BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiJPMorgan: Türkiye'de enflasyon artışı bir uyarı sinyali----

JPMorgan: Türkiye'de enflasyon artışı bir uyarı sinyali

JPMorgan: Türkiye'de enflasyon artışı bir uyarı sinyali
04 Aralık 2020 - 11:49 www.finansgundem.com

Kasım ayında değişen ekonomi yönetiminin doğru ve etkili kararlar aldıklarını not eden JPMorgan, beklentilerin üzerinde gelen Kasım ayı enflasyonunun kırılganlıklara işaret ettiğini belirtti.

ABD’li yatırım bankası JPMorgan, Türkiye’de dün açıklanan ve piyasa beklentilerini hayli aşan enflasyon rakamlarının, değişen ekonomi yönetiminin bugüne kadar başarılı geçtiği sınavlarına eklenen bir yenisi olduğunu belirtti. Enflasyonun halen süren kırılganlıklara dikkat çektiğini belirterek, ekonominin yönetilebilir fiyat ve finansal istikrar riskleri ile birlikte tekrar rayına sokulması, güvenin sürdürülebilir şekilde yeniden tesis edilmesi için yöneticilerin ihtiyatlı politikalara eksiksiz bağlılık göstermeleri gerektiğini ortaya koyduğunu vurguladı.

JP Morgan, değerlendirmesinde "Hata yapmak için alan yok" ifadelerini kullandı. Enflasyon rakamları sonrası Hazine ve Maliye Bakanı Elvan'dan gelen açıklamaların aynısını TCMB Başkanı Ağbal'dan da duymayı beklediklerini ifade etti.

JPMorgan, TCMB'nin enflasyon verisine reaksiyonunu net şekilde bugün açıklanan "Aylık Fiyat Gelişmeleri" değerlendirmesinde veya daha önemlisi gelecek hafta açıklanacak 2021 yılı para ve kur politikası belgesinde görmeyi beklediklerini de vurguladı.

YILSONU ENFLASYON TAHMİNİ YÜKSELDİ

Arz şokunun Kasım ayı enflasyon rakamlarının sürpriz yapmasında ana faktör olduğunu değerlendiren JPMorgan, lirada istikrar ve daha sıkı finansal şartların enflasyonda yukarı gidişi sınırlayacağını öngördüklerini belirtti. Bununla birlikte kısa vadeli enflasyon rakamlarını Kasım ayı sürprizini yansıtacak şekilde revize ettiklerini belirten JPMorgan 2020 sonu için enflasyon tahminini yüzde 12,8'der 14,1' yükseltti.

Daha önce 2021'in ilk yarısında enflasyonun yüzde 12-13 aralığında olacağını öngören JPMorgan, bu tahminini de yüzde 13-14 aralığı olarak değiştirdi. JPMorgan, ihtiyatlı politikaların uzun vadede etkisini göstermesini beklemelerine bağlı olarak 2021 sonu enflasyon tahminini yüzde 10,5 olarak koruduklarını da ifade etti.

TCMB: Gıda enflasyonundaki artış etkili olmuştur

Elvan, kritik enflasyon verisini değerlendirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan ile Adalet Bakanı Gül, MÜSİAD yönetimiyle görüştü

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)