu hamle Caltagirone’nin bazı yöneticilerle olan anlaşmazlığının altını çizen sembolik bir hareket.

Bloomberg verilerine göre, Del Vecchio ve Caltagirone de Mediobanca'daki hisselerini sırasıyla %19’un ve %3'ün üzerine yükseltiyor.

Bloomberg News'te geçtiğimiz yıl öne çıkan bir habere göre, Del Vecchio, Generali'yi güçlü İtalyan köklerine sahip üst düzey bir Avrupalı oyuncu haline gelebileceğini öngörüyor.

Donnet'in Stratejisi

Milyarderler, mevcut yönetim altında Generali'nin, Allianz SE ve AXA SA gibi Avrupalı rakiplerine uygun bir zemin hazırladığını söylüyor. Ayrıca sigorta şirketinin satın alma politikasının çok çekingen ve Mediobanca'ya bağımlı hale geldiğini iddia ediyorlar.

Örnek vermek gerekirse, Generali, en büyük hissedarıyla rekabet etmemek için varlık yönetimi fırsatları için teklif vermekten kaçındı. Generali, Mediobanca'nın gelirinin yaklaşık üçte birini oluşturuyor.

Donnet'in stratejik planını sunacağı gün bir hesaplaşma gününe döneceğe benziyor. Donnet, şirket genel kurulunda Generali'nin hisse fiyatını artırma, maliyetlerini düşürme ve dijitalleşmeye yönelme konusundaki olumlu siciline işaret edebilecek. CEO yönetimi sırasında Generali daha küçük rakibi Societa Cattolica di Assicurazioni SpA'yı devralarak kendi yerel pazarındaki varlığını sağlamlaştırdı ve daha kazançlı sigorta ürünleri alanında genişledi.

Generali hisseleri, Donnet'in ilk işletme planını sunduğu Kasım 2016'dan bu yana %60'tan fazla değer kazandı. Bu süreçte Allianz'ın hisseleri %30 ve AXA SA'ın hisseleri %15 artış gösterdi.

Generali AXA'nın Malezya birimlerini satın alacak

 

TSB'den kur uyarısı: Sigorta poliçe bedelleri güncellenmeli

 

Sompo Sigorta’nın kârı yarı yarıya düştü

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)