BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemHedefteki madenin ruhsatı 7 ay önce iptal edilmiş----

Hedefteki madenin ruhsatı 7 ay önce iptal edilmiş

Hedefteki madenin ruhsatı 7 ay önce iptal edilmiş
29 Aralık 2013 - 10:57 www.finansgundem.com

Rüşvet ve yolsuzluk iddiaları arasında adı geçen, İstanbul Pendik’teki kuvarsit madeninde son durum…

17 Aralık tarihinde başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda en çok tartışılan konuların başında Pendik’teki 160 bin metrekare alan üzerine kurulu maden alanı geldi. Kuvarsit, yani mıcır yapımında kullanılan taşın çıkarıldığı madene yıllarca ruhsat verilmediği, ancak  Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan gizli ortak olduktan sonra Başbakanlık talimatıyla faaliyete geçtiği iddia edildi. Vatan’dan Oğuz Yeter, değerinin yaklaşık 10 milyar dolar olduğu öne sürülen 360 Madencilik firmasına ait madene gitti ve araştırdı.
Şirket 2012’de kuruldu
360 Madencilik şirketinin ortağı, madeni Mayıs 2012 tarihinde işletmeye başladığını söylüyor. Ticaret Sicil kayıtlarına göre, şirketin kuruluş tarihi 13 Nisan 2012. Aktürk’ün ifadesine göre maden ocağında faaliyet, kuruluşundan yaklaşık bir ay sonra başlıyor. Ancak bu durum maden ocağının hemen yanındaki Paşaköylüleri rahatsız ediyor. Maden çıkan toz meralarını kaplıyor. Köylüler konuyu belediyeye ve kaymakamlığa taşıyor. Ancak madenin ruhsatı olduğu için bir işlem yapılamıyor. Bunun üzerine köylüler konuyu yargıya taşımaya karar veriyor. Paşaköy’deki köy kahvesinde konuştuğumuz vatandaşlar, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Geçimimizi tarımdan sağlıyoruz. Madenden çıkan toz da köyümüzün merasına ve ürünlere zarar verdi. Maden ruhsatı verilirken bize sorulmadığı için ruhsatın iptal edilmesi konuyu yargıya taşıdık.”
 Köylülerin izni yok diye...
Paşaköy Muhtarlığı maden ruhsatının iptali için, 18 Mayıs 2012 tarihinde  “Yöre insanı dikkate alınmadığı ve geçimle yaşam hakkının tehdit edildiği’ iddiasıyla mahkemeye başvurdu. İstanbul 4. İdare Mahkemesi de başvuru sonucunda 12 Nisan 2013 tarihinde maden ocağının ruhsatını iptal etti. İptal gerekçesinde ise, ruhsat alınırken maden ocağının bulunduğu alandaki köylülerin iznin alınmadığına vurgu yapıldı. Kararda, Maden Kanunu’nun 7. maddesine atıf yapılarak, “Yerel merciden izin alındığına dair bir bilgi, belge veya dayalı açıklaması dava dosyasında bulunmamaktadır” ifadesi kullanıldı.
 Ruhsat 2009 yılında alınmış
10 yıllık kuvarsit işletme ruhsatı maden sahiplerine 2009 yılında verildi. Ruhsat verilirken, Maden Kanunu’nun 7. maddesine uygun hareket edildiği, gerekli izinlerin alındığına vurgu yapıldı. Ancak köylülerin açtığı dava üzerine mahkeme, gerekli izinlerin alınmadığı gerekçesiyle ruhsatı 12 Nisan 2013’de iptal etti.
MADENİN ORTAĞI AKTÜRK: NOTER MASRAFINA İSTEYENE VERİRİM
Madenle ilgili iddialara ilk resmi açıklama önceki gün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’dan geldi. Yıldız yaptığı açıklamada iddiaları yalanladı ve  ruhsatın hukuka ve kriterlere uygun olduğunu söyledi. Bakan Yıldız’ın cevabından sonra, 360 Madencilik firmasının iki ortağından biri olan ve savcılık tarafından hakkında soruşturma yürütüldüğü iddia edilen Cengiz Aktürk de açıklamalarda bulundu. Aktürk, mıcır üretimi yaptıkları madenin hiç de iddia edildiği gibi değerli olmadığını savundu: “10 milyar dolarlık madenin olduğundan bahsediliyor. Orası mıcır üretimi yaptığımız bir taş ocağı. Mayıs 2012’de kiralamıştık. Mayıs 2014’e kadar süremiz vardı.”
“3 ay çalıştırabildik. Bizden rüşvet isteyenler oldu, vermedik. Derken dava açıldı, ruhsatımız iptal edildi. Biz de karşı dava açtık. Sonucu bekliyoruz. Değil 10 milyar, 10 milyon, 10 bin dolar, noter masrafını karşılayana o taş ocağını hemen devrederim. 3 aylık faaliyet döneminde 100-150 bin liralık iş yapmış olabiliriz. İşletmeyi yapan arkadaş yüzde 50 ortak. İlk başladığımızdan Mayıs 2014’e kadar tam kapasite çalıştırsak bile gelirimiz 1-2 milyon doları geçmezdi. Nüfuz kullanma gücüm olsa, taş ocağının ruhsat işini çözer, işime devam ederdim.”
YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Menderes Efemçukuru29 Aralık 2013 15:28

  Pendikteki maden sadece bir tanesi olmasın:)

 • Hesap Sorulmalı29 Aralık 2013 14:51

  Her yer Rüşvet, her yer Yolsuzluk...Her yeri kendi adamlarına,yandaş işadamlarına peşkeş çekmişler. Yüzsüz insanlar hala halkın karşısına çıkıp konuşuyorlar?

 • vatanda29 Aralık 2013 14:45

  o kici lkiric tas ocagi bi tüpras, bi thy`den degerli yani!! Ey Allahim..bizi imansizlarin serrinden koru - amin.. hadi 10 milyon filan deseler belki...

 • hacı29 Aralık 2013 11:54

  madeni bilmem de gemileri allem kullem edip şirketleri zor duruma düşürüp başkasının almasını engelleyip kelepir fiyattan aldıklarını söylüyor gemici bilader, tmsf ile işleri tıkırında yürütüyorlarmış. ayıp yahu sanki paraya ihtiyaçları var, uğraştıkları şu işlere bak. kardeşim aynanın karşısında nasıl duruyorsun, çocuklarına böyle mi örnek oluyorsun? sen ve babanın karakterini şükür ki yaradan öğretti bize bari çocuklarınız iyi , ahlaklı, erdemli insan olsun

 • xyz29 Aralık 2013 11:52

  NE SALLIYORSUNUZ TAŞ OCAĞININ DEĞERİ 10 MİLYAR DOLAR...KÜÇÜK ATINDA CİVCİVLER YESİN...