BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri
AKBNK 5,39 -0,37 28.028.000.000,00
ALBRK 1,75 1,16 2.362.500.000,00
GARAN 7,47 -0,40 31.374.000.000,00
HALKB 5,18 -0,58 12.814.160.839,18
ICBCT 7,07 -1,39 6.080.200.000,00
ISCTR 5,77 0,52 25.964.826.900,00
SKBNK 2,04 2,00 2.362.320.000,00
TSKB 1,54 10,00 4.312.000.000,00
VAKBN 4,27 0,00 16.677.008.032,13
YKBNK 2,38 3,03 20.103.982.055,92

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaRöportajlarGaranti Leasing’de ‘bambu kafe’ fırtınası----

Garanti Leasing’de ‘bambu kafe’ fırtınası

Garanti Leasing’de ‘bambu kafe’ fırtınası
12 Aralık 2014 - 07:03 www.finansgundem.com

Garanti Leasing’i sektörde zirveye çıkaran ekibin arkasında yaratıcı bir ruh yatıyor. Ünal Gökmen ‘bambu kafe’nin sırrını ve şirketi anlatıyor

BERRİN UYANIK BEKAR – FINANSGUNDEM.COM / ÖZEL HABER

Burası cennetin kapısı sanki…
Açılıyor, içeri bir adım atıyorsun, aralardan sızan ışık insanı büyülüyor. Uzak Asya’da bir bambu ormanda dolaşsanız hissedeceğiniz kesinlikle sadece huzurdur ama burada huzurun yanında çok şey var. Burada sohbetin tadı, tadanın damağında kalıyor. Arkadaşlık ‘can’lanıyor. Sokakta yerlerde sürünen keyifler burada tavan olmuş. O egzotik havası yok mu alp götürüyor insanı.  ‘Garanti’ veriyorum, ‘bambu kafe’ görünce imreneceğiz bir mola alanı…

Garanti Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen sektörün usta, tecrübeli bir ismi olduğu kadar, yenilikçiliğe açık, yaratıcılığın teşvikçisi, fikir jimnastiğinin ateşli destekçisi. Bir de ekip ruhunu iyi anlayan bir yönetici. Şirket içinde fırtına estiren fikir kulübünü kuran Gökmen, proje yağmuru arasından ‘bambu kafe’yi çekmiş almış ve hayata geçirmiş. Koca ofisin ortasına oturtulan bambu kafenin varlığı çok sevimli.  Enerji küpü, bilgili, ‘cin gibiler’ dediği gençlerin motivasyonla, beklentileri yerine getiren çalışma şartlarıyla mucizeler yarattıklarını gören Ünal Gökmen, bambu kafenin bir senede Garanti Leasing’e kazandırdığı atmosferden, başarılı işlerden çok memnun. Çünkü çalışanlar istedikleri zaman diliminde bambu dünyaya giriyor, kahve makinesinden kahvesini alıyor, relaks oluyor. Hayat bir anda değişime uğruyor.

Tabi, Garanti Leasing’in sektörde yakaladığı başarının temelindeki ekip ruhu ‘bambu kafe’yle sınırlı değil. En tepedeki isim olarak Ünal Gökmen’in tüm çalışma arkadaşlarıyla birebir yaptığı konuşmalarda ortaya çıkan sıkıntılara anında neşter vurulması, doğum günlerindeki izinler, verilen hediyeler ve bir de haftanın bir günü şirkete gelen diyetisyenin bedenden beyne kurduğu ‘sağlıklı hayat’ köprüsü de ‘zirve’ye çıkan en önemli yollar.
Böylesine bir kıskanılacak bir ortamda müşteriye hizmet sunan Garanti Leasing’i, sektördeki gelişmeleri merak edenleri fazla bekletmeden sözü işin ehline bırakıyorum. “Şirkette işler ne durumda, stratejileri ne, ‘Sell and leaseback’ de beklenen patlama oldu mu, leasing’deki tırmanış sürüyor mu?” sorularının yanıtlarını ve de ‘bambu kafe’nin tüm sırlarını Garanti Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen anlatsın istiyorum.
 
“ANA SENARYOMUZU OLUMLU PLAN ÇERÇEVESİNDE OLUŞTURDUK”
 
-Garanti Leasing’in 2015 beklentileri, stratejisi nedir?

