BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaRöportajlarUzan: Varlık Fonu'na destek olacaktım, istemediler----

Uzan: Varlık Fonu'na destek olacaktım, istemediler

Uzan: Varlık Fonu'na destek olacaktım, istemediler
30 Kasım 2020 - 08:25 www.finansgundem.com

Cem Uzan, Türkiye ekonomisi için “Hiç bu kadar kötü olmamıştı” dedi ve "Varlık Fonu'na yardımcı olacaktım, hazmedemediler" ifadelerini kullandı.

2009 yılından beri Fransa'da yaşayan Cem Uzan'ın, Sözcü'den Saygı Öztürk'e yaptığı açıklamalarda, Türkiye ekonomisi için, “Felaket… Felaket. Ekonomi felaket, ekonomi bitik vaziyette ”dediği aktarıldı.

Uzan'ın açıklamaları şu şekilde:

"50 milyar dolara yaklaşmış vaziyette net eksi döviz rezervi. Bu ne demek? Bütün borçları bırak, bugün ekmek, domates, patates almak için devlet olarak Türkiye'nin dövizi yok. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bu yana ekonomi hiçbir zaman bu kadar kötü duruma düşmedi. "

'Tek kuruş dövüz yok'

"1974 Kıbrıs çıkardıktan sonra Türkiye'ye ambargolar benzin kuyruklarına girdiğimiz safra Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin döviz rezervi eksi değildir.Anadolu tabiriyle söyleyeyim devletin bir kefen parası, kara gün parası vardı. Bugün artık yok. ' gelen yüksek faiz haricinde Türkiye'ye gelecek tek kuruş döviz yok 170 küsur milyar dolar önümüzdeki 6 ay içinde vadesi gelen dış borç ödemesi var.

İstedikleri kadar faizi yükseltsinler çok geç kaldılar. Enflasyonun üzerinde faiz vermen lazım. Sen enflasyonu nasıl yükseltiyorsun? Bütçe açığı var, para basıyorsun, enflasyon yükseliyor. Bunu üniversitede ekonomi okuyan birinci sınıf talebesi bilir. Enflasyon yükseliyorsa, enflasyon gösterdiği talimatla TÜİK'e düşük, ne yaparsan yüzde yarım oynatır. "

'Yabancı dangalak mı?'

"Sana para veren yabancılar da enayi ya da dangalak değil ki… Sen negatif faizde kaldığın zaman senin vatandaşın da gidecek döviz alacak, yabancı da sana Yatırım yapmayacak. Niye yapsın Yatırım? Adam, Amerika yerine Türkiye'de Yatırım yapacaksa ne yapacak ilave bir kârı olması için yapacak Türkiye'nin gelecek günler çok zor geçecek, gelecek günler çok geçecek. "

'Lafla gemi yürümüyor'

"Konuştuğum dostlarım, arkadaşlarım doların şubatta mı, martta mı 15 lira olacağından söz ediyor.  Ben de onlara, ‘Siz 15 liraya kendinizi alıştırıyorsunuz. Sevinmeyin' diyorum. Felaket senaryosu gibi gelebilir ama felaket. Uzağa bakmayın, Arjantin'de, Brezilya'da geçmişte yaşandı. Türkiye bu noktaya gelmiş vaziyette. Bu noktada halen israf, yolsuzluk, avanta, komisyon devam ediyor.

Yüksek faiz, pahalı döviz, yüksek işsizlik. Türkiye'nin önündeki tablo bu. Bütün muhalefet partilerinin, Türkiye'yi yönetmeye talip olan her insanın yüzleşmek zorunda kaldığı bir gerçek. ‘Lafla peynir gemisi yürümez' derler. İşte Türkiye o noktada. Artık lafla yürümüyor."

Uzan'dan çağrı

"Türkiye'nin kenetlenme mecburiyeti var ve mutabakat tarafından yönetilmek zorunda. Herkesin masaya oturup, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni düşünerek hareket etme mecburiyeti var."

Varlık Fonu'na yardımcı olacaktım, istemediler

"Varlık Fonu için sizin temasınız oldu mu?" sorusuna Uzan, "Bundan üç yıl kadar evveldi. Varlık Fonu için devlet para arıyordu. Bir şekilde ben de yabancı tanıdıklarım vasıtasıyla fona yardım yapılabileceğini söyledim, ben de ‘Türkiye'ye yardım ederim' dedim. ‘Ya' dediler, ‘Sen deli misin?' dediklerinde, ‘O başka mesele, bu başka mesele. Türkiye'ye yardım ederim' dedim. O zamanın parasıyla 2-3 milyar dolar bir ihtiyaçları vardı. ‘Karşılarız' dedim. Sordular, soruşturdular karşılarındaki insan Cem Uzan olunca hazmedemediler." cevabını verdi. Uzan ayrıca, "2017 yazı görüşüldü. Ondan sonra zaten görüşmeyi yapanları ‘Cem Uzan'la nasıl görüşürsünüz' denilip uçurdular." derken, "Başka yerden aldılar. Ama ben destek olmak istediğimde insanları görevden aldılar." eklemesini yaptı.

Katar'la yapılan anlaşmalar adaletin çöktüğünü gösterir

"Ne acı, vahim bir durumdur, Katar devletiyle bir anlaşma yapıldı. Bu anlaşmada özel bir Türk şirketi, malını (İstinye Park) yabancı bir yatırımcıya satıyor. Özel ticarettir, özel hukuktur. Ama adam artık sendeki adalet sistemine, hukuk sistemine inanmıyor… ‘Sen gel, devlet olarak bana garanti ver. Cumhurbaşkanı olarak, ben de emir olarak oturacağım. Benim yatırım yapan şirketim senin malını alırken ben Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin garantisini istiyorum' diyor. Bunu bir şey için istemiyor on tane ayrı kalemde istiyor.

Bu, ülkenin adalet sisteminin de ne kadar çökmüş olduğunu gösteriyor. Sonuç olarak, 300 milyon dolarlık bir anlaşma paketi. On tane anlaşma… Topu topu 300 milyon dolar için Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Cumhurbaşkanının garanti vermek zorunda kalması çok üzücü.

Sayın Cumhurbaskanı 'İtibardan tasarruf olmaz' diyor. Anlaşma, bir tane uçağının parası üzerine Bütün yaptığın. Sana uçağı hediye eden adamla yaptığın anlaşma. Artık neresinden tutalım, neyine söyleyelim, ne diyelim? "

Cem Uzan'dan cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklaması

Cem Uzan'ın yasak aşkı kısa sürdü!

TMSF açıkladı: Cem Uzan dava kazanmadı!

 

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)