BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaKur neden yükseldi----

Kur neden yükseldi

Kur neden yükseldi
05 Ocak 2019 - 06:24 www.finansgundem.com

Dolar önceki gece 5.85 liraya çıktıktan sonra 5.48 seviyesine geriledi. Ekonomist Mahfi Eğilmez, ‘mahfiegilmez.com’daki yazısında, TL'nin diğer gelişen ülke paralarından negatif ayrışmasının ve kurda yaşanan yükselmenin nedenini anlattı. İşte o yazı:

Dünden itibaren gelişme yolundaki ülke paraları başlıca rezerv paralara karşı hızlı değer kaybı içine girdi. Brezilya’daki iktidar değişiminin yarattığı olumlu rüzgârın Brezilya Real’inin olumlu biçimde ayrışmasına yol açması dışında gelişme yolundaki ekonomilerin paraları hep birlikte değer kaybetti. Bu gelişmede özellikle Çin’in büyüme hızının daha da düşebileceği beklentisi ve bunu esas alan Apple’ın iphone’a yönelik talep daralmasını da gerekçe göstererek satış tahminlerini düşürmesi etkili oldu. Bu gelişmeler, dünya genelinde büyümede bir yavaşlama olacağı izlenimi doğurdu. Bu izlenim, piyasaları olumsuz etkiledi ve sonuç olarak gelişmekte olan ekonomilerin para birimleri değer kaybı yaşadı.

'GELİŞMEKTE OLAN EKONOMİLERİN İHRACATINDA DÜŞÜŞLERE NEDEN OLACAK'

- Aslında burada olumlu ve olumsuz durumların bir karması söz konusu. Dünyada bir yavaşlama ortaya çıkması FED ve Avrupa Merkez Bankası’nın parasal sıkılaştırma konusunu yeniden düşünmesinin ve örneğin faiz artışları konusunda acele etmemesinin yolunu açacak. Bu durum gelişmekte olan ekonomilerin dış kaynağa ulaşmasında 2019’da karşılaşmaları beklenen sıkıntıların bir süre ertelenmesini sağlayacak. Bu yönden bakıldığında gelişmekte olan ülke paraları açısından bu durumun olumlu görünmesi ve paralarının değer kazanması gerektiği düşünülebilir. Buna karşılık işin bir de olumsuz yönü var: Dünyada büyümenin yavaşlaması gelişmekte olan ekonomilerin ihracatında düşüşlere yol açacak ve Çin’den başlayarak krizin bu ülkelere bulaşmasına yol açabilecek. Yıllar önce yazdığım küresel krizin üçüncü aşaması [i] ortaya çıkarsa kriz çok uzun bir süreye yayılabilir. Şimdilik olumsuz yön ağır basıyor gibi görünüyor.

- Dünyada bunlar olurken TL, öteki paralara göre olumsuz ayrışarak en fazla değer kaybeden para oldu. Bugün öğlen saatleri itibarıyla durum aşağıdaki tabloda gösterildiği gibiydi.


USD karşısında paralar


- Tablodan görüleceği gibi TL, öteki ülke paralarına göre negatif ayrışma yaşamış bulunuyor. Brezilya’daki olumlu ayrışmayı bir yana bırakırsak Türk Lirasının da öteki paralar kadar değer kaybına uğraması gerekirdi. Demek ki Türkiye’ye özgü farklı bir şeyler var ki TL’de böyle bir negatif ayrışma söz konusu oldu. Tahmin edilebileceği gibi enflasyonda iki aydır yaşanan düşüşler nedeniyle faizlerin düşürülmesi konusunun yine gündeme gelmiş olması beklentiler üzerinde olumsuz etkiler yaratıyor. Merkez Bankası’nın farklı bir nedenle yapacağı olağanüstü genel kurul toplantısı da bu döneme denk gelince bu konudaki kuşkular arttı. Piyasa, enflasyonda kalıcı düşüş görülmeden ya da bir başka ifadeyle düşüş kalıcı hale gelmeden yapılacak faiz indirimlerinin, yarardan çok zarar getireceğini düşünüyor ve o nedenle bu tür bir eylem yapılabileceği endişesiyle döviz talebi yaratıyor.

ETİKETLER :
YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Burhan Gencay06 Ocak 2019 00:42

  Aynen Şener şen ile İlyas salmanın filmnde olduğu gibi bi sor neden yükseldi bi sor İlyas Salman sormıycam diyor şener şen bi sor neden yükseldi ?????? Yani hayat böyle bakın bu soruya gerçek cevap vereceğim tamamen spekülasyon tamamen yaklaşık 2 aydır 5.30 un altı dolar topluyorlardı topladılar topladılar.Piyasaya verdiler dolar yükselcek mesajını herkes dolara yüklendi 5.80 den yine birilerine kakaladılar gerçek cevap bu birilerine dolar 20 tl olcak inandı dolara saldırdı elinde kaldı onun için böyle oyunlara gelmeyin ne sorun nede bulaşın.Bulaşmayın 3 kuruşun varsa loto milli piayango dolar cart curt kaptırma.

 • remzı05 Ocak 2019 12:47

  mzd kardesım.yaklastın bu plak 2 yılda 1 donuyo. bu sene yılda 1 dondu.

 • salı05 Ocak 2019 12:40

  kardesım benım kurumu baskası belırlıyosa bosu bosuna zaman kaybetmeyın.adamlar 2 gunde 53 ten 59 yapıp. tekrar 53 yaptılar ardakı fark nerde.

 • 1Borsacı05 Ocak 2019 10:47

  TCMB ve Kamu şirketlerinin1 ay içinde avans kar payı ödemesi kararlaştırıldı. Panik olanlar hemen döviz aldı. Paralı vatandaş gırtlağına kadar dövizde olduğundan ve FED den gelen yumuşak seslerden çekindi, nefesi yetmedi, daha uygun konjoktörde tekrar atak yapmak üzere geri çekildi.

 • mzd05 Ocak 2019 10:15

  zaten piyasa gösterge faizi ve diğerlerini indirmiş gözüküyor-ana sebep şu an vatandaşın bilmediği başka şeyler olmalı