BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiEPDK elektrik dağıtım şirketlerini uyardı----

EPDK elektrik dağıtım şirketlerini uyardı

EPDK elektrik dağıtım şirketlerini uyardı
15 Mayıs 2013 - 12:12 www.finansgundem.com

EPDK, elektrik sayaçlarının değiştirilmesi ve bedelinin tüketicilerden alınması konusunda dağıtım şirketlerini uyardı.

Bazı elektrik dağıtım şirketlerinin tüketicilere yaptıkları bildirimlerle sayaçları değiştirmesi ve bedelini vatandaşlardan tahsil etmesinin ardından gelen şikayetler EPDK'yı harekete geçirdi. EPDK, 21 dağıtım şirketine, elektrik sayaçlarının değiştirilmesi ve bedelinin tüketicilerden alınması konusunda uyarıda bulundu.
"Sayaçlar usul esas çalışması" konulu yazı, EPDK Başkanı Hasan Köktaş imzasıyla Akdeniz, Aras, AYDEM, Enerjisa, AKEDAŞ, BEDAŞ Boğaziçi, Çamlıbel, Çoruh, Toroslar, Dicle, Fırat, Gediz, İstanbul Anadolu Yakası, Kayseri ve civarı, MEDAŞ Meram, Osmangazi, Sakarya, Trakya, Uludağ, Vangölü ve Çalık Yeşilırmak Elektrik Dağıtım AŞ'a gönderildi.
Elektrik Piyasası Kanunu'na göre, dağıtım şirketlerinin, lisanslarında belirlenen bölgede sayaçların okunması, bakımı ve işletilmesi hizmetlerinin yerine getirilmesinden sorumlu olduğu anımsatılan yazıda, elektrik enerjisi ölçümlerine ilişkin tesis edilen sayaçların mülkiyetinin dağıtım şirketine ait olduğuna işaret edildi.
Mevzuat çerçevesinde kurum tarafından uygulamaya ilişkin usul ve esas çalışmasının devam ettiği vurgulanan yazıda, bu çalışma sonuçlandırılana kadar tüketicilerin sayaçlarının zorunlu olmadıkça değiştirilmemesi, değiştirilmesi zorunlu olan sayaçlara ilişkin ise yeni sayacın mülkiyetinin şirkete ait olmak üzere temin edilmesi ve sayaç değişimiyle ilgili tüketiciden bedel alınmaması gerektiği belirtildi.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)