BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaFinans KulisMehmet Şimşek'in ilk operasyonu Merkez Bankası'na mı olacak?----

Mehmet Şimşek'in ilk operasyonu Merkez Bankası'na mı olacak?

Mehmet Şimşek'in ilk operasyonu Merkez Bankası'na mı olacak?
02 Haziran 2023 - 21:26 www.finansgundem.com

Mehmet Şimşek'in ekonomi yönetiminde ilk hamlesini Merkez Bankası'na yapacağı dile getirilirken, MB Başkanlığı için Hafize Gaye Erkan'ın ismi geçiyor

FINANSGUNDEM.COM

Kurulacak yeni kabinede Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini üstlenecek olan Mehmet Şimşek'in kendi ekibiyle ekonomi yönetiminin başına geçeceği neredeyse kesinleşmişken, kulislerde son konuşulanlara göre Şimşek'in ilk 'operasyonu' Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na olacak.

"MÜTHİŞ TÜRK KIZI" MB BAŞKANLIĞI'NA

Son dönemde aldığı faiz kararlarıyla ekonomi çevrelerinde büyük tartışmalara yol açan Merkez Bankası'nın başına ABD’de 'Müthiş Türk kızı' olarak tanınan Hafize Gaye Erkan'ın getirileceği konuşuluyor.

2019 yılında "Crain's Bankacılık ve Finans Alanında Önemli Kadınlar" listesine ve "American Banker's Women to Watch" listesine seçildi. 2018 yılında "San Francisco Business Times'ın 40 Yaş Altı 40" ve "Crain New York Business'ın 40 Yaş Altı 40" listelerine giren Erkan, bankacılık, yatırımlar, risk yönetimi, teknoloji ve dijital inovasyon alanlarında uzmanlığa sahip.

HAFİZE GAYE ERKAN KİMDİR?

Makine mühendisi bir baba ve matematikçi bir annenin kızı olarak 1982 yılında İstanbul'da doğdu. Erkan, İstanbul Erkek Lisesi'nden ikincilik ile mezun oldu. Üniversite sınavında Türkiye 26'ncısı olarak girdiği Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nü rekor puanla bitiren Erkan’a aralarında Stanford, Princeton, Boston, Cornell, California'nın olduğu 9 üniversiteden burs teklifi geldi. Erkan, tercihini Princeton'dan yana kullandı. Böylece her yıl sadece 2 kişiye verilen 'Onursal doktora' bursu karşılığında Erkan, bir ev, ayda 3 bin 200 Dolar cep harçlığı ve ABD Ulusal Bilim Vakfı'ndan araştırmaları için sınırsız bütçe imkânına sahip oldu.

ERKAN'IN KARİYERİ

2019 yılında Crain's Bankacılık ve Finans Alanında Önemli Kadınlar listesine ve American Banker's Women to Watch listesine seçildi. 2018 yılında San Francisco Business Times'ın 40 Yaş Altı 40 ve Crain New York Business'ın 40 Yaş Altı 40 listelerine seçildi.

Mart 2022'de Fortune 500 firması Marsh McLennan'ın Yönetim Kurulu'na katılan Erkan, 2019'dan şirketin 2021'de LVMH tarafından satın alınmasına kadar Tiffany & Co. Yönetim Kurulu'nda görev yaptı. Ayrıca Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finans Mühendisliği Bölümü Danışma Konseyi'nde görev yapıyor.

First Republic Bank'ta yaklaşık sekiz yıl boyunca İcra Kurulu Eş Başkanı, Başkan, Yönetim Kurulu Üyesi, Baş Yatırım Sorumlusu, Baş Mevduat Sorumlusu ve Eş Risk Sorumlusu gibi görevlerde bulundu.

Daha önce, Goldman Sachs'ta neredeyse on yıl geçirdi. Genel Müdür ve Finansal Kurumlar Grubu Analitik ve Stratejiler Başkanı olarak, büyük ABD bankalarının ve sigorta şirketlerinin Yönetim Kurullarına ve üst yönetim ekiplerine bilanço yönetimi, stres testi ve sermaye planlaması, risk yönetimi ve birleşme ve satın alma konularında danışmanlık yaptı.

Ekonomi yönetimi Mehmet Şimşek'te

 

Piyasalara Mehmet Şimşek dopingi

 

Çelik: Mehmet Şimşek bu sürece katkı vermek istiyor

 

Erdoğan, Mehmet Şimşek ile bir araya geldi

 

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Kerim03 Haziran 2023 01:45

    Dag fare dogurmus..bizde birsey yapacaklar sanmistik..faiz artirilacakmis reformlarmus...bunlar icin dahi olup bunca yil o kadar egitim...faizleri artirmak..sahap kavcioglu bu kosullarda gayet iyi is cikarmis..baksaniza bir isim bile bir sürü olay yapiyor..merkezin elini serbest birakin elinde bazukasiyla sopasiyla bir şöyle dolassin bakalim ne oluyor..siz ekonomideki carklari dogru kurup işletin liyakatli insanlara firsat verin...isinizi en iyi yapin kimseye kul köle olamayin..biz sapkadan sihirli degnek bekliyoruz

  • Mümin02 Haziran 2023 22:27

    Ülkeyi kendi çıkarlarının üstünde tutan olmayacak duaya amin diyerek tarihindeki en büyük krize sokan liyakat dışı hepsini göndersin göndermekle kalmasın hesap sorsun