BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiIMF orta vadeli rezerv hedefini yükseltti----

IMF orta vadeli rezerv hedefini yükseltti

IMF orta vadeli rezerv hedefini yükseltti
09 Ocak 2021 - 15:37 www.finansgundem.com

IMF yönetimi dünyada artan kredi riskine karşı orta vadede, uluslararası likiditeyi arttırmak için oluşturduğu rezervini artıma kararı aldı

Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) yapılan yazılı açıklamada, 24 icra direktörünün ortak kararı ile kurumun orta vadedeki rezerv arttırma hedefi, 20 milyar SDR'den (29 milyar dolar) 25 milyar SDR'ye (36 milyar dolar) çıkarıldı.

Özel çekme hakkı olarak bilinen Special Drawing Rights (SDR), IMF'nin kendi para birimi.

Kovid-19 pandemisinin etkisinin değerlendirilmesine izin vermek için birkaç ay ertelenen bu karar, dünyada kredi riskinin ciddi ölçüde arttığını ve salgının bunu daha tetiklediğini göz önünde bulundurarak alındı.

IMF'nin yaptığı açıklamada, "Koşulsuz acil durum finansmanındaki artış da dahil olmak üzere ödenmemiş kredi neredeyse iki katına çıktı ve ihtiyati düzenlemeler kapsamındaki taahhütler son incelemelerden daha yüksek geldi" ifadelerini yer aldı.

Özel çekme hakkı nedir?
Küresel ekonomik krizlerde üye ülkelerin desteklenmesinde bu kota ödemeleri birincil rol oynuyor. IMF’nin mevcut kaynakları ise, yaklaşık 975 milyar SDR düzeyinde.

IMF tarafından 1969'da oluşturulan uluslararası bir rezerv para birimi ve aynı adı taşıyan ayrı bir departman tarafından çıkartılıyor.

Special Drawing Rights (SDR), uluslararası likiditeyi artırmak adına IMF tarafından yaratılan özel bir uluslararası rezerv aracı olarak kullanılıyor. Özel Çekme Hakkı, bir hükümetin diğerinin merkez bankasından onun ulusal parasını çekmesine olanak veren bir hak sağlıyor.

Suudi Arabistan-Katar sınırı açıldı

2021’de çalışanları neler bekliyor?

Erdoğan'dan rektör protestolarına dair açıklama

Grip ilaçları çöpe gitti

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)