Ünal Gökmen:
2015’in stratejilerini belirlerken 3 ayrı olasılığa göre 3 yıllık hem olumlu senaryo hem de beklenmedik olumsuzluklara göre bir senaryo hazırladık. Ana senaryomuzu ise olumlu bir plan çerçevesinde oluşturduk. Böylece iyi gelişmelere de, oluşabilecek kötü gelişmelere karşı da önlemlerimizi aldık.  Bizim ana senaryomuz devletin orta vadeli planının çok az altında. Devlet yüzde 4 büyüyeceğiz diye açıkladı biz ise 3,4 olarak tahmin ediyoruz. Enflasyon bu sene yüzde 9,5’larda bitecek seneye yüzde 7 belki yedinin bile altında bekliyoruz. Böyle bakınca ana senaryomuzu biraz daha pozitif yaptık. Önümüzdeki sene Haziran ayında yine seçim var. Seçimlerde kamu yatırımları yüksek olur.  Bu tip gelişmeler de leasing sektörünü gündeme getirir. Genelde seçim dönemlerinde yol ya da metro yapılır. Onlarında arkasında hep leasingin iş makineleri vardır ve bunları tetikler. Böyle bakınca da en azından Haziran’a kadar olumlu bir yıl geçiririz diye bekliyoruz.
 
-Sektör yılı nasıl geçirdi?

Ünal Gökmen:
Geçen senenin 9’uncu ay verilerine baktığımızda leasing sektöründe 5 milyar dolar yeni işlem olmuş, bu sene ise 5,4 milyar dolar… Böyle bakınca geçen seneye göre yüzde 10’a yakın dolar bazında bir artış olduğunu görüyoruz. TL bazında bakarsak da yüzde 22’lere geliyor bu oran. Yılsonunda da geçen sene 7 milyar dolardı toplam yeni yapılan işlem. Bu sene ise 7,5 milyar dolar olacak gibi görünüyor. Orada da dolar bazında yüzde 7-7,5’luk bir artış söz konusu ki leasing sektörünün büyümesi bankacılık sektörünün biraz daha üstünde. Seneye de bu büyümeyi 8 milyar dolar gibi tahmin ediyoruz. Garanti Leasing olarak ise Eylül ayı sonunda, %21 artış ile 690 milyon dolar yapmışız. Geçen sene Eylül ayında ise bu rakam 570 milyon dolar. Yılsonunda da 970 milyon dolara gideceğiz gibi görünüyor.  Sektörde bu hacimlerle ikinci sıradaydık ve aynı sıramızı koruyacağız gibi görünüyor. Adet tarafında da yılsonuna kadar 3300 sözleşme yapacağız ki her zaman adette tarafında birinciliğimiz var zaten yine birinci olarak kapatacağız gibi görünüyor. Toplam sektörde de 14 bin 700 sözleşme yapılmış Eylül sonunda.  Buradaki pazar payımız da yüzde 16. Hacimdeki Pazar payımız yüzde 13
 
-“Sell and leaseback önümüzdeki sene patlayacak” demiştiniz, son gelişmeler neler?

Ünal Gökmen:
Sell and Leaseback bu sene patladı. 2014 9. Ay sonu itibarıyla, toplam 5.4 milyar dolarlık hacmin, 1.5 milyar dolarlık kısmı sell and leaseback’ten gelmekte. Yani hacmin %28’lik kısmı. Bu rakam geçen sene %12’nin altında idi. Son çeyrekte bu oran %34’e yükselmiş vaziyette. Bu sene her üç işlemden bir tanesi bu üründen yapılmakta. Her sektörden talep geliyor. İnşaat ve üretim şirketlerinden, organize sanayideki fabrikalardan, otellerden ve hastanelerden. Gayrimenkul ana mal grubu. Toplam sell and leaseback hacminin %25’ini gayrimenkul oluşturuyor. Bunun dışında en çok işlem yapılan alan iş makineleri.  İş makinelerinin oranı ise yüzde 20. Leasing sektöründe 10 yıldır her zaman birinci iş makinesiydi ve yüzde 29,30 payı olurdu. Şimdi ise bunun payı yüzde 20’ye düştü. Sell and leaseback ile birlikte ise gayrimenkul çok artış gösterirken iş makinelerinde ciddi bir daralma yaşandı bu sene. Çünkü bu sene inşaat sektörü çok iyi gitmedi gibi görünüyor. Geçen sene 12.500 iş makinesi satılmış, bu sene ise bu rakam 10 binlere gerilemiş. Yüzde 30’a yakın bir daralma var orada. Seneye ise seçim dolayısıyla bu oranlarda artış bekliyoruz.
 
ÇALIŞANLARIN SOHBET EDEBİLECEĞİ BİR BAMBU KAFE
 
-Sektör, Garanti’deki aile havasını, takım ruhunu konuşuyor, bunu anlatır mısınız?

