BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiİSO Türkiye İmalat PMI'da rakamlar geldi----

İSO Türkiye İmalat PMI'da rakamlar geldi

İSO Türkiye İmalat PMI'da rakamlar geldi
02 Aralık 2019 - 10:10 www.finansgundem.com

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi  performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi),  kasımda 49,5'e yükseldi.

Eşik değer olan 50,0'a yaklaşan PMI, sektörün  faaliyet koşullarında sınırlı bir yavaşlamaya işaret etti. İmalat  sanayi üretimi kasımda çok hafif bir artış gösterdi ve böylece  üretimde Nisan 2018'den beri ilk kez artış gerçekleşti.

İstanbul Sanayi Odası İstanbul İmalat PMI ise kasımda 54,2'ye  yükselerek faaliyet koşullarında güçlü iyileşme yaşandığına işaret etti. Böylece sektör üst üste üçüncü ay güçlendi ve kasımdaki iyileşme Şubat 2018'den beri en yüksek hızda gerçekleşti.

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi  performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye ve İstanbul İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketlerinin Kasım 2019 dönemi sonuçları açıklandı.

Eşik değer olan 50,0'nin üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde  iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, ekim ayında 49,0  olarak ölçülen İSO Türkiye İmalat PMI kasımda 49,5'e yükseldi. Böylece  eşik değer 50,0'a yaklaşan endeks, sektörün faaliyet koşullarında  sınırlı bir yavaşlamaya işaret etti. İmalat sanayi üretimi kasımda çok  hafif bir artış gösterdi ve böylece üretimde Nisan 2018'den beri ilk  kez artış gerçekleşti.

Diğer taraftan, müşteri talebinde kırılganlıkların sürmesine bağlı  olarak yeni siparişler yavaşlamaya devam etti. Ancak bu yavaşlama  ekime göre hız kesti ve çok ılımlı düzeyde gerçekleşti. Benzer bir  durum yeni ihracat siparişleri için de söz konusu oldu. Birikmiş işler  kasımda azalma eğilimini sürdürdü. Bunun yanı sıra, önceki iki ay üst  üste yaşanan istihdam artışının ardından firmalar kasımda işgücü sayılarını azalttı. Girdi maliyetleri enflasyonu kasımda son 58 ayın  en düşük seviyesine gerilerken, bazı firmalar ham madde maliyetlerinde düşüş olduğunu belirtti. Para birimindeki zayıflığın sonucu olarak  bazı anket katılımcıları yukarı yönlü fiyat baskısının devam ettiğini  ifade etti. Ancak geçen yılın aynı dönemlerine göre bu sorunun daha az  gündeme getirildiği görüldü. Maliyet enflasyonundaki düşüş ve rekabet  baskısı, imalatçıların nihai ürün fiyatlarını üst üste üçüncü ay  düşürmelerine yol açtı. Fiyatlardaki düşüş ekime yakın bir hızda  gerçekleşti. Son olarak, üretim gereksinimlerine paralel olarak satın  alma faaliyetleri yatay seyretti ve böylece 19 aylık düşüş trendi sona  erdi.

IHS Markit Direktör Yardımcısı Andrew Harker, şunları söyledi: "Son PMI anketinde öne çıkan en kritik bulgu, üretimin bir buçuk yılı  aşkın aranın ardından ilk kez büyüme bölgesine geçmiş olmasıydı. Ilımlı düzeyde olmakla birlikte üretimdeki büyüme, firmaların piyasa  koşullarının yükselen eğilimde olduğuna yönelik güveninin iyileştiğini  gösterdi. PMI endeksi ve sanayi üretimi verileri arasındaki ilişkiye  dayanarak, kasım ayı sanayi üretimi verilerinin yıllık bazda büyümeye  işaret edeceğini öngörebiliriz."

İstanbul İmalat PMI kasımda 54,2'ye yükseldi

Ekimde 53,6 olarak ölçülen manşet PMI endeksi kasımda 54,2'ye yükselerek faaliyet koşullarında güçlü iyileşme yaşandığına işaret etti. Böylece sektör üst üste üçüncü ay güçlendi ve kasımdaki iyileşme Şubat 2018'den beri en yüksek hızda gerçekleşti. Güçlenen ekonomik  koşullara bağlı olarak yeni siparişlerdeki büyüme son 21 ayın en  yüksek düzeyine ulaştı. Yeni ihracat siparişleri de artış gösterdi ama  bu artış toplam yeni siparişlerdekine göre sınırlı kaldı. Yeni  siparişlerdeki artış ve piyasa koşullarındaki genel iyileşme, İstanbul  imalatçılarının üretimine belirgin bir artış olarak yansıdı. Üretim  hacmindeki genişleme üst üste ikinci ay hızlandı ve Şubat 2018'den  beri en yüksek oranda kaydedildi. İstanbul Sanayi Odası Türkiye ve İstanbul İmalat PMI Kasım 2019  raporlarının tamamına ekteki dosyalardan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)