BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemEkrem Dumanlı ülkücülükten neden atıldı?----

Ekrem Dumanlı ülkücülükten neden atıldı?

Ekrem Dumanlı ülkücülükten neden atıldı?
25 Nisan 2015 - 12:55 www.finansgundem.com

Yazar Emin Pazarcı, Zaman'ın tepesindeki isim olan Ekrem Dumanlı'nın ülkücü geçmişiyle ilgili bomba iddiada bulundu

Ekrem Dumanlı’nın 12 Eylül öncesinde “Ülkücülüğe yakışmayan hal ve hareketleri” nedeniyle Ülkücülükten kovulduğu iddia ediliyor. Bu çarpıcı ayrıntıyı Akşam yazarı Emin Pazarcı köşesinde yazdı.

Tahşiye operasyonunda gözaltına alınan ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Dumanlı yine gündemde. İşte Pazarcı'nın Dumanlı hakkındaki iddiayı köşesine taşıdığı o yazı:

ÜLKÜCÜLÜKTEN NEDEN KOVULDU?

"Zaman Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, Fethullah Gülen sevdalısı bir isim.
Fotoğrafları var. Amerika’ya gittiğinde, Gülen’in önünde el pençe divan duruyor. “Hoca”sının yönlendirmelerine kulak kabartıyor. Türkiye’de de üzerine toz kondurmamak için gerekli her türlü çabayı gösteriyor.
Dumanlı, lise çağlarında Yozgat’taydı ve Ülkücü Hareket içindeydi. Abdulkadir Baran’ın başkanlığını yaptığı Yozgat Ülkü Yolu Derneği’ne gidip geliyordu.
Dumanlı, 1980 Yılı’nda o dönemde Ülkü Yolu Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği yapan ve halen Parlamento Muhabiri olan Çınar Coşkunserçe tarafından dernekten uzaklaştırıldı. Hem de oldukça sert bir dil ve davranışla!
Gerekçe de “Ülkücülüğe yakışmayan hâl ve hareketler içinde bulunması” idi!
Olayın tanıklarından biri bugün bir siyasi partide üst düzey yönetici; diğeri de İstanbul’da önemli bir işadamı.
Dumanlı, daha sonra cemaatle tanıştı ve bu noktaya geldi. Bilinsin istedim."

DUMANLI SAVCILIKTAKİ İFADESİNDE NELER DEMİŞTİ?

14 Aralık operasyonu kapsamında Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı'nın aralarında bulunduğu 8 kişi, adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılmıştı.  Dumanlı'nın savcılık sorgusunun detayları da çok konuşulmuştu.

Dumanlı, Fethullah Gülen'i tanıdığını ancak, Gülen'in 2009 yılında Tahşiye'den bahsettiği sohbetini hatırlamadığını iddia etti. Gülen'den herhangi bir talimat almadığını ve Gülen'in, Zaman gazetesinde yönetici vasfının bulunmadığını vurgulayan Dumanlı, ''Sadece haftada bir gün, cuma günleri olmak üzere yazılarının yayınlandığı "Kürsü" başlıklı köşesi vardır" dedi.

"TAHŞİYE KELİMESİNİ İLK DEFA DUYUYORUM"

"Tahşiye" ve "Rahle'nin" kelime anlamının sorulması üzerine Dumanlı, 'Tahşiye'nin kelime anlamını bilmediğini, ilk defa duyduğunu, "Rahle'nin" de Kuran-ı Kerim okunurken üzerine konulan eşya olarak bildiğini kaydetti. Dumanlı, Tahşiye ve Rahle Yayınevleri'nin olduğunu da bilmediğini sözlerine ekledi.

"TELEVİZYON SEYRETMEM, HABERLERİ İNTERNETTEN TAKİP EDERİM"

Fetullah Gülen'in 2009 yılında "www.herkül.com" adresinden "Tahşiyecilerle" ilgili yaptığı konuşmasını hatırlamadığını kaydeden Dumanlı, "Gülen'in sohbetinde geçtiği belirtilen "Karanlık karar kurulları"ndan ne kastettiğini bilemem. 11 Ekim 2008 tarihli yazımı sunuyorum. Bu yazımla da televiyon seyretmeyeceğimi belirttim. "Siz de seyretmeyin çocuklarınızla meşgul olun" diye tavsiye ettim. O tarihten bu yana seyretmiyorum. Ben haberleir internet üzerinden takip ediyorum"dedi.

 Dumanlı, "Zaman gazetesindeki haberler Fethullah Gülen'in söylemleri ve talimatlarına göre mi şekillenir?" sorusuna, yayın politikasına müdahalenin söz konusu olamayacağını öne sürerek, "Onun talimatları ile şekillenmez" cevabını verdi.

Gazetede yayımlanan haberlerinin, 5-8 bin haber arasından seçildiğini ifade eden Ekrem Dumanlı, "Bu kadar çok haberin, fotoğrafın, Gülen'e gönderilerek onun onayından geçmesi mümkün değildir. Burası ile Amerika arasındaki zaman dilimi de farklıdır" dedi.
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)