BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara Piyasa'Ekonomist' Şimşek'ten Türkiye'ye 'AL' tavsiyesi----

'Ekonomist' Şimşek'ten Türkiye'ye 'AL' tavsiyesi

'Ekonomist' Şimşek'ten Türkiye'ye 'AL' tavsiyesi
27 Ekim 2014 - 13:24 www.finansgundem.com

Maliye Bakanı Şimşek, eski görevi Merrill Lynch ekonomisti şapkasıyla Türkiye ekonomisini değerlendirdi

"Fikir Sofrası" Platformu tarafından Mardin'de düzenlenen onuncu Fikir Sofrası toplantılarının onur konuğu olan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2015'i değerlendirdi.

ZOR BİR DÖNEM OLACAK

CNBC-e'de yer alan habere göre, Şimşek, "En büyük risk Avrupa. Avrupa'da yüzde 30 deflasyon riski var. Ancak IMF'ye göre Avrupa toparlanacak. Avrupa'da toparlanma olasılığı daha yüksek. IŞİD riski ise kısmen kontrol edilebilir. 2015'te Rusya resesyona girebilir. Zor bir dönem olacak. Büyük meydan okumaların olduğu bir dönem. ABD'de faiz artışı ne kadar oynaklık yaratacak önemli. Ancak bizi rahatlatan şey dünyada senkronize bir sıkılaştırmaya gidilmeyecek olması " dedi.

İKİNCİ YARI MOMENTUM KAZANABİLİRİZ

Şimşek, Türk ekonomisine dair ise "Yılın ilk yarısı sıçrama beklemek zor. Faizlerde ciddi artış olmazsa iç talep de güçlü durumda kalabiliriz. 2015'e ilişkin temkinliyiz. Yılın ikinci yarısı, tek başına iktidar partisi çıkarsak ve yapısal reformlar gündemde olursa bir miktar daha iyi momentum kazanabiliriz. İlk yarı ise bu seneden pek farklı olmaz. Petrol fiyatları böyle kalırsa cari açık yüzde 5'lere doğru gider. Petrol fiyatlarının düşmesi harcanacak gelirin artması, bir anlamda politikada gevşeme. Ancak bütçede işi sıkı tutarız "değerlendirmesinde bulundu.

2015'TE TÜRKİYE'Yİ AL ÖNERİSİ

Şimşek "Eğer eski Merrill Lynch ekonomisti şapkanızla konuşsaydınız 2015'te Türkiye'yi al mı sat mı önerisi verirdiniz?" sorusuna ise şu yanıtı verdi; "Orta ve uzun vadede Türkiye'yle ilgili hiç tereddütüm yok. Gelecek seneyi sıkıntılı görüyorum ama biz Merrill Lynch'te çalışırken böyle durumlarda göreceli bakardık. Mesele herkes yüzde 10 kaybederken Türkiye yüzde 9 kaybederse al derdik. Göreceli bakıldığında Türkiye hakkında iyimserim" dedi.

PART TIME ÇALIŞMA GÜNDEMDE

Şimşek, ekonomi yönetiminin üzerinde çalıştığı 1200'ye yakın tedbiri içeren yapısal reformlarla ilgili de bilgi verdi. Tedbirlerin işgücü piyasasında bazı düzenlemeleri de içerdiğini söyleyen Şimşek, "İşgücü piyasasının esnekleştirilmesi var. Türkiye OECD'de bu anlamda en katı ülkelerden biri. Kadın işgücünün artması için de part time çok önemli. Biz de bu işlemiyor. Sendikal haklara yönelik sosyal tarafların daha etkin katılımına yönelik tedbirler var" dedi.

HALKA ARZLARA TEŞVİK GELEBİLİR

Şimşek teşviklerin sorulması üzerine ise "Nitelikli ürünlere teşvik verelim. Bu dönemde hiç olmadığı kadar Maliye Bakanı teşviklere açık çek verdi. Halka arzların teşviki de olumlu bakabiliriz" yanıtını verdi.
 
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)