BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaDeutsche Bank'tan Türkiye değerlendirmesi----

Deutsche Bank'tan Türkiye değerlendirmesi

Deutsche Bank'tan Türkiye değerlendirmesi
27 Ekim 2021 - 15:56 www.finansgundem.com

Deutsche Bank Ortadoğu ve Doğu Avrupa Araştırma Müdürü Christian Wietoska, sene sonu için dolar/TL tahminlerinin 9,75-9,80 civarında olduğunu ve bu sene içerisinde 100 baz puanlık bir faiz indirimi daha beklediklerini belirtti.


Bloomberg HT’de Piyasa Hattı programına konuk olan Deutsche Bank Ortadoğu ve Doğu Avrupa Araştırma Müdürü Christian Wietoska, sene sonu için Dolar/TL tahminlerinin 9,75-9,80 civarında olduğunu ve bu sene içerisinde 100 baz puanlık bir faiz indirimi daha beklediklerini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası’nın nispeten güvercin kalmasını beklediklerini Wietoska, Fed’in kasım ayında varlık alımlarını azaltmaya başlayabileceğini düşündüklerini söyledi.

Gelişen piyasalarda sıkılaşma döngüsünün başladığını dile getiren Wietoska, şu an gelişen piyasa para birimlerinde değerlemelerin ucuz olduğunu ve para birimlerinin performansının iyi olmadığını vurguladı. Wietoska, enerji fiyatlarının daha da artması durumunda Türkiye gibi ülkelerin zorlanabileceğine de değindi.

“Enerjiyi ithal eden ve ihraç eden ülkeler arasında farklılık olacak. Rusya gibi ülkeler ihraçlardan fayda sağlayacaktır” diyen Wietoska, artan emtia fiyatlarının da farklı ekonomilerde baskı yaratabileceğini vurguladı.

Kurdaki değer kaybının yükselen enerji fiyatlarıyla birleştiği zaman enflasyonun yüksek kalmaya devam edebileceğini belirten Wietoska, “Türkiye ile ilgili riskler mevcut ama olumlu tarafta Türkiye’nin brüt rezervinin geçen yıla göre daha yüksek olduğunu görüyoruz” dedi.

Tedarik zincirinde küresel çapta yaşanan sorunlara bakıldığında Türkiye’nin bundan faydalanabileceğini ifade eden Wietoska, “Küreselleşmenin tersine dönmesi üretimin Avrupa’ya kaymasına neden olabilir. 5 yıl önce böyle birşey söylemezdim ama şuan bu tarz arz sorunları olduğu için Türkiye daha fazla doğrudan yabancı yatırım görebilir” diye ekledi.

Dolar/TL’nin sene sonunda 9,75-9,80 civarında olacağını belirten Wietoska, yıl sonuna kadar 100 baz puanlık bir indirim daha beklediklerini ve sene sonunda enflasyonun yüzde 19,5 ollmasını öngördüklerini söyledi.

Deutsche Bank: TL'de hedefimize ulaştık

 

 

Enflasyonda yüksek artış beklentisi!

 

Kredi hızında artış, en büyük katkı mevduattan

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Yazı kaldırılmamış27 Ekim 2021 17:29

    Amerika'nın Ankara büyükelçiliği internet sitesinde Osman Kavala serbest bırakılsın yazısı duruyor az önce baktım, yazıda 10 ülke büyükelçileri olarak deniyor.