BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaEmlakKöprü ve metroyla değeri artacak bölgeler----

Köprü ve metroyla değeri artacak bölgeler

Köprü ve metroyla değeri artacak bölgeler
18 Ocak 2016 - 13:33 www.finansgundem.com

Üçüncü Köprü'nün nisan ayında açılması ve planlanan metronun gelmesiyle bu bölgeler değerlenecek

Sarıyer ve Zekeriyaköy, Üçüncü Köprü ve Çayırbaşı-Sarıyer Tüneli ile birlikte giderek daha fazla ilgi görüyor, İnanlar İnşaat'tan Seba İnşaat'a kadar markalı lüks projelerin üssü haline gelen bölgede ortalama metrekare fiyatları 8 bin 600 liralar seviyesine ulaşmış durumda. Üçüncü Köprü'nün nisan ayında açılması ve planlanan metronun gelmesiyle bölgenin daha da değerlenmesi bekleniyor.

İstanbul'un tarihi semtlerinden biri olan Sarıyer ve hemen yakınında konumlanan Zekeriyaköy, Üçüncü Köprü ve Çayırbaşı-Sarıyer Tüneli ile birlikte yıldızı parlayan semtler arasında yerini aldı. Son yıllarda markalı konut ve villa bölgesi haline gelen Sarıyer ve Zekeriyaköy, Boğaz'a komşu olması, temiz havası, İstanbul'un merkezine kolay ulaşımı ile beyaz yakalılar tarafından tercih ediliyor. Nitelikli proje sayısının her geçen yıl arttığı bölgede ortalama metrekare fiyatlarının 8 bin 600 liralar seviyesine ulaştığı görülürken 13 yeni proje bölgede hayat buluyor. Üçüncü Köprü'nün nisan ayında açılması ve semti Taksim'e bağlayacak olan metronun tamamlanmasıyla birlikte bölgenin daha da değerlenmesi bekleniyor.

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, markalı konut piyasasının ilk olarak 2000 yılında aktifleştiği bölgede 15 yıldan bu yana yaklaşık 32 farklı firmanın rekabet ettiğini belirtiyor. Yazıcı, "Birçok firmanın proje geliştirdiği bölgede, İnanlar İnşaat, Eczacıbaşı Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım, Senatör Gayrimenkul, Sinpaş, Panaroma Grup, Siyah Kalem İnşaat gibi kurumlar aktif rol oynuyor" diyor.

DAHA DA DEĞERLENEBİLİR

Markalı konut projeleriyle hareketlenen ve değerlenen bölgenin önümüzdeki dönemde de prim potansiyeline sahip olduğuna dikkat çekiliyor. Bölgede 2015'te ortalama satış fiyatının yüzde 10-15 seviyelerinde arttığını belirten Cansel Turgut Yazıcı, "Zekeriyaköy'den geçecek olan 3. Boğaz Köprüsü'nün tamamlanması ile değer artışının devam edeceği düşünülüyor. Ayrıca Çayırbaşı-Sarıyer Tüneli bölgedeki konut projelerinin değerini arttıran diğer unsur" diyor.

Cansel Turgut Yazıcı, Eva Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık olarak hazırladıkları 2015 İstanbul Markalı Konut Sektör Raporuna göre, bu bölgede 2013 yılında yüzde 26, 2014 yılında yüzde 23, 2015 yılında yüzde 13 fiyat artışı olduğunu belirtiyor. Ayrıca, son üç yılda bileşik olarak bakıldığından konut fiyatlarının yüzde 75 arttığı bir bölge olarak İstanbul'da çalışma kapsamındaki 34 bölge arasında 12'nci sırada olduğunun görüldüğünü de vurguluyor.

