BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro Ekonomiİnşaat malzemeleri üretimi ağustosta zirve yaptı----

İnşaat malzemeleri üretimi ağustosta zirve yaptı

İnşaat malzemeleri üretimi ağustosta zirve yaptı
15 Eylül 2021 - 10:57 www.finansgundem.com

İMSAD verilerine görei nşaat malzemeleri üretimi ağustos ayında en yüksek seviyeye çıktı

Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Ağustos ayı  sonuçlarına göre, temmuz ayında çalışma gün sayısının azalması ile  gerileyen Bileşik Endeks ağustos ayında kuvvetli bir geri dönüş yaptı. İnşaat malzemeleri sanayisi yüksek sezon içinde yine yüksek bir aylık  performans sergiledi. Üretim Endeksi ölçülmeye başlandığı tarihten bu  yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD)  tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi'nin Ağustos 2021 sonuçları açıklandı. Ağustos ayında  artış gösterdiği belirtilen Bileşik Endeks'te şu bilgiler yer aldı: Temmuz ayında çalışma gün sayısının azalması ile gerileyen Bileşik Endeks ağustos ayında kuvvetli bir geri dönüş yaptı. Tam açılmanın ve  yüksek sezonun endeksler üzerindeki olumlu etkileri ağustos ayında  daha çok hissedildi. Faaliyet, güven ve beklentiler birlikte artış  gösterdi.       

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi ağustos ayında 1,65 puan  artarak 79,79 puana yükseldi. Kademeli artışına geri dönen Bileşik Endeks'in önümüzdeki aylarda da artışını sürdürmesi bekleniyor.
Salgının olası etkilerinin de yönetilebilir gözüktüğü süreçte,  özellikle yüksek faaliyetlerin Bileşik Endeksi sürükleyeceği  öngörülüyor.

Faaliyet Endeksi 4 puan arttı

İnşaat malzemeleri sanayi faaliyetleri ağustos ayında bir önceki aya  göre önemli ölçüde artış gösterdi. Çalışma gün sayısının azalmasına  bağlı olarak temmuz ayında gerileyen faaliyetler ağustos ayında hızla  toparlandı. Açılmanın esas etkisi ağustos ayında görüldü. Yüksek  mevsim olması da ağustos ayı faaliyetlerini olumlu etkiledi.           

Faaliyet Endeksi ağustos ayında bir önceki aya göre 4 puan arttı. Tüm  faaliyet gruplarında önemli artışlar yaşandı. Böylece Faaliyet Endeksi 2017 yılı temmuz ayından sonraki en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Yurtiçi satışlar ağustos ayında önemli artış gösterdi. İhracatta  ağustos ayında yeniden kuvvetli bir artış yaşandı.

Üretim Endeksi ölçülmeye başlandığı tarihten bu yana en yüksek  seviyesinde

Üretimde ağustos ayında yüksek bir artış gerçekleşti. Üretim Endeksi  ölçülmeye başlandığı günden bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Cirolar ağustos ayında iç satışlar ve ihracattaki artışlar ile sıçrama  gösterdi. Uzun tatiller ile temmuz ayında gerileyen faaliyetler  ağustos ayında kuvvetli bir geri dönüş yaptı.

Hem dış hem de iç talep faaliyetleri olumlu etkilemeye devam ediyor. Önümüzdeki aylarda da faaliyetlerin yüksek seyretmesi bekleniyor.

Güven Endeksi sınırlı ölçüde yükseldi

Güven Endeksi ağustos ayında temkinli eğilimini sürdürdü. Temmuz ayı  başından itibaren geçilen tam açılmanın güven üzerindeki olumlu  etkileri ağustos ayında daha çok hissedildi. Faaliyetlerdeki kuvvetli  geri dönüş de güveni destekledi.                   

Güven seviyesi ağustos ayında bir önceki aya göre 0,68 puan arttı.
Temmuz ayında sınırlı bir düşüş gösteren güven, ağustos ayında bu kez  sınırlı bir artış gösterdi.Türkiye ekonomisine ilişkin güven seviyesi  sınırlı ölçüde arttı. İnşaat sektöründe ve inşaat malzemeleri  sanayisinde güven sınırlı ölçüde artış gösterdi. Yurtiçi pazarlarda  güven ağustos ayında yeniden yükseldi. İhracat pazarlarına olan  güvende artış ağustos ayında da devam etti.                         
Ağustos ayında yüksek mevsim etkisi ve faaliyetlerdeki hızlı  toparlanma güvende artış sağladı. Ancak güven artışının aylar  itibarıyla halen çok sınırlı artış gösterdiği görüldü. Güvende  temkinli eğilim devam ettiği, Güven Endeksi'nin kırılgan olmayı  sürdürdüğü görüldü. 

Beklenti Endeksi artışına devam etti

Beklenti Endeksi ağustos ayında bir önceki aya göre 0,9 puan arttı. Böylece Beklenti Endeksi yeni yılda başlayıp temmuz ayında ara verdiği  artışına ağustos ayında devam etti. Tam açılmaya geçilmesinin  beklentiler üzerindeki olumlu etkisi ağustos ayında hissedildi.
Faaliyetlerdeki artış ve yüksek sezonun sürmesi de beklentileri  destekledi. Tüm alt göstergelerde artışlar gerçekleşti.               
               
Türkiye ekonomisine ilişkin beklentilerde sınırlı artış oldu. Önümüzdeki üç aya ilişkin alınan yurtiçi siparişlerde yeniden artış  yaşandı. Önümüzdeki üç aya ilişkin alınan ihracat siparişleri artışı  ağustos ayında hızlanarak sürdü. Önümüzdeki üç ayın üretim beklentisi  de ağustos ayında kuvvetli bir artış gösterdi. Üretim beklentileri  kuvvetli kalmaya devam etti.       

Beklentilerde temel belirleyiciler içinde salgının etkisi azalmaya  başladı. İç ve dış talep göstergeleri giderek daha etkili oluyor. Sektörde yüksek sezon sürüyor ve faaliyetlerdeki artış ile  beklentilerin olumlu seyretmeye devam edeceği öngörülüyor.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)