BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiIMF, Türkiye'nin büyüme beklentisini açıkladı----

IMF, Türkiye'nin büyüme beklentisini açıkladı

IMF, Türkiye'nin büyüme beklentisini açıkladı
25 Ocak 2021 - 23:41 www.finansgundem.com

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 6 büyümesinin beklendiğini duyurdu

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye ekonomisinin 2021'de pozitif büyümeye devam etmesinin beklendiğini belirterek, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 6 oranında büyümesinin öngörüldüğünü bildirdi.

IMF'den yapılan açıklamada, Türkiye ekonomisine ilişkin 4. Madde konsültasyonu kapsamındaki denetimin öncü bulguları paylaşıldı.

Açıklamada, Kovid-19 salgınının diğer tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de sağlık ve ekonomiyi etkilediği aktarıldı.

Parasal ve kredi genişlemesine odaklanan politika müdahalesinin ekonomik büyümeye güçlü bir ivme kattığına işaret edilen açıklamada, ancak aynı zamanda önceden var olan kırılganlıkları artırarak ekonomiyi iç ve dış risklere karşı daha duyarlı hale getirdiği ifade edildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Hızlı para ve kredi büyümesinden uzaklaşan son politika dönüşü memnuniyetle karşılanıyor. Bu dönüşüm devam ederse ve geçici salgın odaklı ilave destek, orta vadeli mali konsolidasyon için güvenilir bir planın yanı sıra finans sektörü ve yapısal reformlarla birleştirilirse, tamponlar daha hızlı şekilde yeniden oluşturulabilir. Yapısal reformlar, salgının uzun vadeli olumsuz etkilerinin oluşturduğu riskleri hafifletmeye odaklanmalı ve en savunmasızları desteklemek, işgücü piyasası esnekliğini teşvik etmek ve kurumsal borçların azaltmasını kolaylaştırmak için hedeflenen önlemleri içermelidir."

"Politika müdahalesi ekonomide keskin bir toparlanma sağladı"

Açıklamada, Türkiye'nin 2020'ye önceden var olan kırılganlıklarla girdiği anımsatılarak, salgına karşı uygulanan ilk politika müdahalesinin ülke ekonomisinde keskin bir toparlanmaya yol açtığı vurgulandı.

IMF'nın açıklamasında, 2020'nin sonlarından itibaren para politikasının sıkılaştırılmasının, geçici düzenleyici tedbirlerin gevşetilmesinin ve devlete ait banka kredilerindeki belirgin yavaşlamanın Türk lirası üzerindeki baskıyı sınırlamaya ve güveni yeniden inşa etmeye yardımcı olduğu aktarıldı.

Türkiye ekonomisine ilişkin görünümün de değerlendirildiği açıklamada, "Ekonominin 2021'de pozitif büyümeye devam etmesi bekleniyor." ifadesi kullanıldı. Açıklamada, Türkiye ekonomisinin 2021'de yaklaşık yüzde 6 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Zaman içinde sürdürülen politikaların yeniden dengelenmesinin daha dayanıklı orta vadeli büyümenin temelini oluşturacağına işaret edilen açıklamada, mali yapısal reformların konsolidasyonu destekleyeceği ve mali riskleri azaltacağı ifade edildi.

Lagarde: Toparlanma raydan çıkarılmamalı

ILO: Mali ve sosyal sıkıntılar 2021'de devam edecek

Georgieva: İklim değişikliği ekonomik istikrar için temel risk

 

ETİKETLER :
YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Hasbi26 Ocak 2021 01:28

  .....Nokta

 • Baris26 Ocak 2021 01:20

  Dunyada faizler yokken sen gel faize coreklen sonra buyumeden soz et bu ulku hep geri gidiyor

 • Kimsem kimim26 Ocak 2021 00:16

  Yarin bisti olumlu etkiler

 • Cello26 Ocak 2021 00:11

  O zaman not artisida gelir cds' düşer...ekonomide canlanma olur..haydi bakalım.

 • çılgın yatırımcı25 Ocak 2021 23:51

  süpper.işte böyle yola geleceksiniz.medeniyet haydutları!!

 • Hem kel, hem fodul26 Ocak 2021 03:05

  Vatandaş Hasan, 'Hem kel, hem fodul' diye kime derler bilir misin? Bu deyim, hiçbir yeteneği olmadığı halde üstünlük taslayanlar için kullanılır. Yani senin gibiler için Vatandaş Hasan. 'Önce yazı ve imla kuralları. Yorum yapmasan da olur!' diye yazmak istiyorsun da, bu tek cümlede üç ayrı hata yapıyorsun. Yani yetenek sıfır, üstünlük taslama sınırsız. Yani hem kel, hem de fodul.

 • Vatandaş Hasan26 Ocak 2021 00:50

  Önce yazı ve imla kuralları.Yorum yapmasanızda olur!!!