DEPREMLE YILDIZI PARLADI

Zekeriyaköy'de birbiri ardına projeler geliştiren İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, İstanbul'un gelişime açık bölgelerinden biri olan Zekeriyaköy-Sarıyer bölgesinin Üçüncü Köprü ile birlikte hızlı trene da bağlanacağını ve böylece daha da değerleneceğini söylüyor. Hızlı tren, köprü ve metro hatları ile bölgenin daha ulaşılabilir bir bölge olacağına dikkat çeken İnan, "Özellikle hızlı tren ile birlikte Ankara'nın merkezine iki saatte gitmek mümkün olacak. Bu durum bölgenin gelişimi için büyük avantaj oluşturuyor" diyor.

İstanbul'un tarihi semti Sarıyer'in en eski köylerinden biri olan Zekeriyaköy, Maden, Bahçeköy, Uskumruköy, Demirciköy ve Rumelifeneri'ne komşu bir konumda. 1980'lere kadar iki katlı ve bahçeli 70 kadar evden oluşan bir köy ve mesire yeri görünümündeyken, özellikle 1987'den itibaren köklü bir değişim sürecine girdi. Zekeriyaköy'ün çehresi 1990'larclan itibaren hızla değişmeye başlarken, özellikle 1999'daki Marmara depreminden sonra zemininin sağlamlığı ile önemli bir çekim merkezi haline geldi. Şehir merkezine yakın ama sakin bir ortamı tercih eden üst gelir grubuna mensup İstanbulluların itibar ettiği, pahalı villalardan oluşan sitelerin yer aldığı bir bölgeye dönüştü.

YENİ PROJELER YOLDA

Aksoy Holding CEO'su Batu Ak-soy, Aksoy Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı olarak Bodrum Tilkicik Koyu'nda gerçekleştirilen Epique Island projelerinin ardından 2017 yılının ortalarına doğru Sarıyer'de konumlanan arsalarına İstanbul içinde ama biraz kaçış alanı olacak farklı bir konseptte proje geliştirebileceklerini söylüyor. Aksoy, Rumeli Feneri civarındaki bölgede hafta sonu şehrin stresinden uzaklaşmak için geniş bahçeli özel proje üretebileceklerini vurguluyor.

Bölgedeki projeler genellikle üst gelir seviyesine hitap ederken, projelerin büyük bir kısmında sosyal tesis, otopark, yüzme havuzu ve yeşil alanlar bulunuyor. Bölge izin verilen yapılaşma koşullan ve çevre yapısı ile sosyal tesis ağırlıklı projelere ev sahipliği yapıyor.

"İSTANBUL'UN ALTIN BÖLGELERİNDEN"

Serdar İnan/İnanlar İnşaat YKB


"Sarıyer ve Zekeriyaköy İstanbul'un altın bölgeleri olarak adlandırdığımız önemli bölgelerinden biri. Bu bölge havası, doğal yaşamı ve şehir merkezine yakın ama bir o kadar da bakir yapısı ile tercih ediliyor. Üçüncü Köprü'nün açılmasıyla daha da prim yapacak olan bölge, hala hak ettiği metrekare satış rakamlarına ulaşabilmiş değil."

"PRİM POTANSİYELİ HALA VAR"

Nedim Keçeli/Seba İnşaat YK Eş Başkanı


"Sarıyer bölgesi İstanbul'un yeşil alanları ve havası ile öne çıkan bölgesi. Özellikle Üçüncü Köprü projesi ve tünelin faaliyete geçmesi bölgenin ulaşımını kolaylaştırıp değerini artırdı. Yeni ulaşım projelerinin de devreye alınmasıyla birlikte bölgenin prim potansiyeli daha da artacaktır."

"ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ DEĞERLENDİRİYOR"

Mustafa Baygan/Era Türkiye Koordinatörü


"İstanbul'un en eski semtlerinden biri olan Sarıyer ve onun hemen yakınındaki Zekeriyaköy, Üçüncü Köprü projesiyle yıldızı parlayan semtler. Buralarda birbiri ardına lüks markalı konut projeleri geliştiriliyor. Bölge hala hak ettiği prim değerlerine ulaşamadı. Bu nedenle önümüzdeki dönemde prim yapmaya devam edecektir."

(LEVENT GÖKMEN/EKONOMİST DERGİSİ)
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)