BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemDEAŞ'la mücadele için Uluslararası Koalisyon Toplantısı----

DEAŞ'la mücadele için Uluslararası Koalisyon Toplantısı

DEAŞ'la mücadele için Uluslararası Koalisyon Toplantısı
27 Haziran 2021 - 19:53 www.finansgundem.com

Irak Şam İslam Devleti ile (IŞİD-DEAŞ) Mücadele Uluslararası Koalisyonu Bakanlar Toplantısı, yarın İtalya'nın ev sahipliğinde başkent Roma'da gerçekleştirilecek.

İtalya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bu ülkenin ev sahipliğinde ve Amerika Birleşik devletleri (ABD) ile ortaklaşa yapılacak IŞİD'le Mücadele Uluslararası Koalisyonu Toplantısı'na, koalisyon üyesi 81 ülkenin katılacağı bildirildi.

Roma'daki toplantıda, IŞİD'in mutlak yenilgiye uğratılmasında koalisyonun uyumu, Suriye ve Irak'taki kurtarılmış bölgeleri istikrara kavuşturma taahhüdünün teyit edilmesi ve çalışma gruplarında iş birliğinin pekiştirilmesi hedefleniyor.

Türkiye'yi temsilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun katılacağı toplantıda, ev sahibi İtalya'nın talebi doğrultusunda Sahel ve Afrika kıtasının farklı bölgelerinde IŞİD ile bağlantılı terör örgütlerinin tehdidi de ele alınacak.

Toplantıda neler hedefleniyor?

Toplantıda IŞİD karşıtı koalisyona desteğin genişletilmesi hedefleniyor. Toplantıyı değerlendiren uzmanlar terörle mücadelede güvenilir yerel ortakların önemine işaret ediyor.

Euronews'in haberine göre 'bir terör örgütü olarak IŞİD'in ilerleyişinin engellenmesi için' planlama yapılmasının hayati önem taşıdığına vurgu yapıyor. Bu kapsamda aşırı gruplarla mücadele için gelişmekte olan ülkelerde eğitimli polis gücüne ihtiyaç duyulduğunu kaydeden uzmanlar IŞİD'in iletişim ağlarının kesilmesinin teröristlerin bastırılması için temel şart olduğunun altını çiziyor.

Toplantı neden önemli?

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio ile eş başkanlığını yapacağı toplantıya çoğunluğu Afrika ülkelerinden oluşan 25 ülkenin daha ABD, İtalya, Fransa ve İngiltere'nin talebi üzerine davet edilmesi IŞİD'a karşı koalisyonun genişletilmesi açısından önem taşıyor.

IŞİD'in Mozambik, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve özellikle Mali,Çad, Burkina Faso gibi Sahel'in batısındaki ülkelerde güç kazandığı bir dönemde gerçekleşecek toplantının, aynı zamanda ABD'nin Ortadoğu ve Afganistan'daki "sonu gelmeyen savaşlardan" çekilmeye çalıştığı bir döneme denk gelmesi dikkat çekiyor.

Bu sebeple IŞİD'e karşı mücadelede uyumlu ve stratejik bir çaba arayışındaki Batılı müttefikler özellikle Sahel'de durumun daha da kötüleşmemesi için etkinliğini genişletmek istiyor.

Afrika'daki gelişmelerin örgütün Suriye ve Irak'taki propaganda şefleri tarafından desteklendiğini hatırlatan uzmanlar örgütün artan gücünün Afrika'da kıtasında istikrarsızlığı körüklemesinden endişe edildiğini vurguluyor.

İran Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'yla anlaşmayı uzatmadı

 

Lübnan'da protestocular siyasilerin evlerine yürüdü

 

Myanmar ordusu muhaliflere işkence yapıyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)