BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemİstanbul'da kiralar en çok bu ilçelerde arttı!----

İstanbul'da kiralar en çok bu ilçelerde arttı!

İstanbul'da kiralar en çok bu ilçelerde arttı!
10 Mart 2023 - 14:28 www.finansgundem.com

Endeksa'nın yaptığı çalışmaya göre; şubat ayında kira değeri en fazla artan ilçeler Şile, Beşiktaş, Ataşehir ve Ümraniye olurken en az artış görülen ilçeler Avcılar, Beyoğlu ve Bahçelievler oldu.


Deprem felaketinin ardından İstanbul'da kira fiyatları arttı. Şubat ayında kira değeri en fazla artan ilçeler Şile, Beşiktaş, Ataşehir ve Ümraniye olurken en az artış görülen ilçeler Avcılar, Beyoğlu ve Bahçelievler oldu. Esenler’de ise kiralar düşüş gösterdi. Kiralanmayı bekleyen konut stoku en fazla artan ilçeler Bakırköy, Şişli, Kadıköy, Beşiktaş, Beykoz; kiralık stoku en fazla düşüş gösteren ilçeler ise Eyüpsultan, Çatalca ve Esenler oldu.

Endeksa'nın konuya ilişkin açıklaması şu şekilde:

Verileri değerlendiren Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, “Yaşanan deprem felaketi sonrası İstanbul’un da deprem bölgesi olması sebebiyle konut piyasasında hareketliliğin arttığı görülüyor. Uzmanlar tarafından daha sağlam zeminli olduğu belirtilen bölgelere talep artarken fay hattına yakın ilçelere talebin düştüğünü görüyoruz. Talepteki hareketlilik stoka ve kira değerlerine de yansıyor. Örneğin; İBB tarafında hazırlanan raporda Çatalca bölgesindeki binaların %59’unun 2000 yılı sonrası yapıldığı açıklanmıştı. Deprem açısından yetkili bilim insanlarının, Çatalca’nın büyük bir bölümünün görece iyi bir zemine sahip olduğu görüşünün yaygınlaşmasının ardından bu ay kira konut stok düşüşlerinde %20 gibi büyük bir oranı görebiliyoruz. Temennimiz bireysel önlemlerin ötesinde, olası İstanbul depremine karşı tüm önlemlerin yönetenlerimiz tarafından bir an önce alınması.” dedi.

En belirgin artış Şile’de

Şile’de şubat ayında kiralanmayı bekleyen konut stoku %10, konut kiraları %10,2 artış gösterdi, ortalama metrekare kira 87 TL, ortalama kira ise 11 bin 594 TL oldu. Beşiktaş’ta Şubat ayı stok artışı %24, değer artışı %10,1, ortalama metrekare kira 259TL, ortalama kira 31 bin 622 TL. Ataşehir’de kiralanmayı bekleyen konut stoku %10 arttı, aylık değer artışı %10,1, ortalama metrekare kira 151 TL, ortalama kira 13 bin 300 TL. Ümraniye’de Şubat ayında kiralık konut soku %3, konut kiraları %10 artış gösterdi, ortalama metrekare kira 109 TL, ortalama kira 10 bin 534 TL oldu.

Avcılar bölgesindeki kira değer artışlarında deprem etkisi düşüşü

Avcılar, Beyoğlu ve Bahçelievler’de şubat ayında kira değer artışı İstanbul genelinin oldukça altında gerçekleşti. Kiraların %4, kiralık konut stokunun %5 artış gösterdiği, deprem bilimcilerin zemini ve konumu açısından riskli bulduğu Avcılar’da ortalama metrekare kira 80 TL, ortalama kira ise 9 bin 151 TL oldu ve şehrin genel seviyesinin çok altında kaldı. Kiraların %3,9, kiralık konut stokunun %14 arttığı Beyoğlu’nda ortalama metrekare kira 199 TL, ortalama kira 16 bin 891 TL. Bahçelievler’de ise Şubat ayında kiralar %3,7, kiralık konut stoku %2 arttı; ortalama metrekare kira 86 TL, ortalama kira 8 bin 583 TL. Kiralık konut stokunun %20, kiraların %1,3 düşüş gösterdiği Esenler’de ortalama metrekare kira 81 TL, ortalama kira ise 7 bin 902 TL oldu.

Çatalca’da şubat ayında kiralık konut stoku %20 düştü

Kiralanmayı bekleyen konut stokunun en fazla düşüş gösterdiği ilçelerden Çatalca’da şubat ayında kiralık konut stoku %20 düştü, kiralar %4,5 artış gösterdi, ortalama metrekare kira 66 TL, ortalama kira 5 bin 685 TL. Eyüpsultan’da ise kiralar %5,9 atarken, stok %9 düştü. Eyüpsultan’da ortalama metrekare kira 113 TL; ortalama kira 14 bin 364 TL.

Depremzedeler o kente akın etti: Kiralık ev kalmadı!

 

Kentsel dönüşümde kira yardımı artırıldı

 

Ofis kiralamada yeni trend: 5 ay kal 4 ay öde

 

O ilde ev ve arsa fiyatları fırladı, kiralık daire yok

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)