BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaING Bank ekonomistlerinden Türkiye için faiz tahmini: Hız kesecek----

ING Bank ekonomistlerinden Türkiye için faiz tahmini: Hız kesecek

ING Bank ekonomistlerinden Türkiye için faiz tahmini: Hız kesecek
19 Kasım 2023 - 18:25 www.finansgundem.com

Hollanda merkezli bankacılık devi ING Bank ekonomistleri, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın gelecek hafta perşembe günü gerçekleşecek toplantısında, faiz artırımlarında hız keserek 250 baz puan artırıma gideceği öngörüsünde bulundu.


Yeni haftanın en önemli gündemi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı olacak.TCMB Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında 23 Kasım Perşembe günü toplanacak. Aynı gün saat 14.00’te faiz kararı açıklanacak

Merkez Bankası, ekim ayında gerçekleştirilen PPK toplantısında politika faizini 500 baz puan artırılarak yüzde 35’e çekmişti.

"Merkez Bankası 250 baz puan faiz artırımıyla hız kesecek"

ING Bank’ın ekonomistleri Merkez Bankası’nın 250 baz puan Faiz artırımıyla hız keseceğini tahmin etti. Ekonomistlerin analizinde şunlar yer aldı: Ekim ayında açıklanan son enflasyon verisi ana eğilimin sadece çekirdek enflasyonda değil manşet enflasyonda da iyileşmeye başladığını gösterdi. Bu doğrultuda, bankanın bu ayki PPK’da politika faizini yüzde 37,5’e çekerek 250 baz puanlık daha yavaş bir artırımı değerlendirmesini bekliyoruz. Ancak, ağustos ayından bu yana güçlü sıkılaştırma hamleleri göz önüne alındığında (faiz için) riskler yukarı yönlü.

ING Bank ekonomistleri hafta ortasında yayınladığı bir gelişmekte olan ülke raporunda, TCMB’nin 250 baz puanlık iki artırım sonrası faizi yüzde 40 oranında duracağını öngörmüştü.(Ekonomim)

Goldman'dan yeni TCMB tahmini

 

TCMB'den enflasyonda gıda ve enerji fiyatları vurgusu

 

TCMB: Sadeleşme süreci kademeli olarak ilerlemektedir

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)