BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaEmlakElmas: Konut kredisinde değişikliğe gidilmemeli----

Elmas: Konut kredisinde değişikliğe gidilmemeli

Elmas: Konut kredisinde değişikliğe gidilmemeli
06 Ağustos 2020 - 16:27 www.finansgundem.com

Konutder Başkanı Elmas, "Kamu bankalarının 0,64 faiz oranını ve 15 yıl vadeli sunduğu imkanı sürdürmesi gerekiyor" dedi.

Konutder Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, konut piyasasında olumlu tablonun sürmesi için kamu bankalarının 0,64 faiz oranını ve 15 yıl vadeli sunduğu imkanı sürdürmesi gerektiğini belirtti.

Elmas, şunları söyledi:

"Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın paylaştığı Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre, Temmuz ayında da konut satışlarındaki artış devam etti. Açıklamaya göre, Temmuz ayında 141 bin 434 kredili konutun satıldığı bilgisi paylaşıldı. Bu bizim için sürpriz olmadı. Çünkü Haziran ayındaki gidişat Temmuz ayını da bu ivmede tamamlayacağımızı gösteriyordu. Yani Haziran’daki “v” şeklindeki yükselişin Temmuz ayında zirve yapacağını öngörüyorduk. Şüphesiz satışlardaki bu artışta kredi oranlarının düşmesi, ödemelere bir yıl sonra başlama ve de sektör temsilcilerinin de kendi bünyelerinde başlattıkları kampanyaların önemli etkisi oldu. Haziran’dan bu yana çok ciddi ve rafine bir kitleyle karşılaştık. Bu hareketlilik satışlara da yansıdı.

Satışlardaki bu olumlu tablonun devamlılığı için kamu bankalarının 0,64 faiz oranını ve 15 yıl vadeli sunduğu imkanı sürdürmesi son derece önemli. Bankalar bugün ikinci elde konut kredi oranlarını 0,79 dan 0,87’ye yükselttiğini duyurdu. İkinci el ile olan makasın genişlemesi, üretimin desteklenmesi, alıcıyı yeni konuta yöneltme ve birinci elin teşviki açısından önemli bir karar. Ayrıca birinci elde stokların erimesi, sektörün pandemi sürecindeki kayıplarını yerine koyabilmesi ve inşaatların hızlanması adına biz sektör temsilcileri olarak en azından yıl sonuna kadar bu şekilde devam etmesini umuyoruz."

Konut kredisi faizinde ikinci artış

Kredili konut satışında yüzde 1000 artış

İranlı konut yatırımcılarının yeni gözdesi İzmir

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)