BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemDepozitolu alışveriş dönemi başlıyor----

Depozitolu alışveriş dönemi başlıyor

Depozitolu alışveriş dönemi başlıyor
31 Aralık 2021 - 08:02 www.finansgundem.com

Perakende noktalarında, cam ve plastik ambalajlı ürünler zorunlu olarak depozitolu satılacak. Hazirandan itibaren iadelerin başlaması ile sistemin geri dönüşüme 1.4 milyar TL’lik katkı sağlaması hedefleniyor.

Ücretli poşet uygulaması ile ilk adımı atılan atık sistemindeki değişimde, 1 Ocak 2022 itibarıyla yeni bir aşamaya geçiliyor. Ambalajlara getirilecek zorunlu depozito uygulaması ile milyarlarca liralık yeni bir geri dönüşüm sistemi hayata geçecek. Tüm cam, pet şişe ve plastik ambalajlarda zorunlu depozitolu satış uygulanmasını öngören tasarı ile perakende noktalarında satılacak bu ambalaja sahip her bir ürün için ücretin standart 50 kuruş olması bekleniyor. Yine perakende mağazalarında iade noktalarının kurulmasını öngören sistem Haziran 2022 itibarıyla, vatandaşlara depozito iadesine başlayacak.

1.4 MİLYARLIK KATKI

Sayime Başkçı'nın Sözcü'deki haberine göre, sistemin 1 Ocak itibarıyla şirketlerin adaptasyon sürecini başlatacağını kaydeden Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, büyük bir geri dönüşüm ekonomisinin oluşacağını vurguladı. Türkiye'de yıllık kullanılan 20 milyar adetlik içecek ambalajının 9 milyarının PET şişe olduğunu dile getiren Eroğlu, bu uygulama ile ekonomiye yılda 1.4 milyar liralık katkı sağlanabileceğini söyledi. Yüksek bir depozito fiyatının vatandaşı teşvik edeceğini anlatan Eroğlu, “Vatandaş, birkaç şişeyi veya ambalajı iadeye götürdüğünde bir ekmek parası alabilmeli. Bu alanda en büyük tüketim yüksek gelir grubunda” diye konuştu.

1 milyon ton atığın önüne geçecek
Son iki gündür Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nda süren görüşmelerde depozito ücretinin hangi seviyede olacağı tartışılırken, 50 kuruş öne çıkan fiyat seviyesi oldu. Sistemin doğru işlemesi halinde Türkiye'de her yıl 1 milyon ton ilave atığın oluşmasının önüne geçmesi bekleniyor. Türkiye'de her yıl kullanılan içecek ambalajı miktarı kişi başı yılda 279 adet ve toplamda 20 milyar adet, ancak yapılan projeksiyonlarda 2030 başlarında bu rakamın toplamda 30 milyara çıkacağı öngörülüyor. Sistem, 2022 yılında devreye girdiğinde Türkiye'de 263 bin ton/yıl karbon emisyonunda azalma meydana getirecek.

Kamu kurumlarına 1163 personel alınacak

 

16 bin sözleşmeli sağlık personeli alınacak

 

Otomatik yapılandırılan GSS prim borcu ödemede son gün

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Suat 31 Aralık 2021 09:36

    BOŞ İŞLER BİR OKADARDA LÜZUMSUZ NE GEREK VAR BUNLARA ZATEN DÖNÜŞÜM OLARAK TOPLANIYOR BÖYLE BİR KARAR EZİYETTEN BAŞKA BİR İŞE YARAMAZ