BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkKalkınma Bankası aktiflerini 22 milyar TL'ye yükseltti----

Kalkınma Bankası aktiflerini 22 milyar TL'ye yükseltti

Kalkınma Bankası aktiflerini 22 milyar TL'ye yükseltti
05 Ağustos 2020 - 22:45 www.finansgundem.com

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, 2020 yılı ocak-haziran döneminde aktiflerini yüzde 15,9 artırarak 22 milyar liraya yükseltti.Bankanın kredi tutarı da 17,1 milyar TL'ye ulaştı.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, aktiflerini 22 milyar TL'ye yükseltirken kredi tutarını da 17,1 milyar TL'ye ulaştırdı.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankasından yapılan açıklamaya göre, güçlü performans seyrine 2020'nin ikinci çeyreğinde de devam eden banka, 2020 yılı ocak-haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre aktiflerini yüzde 15,9, kredilerini yüzde 12,7 artırdı.

Bankanın 22 milyar TL'ye ulaşan aktiflerinin yüzde 78,6'sını oluşturan kredileri ise haziran ayı sonunda 17,1 milyar TL'ye yükseldi.

Salgının ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerinin giderilmesi kapsamında aktif rol alan banka, 2019 yıl sonuna göre aktiflerinde yüzde 12,5, kredilerinde ise yüzde 13,2 artış sağladı. Brüt takipteki kredilerin toplam kredilere oranı ise geçen yılın aynı dönemine göre 0,14 puan azalarak 2020 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 0,65 düzeyine geriledi.

Bankanın sermaye yeterlilik oranı haziran ayı itibarıyla yüzde 21,24 olurken, altı aylık dönem karı 190,6 milyon TL olarak gerçekleşti.

"JBIC ve Çin Kalkınma Bankası ile kaynak teminine ilişkin çalışmalarımızı sürdürmekteyiz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, Kovid-19 salgını sebebiyle mart ayı itibarıyla dış ticaret, turizm ve iç talepteki düşüşle beraber yurt içi iktisadi faaliyette zayıflamanın başladığını dile getirdi.

Öztop "Söz konusu yavaşlama nisan ayında belirginleşirken kademeli normalleşme adımları sayesinde mayıs itibarıyla toparlanmanın başladığını gözlemledik. Ekonomi yönetimi tarafından salgının olumsuz etkilerini gidermek için uygulanan kapsamlı ve destekleyici maliye politikaları ve merkez bankasının finansal piyasaların, kredi kanalının ve firmaların nakit akışının sağlıklı işleyişini devam ettirmek adına aldığı tedbirler iktisadi faaliyetteki toparlanmada temel faktör olmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

Bankanın bu dönemde ekonomiye uluslararası kaynaklar kazandırdığını ifade eden İbrahim Öztop, şunları kaydetti:

"Dünya Bankasından Türkiye'de kayıtlı istihdamın artırılmasına yönelik olarak 25 yıl vadeli 316 milyon avroluk kredi sağladık. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kaynaklı 18 milyar TL'lik 10 yıla kadar vadeli Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi imkanı olan sabit faizli Yatırıma Destek TL kredisini de yine bu dönemde kullanıma sunduk. Asya Altyapı Yatırım Bankası'ndan Türkiye Kovid-19 Kredi Limiti altında 300 milyon dolarlık kaynağımız onaylandı. Bu kaynağı salgından etkilenen işletmelere üretim ve istihdamı artırmaya yönelik olarak kullandıracağız. Bununla birlikte Japon Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) ve Çin Kalkınma Bankası ile kaynak teminine ilişkin çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Türkiye'nin kalkınma hedefleri doğrultusunda yatırımlara sağladığı kredi desteğiyle sürdürülebilir büyümeye katkı sağlayan bankamız, gelecek dönemde de kalkınma ve yatırım bankacılığı faaliyetleri ile ülke ekonomisine destek olmaya devam edecektir."

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)