Ünal Gökmen:
Arkamızdan acayip bir genç kuşak geliyor.  Garanti Leasing ailesine bu sene 30 kişi katılmış. Benim kızım var 1991 doğumlu onunla baş edemiyorum, düşünsenize şirkette benim kızım gibi bir sürü insanla çalışıyorum. Hepsi bilgili ve cin gibiler. İsterse her şeyi yapabiliyorlar. Onları doğru motive eder ve çalışma şartlarını istedikleri gibi yaparsanız mucizeler yaratıyorlar. Biz de bunları fark ettik ve mimar çağırıp çalışanların sohbet edebileceği bir bambu kafe yaptık. Mimara, “Öyle bir şey yap ki çalışırken bir anda iş ortamından çıkıp bambaşka bir yere gittiklerini hissetsin insanlar ve rahatladıktan sonra tekrar masalarına dönsünler” dedim.  Bu arada “Fikrim Var“ diye, çalışanların sürekli fikirlerini söyleyebileceği bir platform kurduk. Buradan sürekli öneriler geliyor, o önerilere göre de biz fikir ediniyoruz. Bambu kafe fikri de buradan çıktı ve gerçekleştirdik. Ancak bambu kafe fikri acayip tuttu bir senedir, zaten içeri girince kendinizi bambu ormanına girmiş gibi hissediyorsunuz.  İçine çok güzel kahve makineleri koyduk. İsteyen gelip kendi kahvesini yapıyor. Bir diyetisyen ile anlaştık; haftanın bir günü geliyor. Çalışanlar doğum gününde izinli oluyor, ayrıca hediyeler veriyoruz. Böylece çalışan memnun, çalışan memnun olduğu için müşteri de memnun oluyor. Çalışanlar kendi etrafıyla da barışıklar. Bir de bu genç bir kuşak eğer doğru yönetilirse süper işler yapılıyor. Gençlerin beyinleri farklı çalışıyor. Bence bundan sonra şirket yöneten insanların insan yönetmeye daha çok önem vermesi gerekiyor. Ben bu sene çaycısından güvenliğine kadar 150 kişiyle tek tek, birebir görüştüm.  Acayip keyifliydi. Onların gözüyle Garanti Leasing’e baktık. Çaycı ne düşünüyor, güvenlik ne düşünüyor diye ve görüşmeler sonucunda çok ilginç notlar çıktı. Mesela kaynaşma ihtiyacı çıktı. Bazı yöneticilerin ‘günaydın’ demeden geçtiği çıktı. Kaynaşmayı sağladık. Aslında buradan hareketle nihai rakama gidelim diye düşündük. Bu kuşağı bizim gibi finans sektörüne adapte edebilmek için bunları yapmamız lazım. Çünkü gençlerin motivasyonu direkt rakamlara yansıyor ve her şeyi de çok iyi biliyorlar.
 
-Müşteri şikayetlerini çözüm konusunda nasıl bir önlem alıyorsunuz?

Ünal Gökmen:
‘Şikâyet yönetimi’ diye bir şey yaptık. Müşteri şikâyetlerini düzenli ölçen bir sistem yoktu bunu da düzenledik. 70-80 adetlerinde olan şikâyetler 2 ay önce 5’e düştü. Orada da kural şu; müşterinin şikâyetine ‘haksız’ demek yasak önce bir şikâyetini gider. Müşterinin istekleri küçük ve masum talepler aslında. Biz de, “Haklı ya da haksız tartışmasına girmeden önce müşterinin şikâyetini çözeceksiniz” dedik. Acayip bir şekilde şikâyetlerde azalmış durumda. Şikâyet yönetimiyle beraber müşterinin de nabzını tutmuş olduk. Müşterinin sadece şikâyetini dinlemek yetmiyor asıl kritik olan müşterin şikâyetini gidermektir. Bu üç yerde bayağı iyi gidiyor şirket. Seneye bu eğitimleri daha da geliştireceğiz.
 
NOTERDE ZAMAN KAYBINI ORTADAN KALDIRACAK ÇÖZÜM
 
-Leasing sözleşmelerinden artış bekliyor musunuz?

Ünal Gökmen:
1 Ocak’tan itibaren artık leasing sözleşmeleri müşteri ile birebir imzalanacak. Notere gitmek zaman alıyordu ve masraflıydı. Seneye normal sözleşme imzalar gibi bizim elemanlarla karşılıklı sözleşme yapacaklar. Notere gitmek için uğraşmayacaklar ve zaman kaybı da olmayacak. Müşteri özellikle küçük işlemlerde çok tercih etmiyordu. O yüzden seneye bu sayede daha fazla leasing sözleşmesi yapılacak.  20 bin sözleşme demiştim bunun seneye 25-30 bine çıkmasını bekliyoruz. Leasing yapmak artık daha da kolaylaşacak çünkü, prosedür azalıyor, notere gitme zorunluluğu kalkıyor. Artık hemen karşılıklı imzalayıp leasing süreci bir günde sonuçlanabilecek.
ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)