BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiÇin'in cari fazlası tarihin en yüksek seviyesine çıktı----

Çin'in cari fazlası tarihin en yüksek seviyesine çıktı

Çin'in cari fazlası tarihin en yüksek seviyesine çıktı
27 Haziran 2022 - 08:03 www.finansgundem.com

SAFE tarafından yayınlanan 2022 yılının ilk çeyreğine ilişkin ödemeler dengesi açıklamasına göre, bu yılın ilk çeyreğinde cari fazla 88,9 milyar ABD Doları’na ulaştı ve bu sayı tarihin en yüksek seviyesine çıkarak bir rekor kırdı.

Çin Uluslararası Radyosunun haberine göre, Çin Devlet Döviz İdaresi (SAFE)Sözcüsü Wang Chunying, düzenlenen basın toplantısında, cari hesap fazlasının Gayri Safi Yurt İçi Hasılası’na (GSYİH) oranının yüzde 2,1 olduğunu ve hala makul ve dengeli bir aralıkta bulunduğunu kaydetti.

Alınan bilgiye göre, ilk çeyrekte Çin’in ithalat ve ihracatı istikrarlı büyümesini sürdürdü. Ödemeler dengesi bazında mal ticaret fazlası, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artışla 145 milyar ABD Doları oldu. Bunların arasında mal ihracatı yıllık yüzde 16 artışla 803,1 milyar ABD Doları ve mal ithalatı ise yıllık yüzde 15 artışla 658,2 milyar ABD Doları’nı buldu. Mal ticareti fazlası ve ihracat ve ithalat ölçeği, aynı dönem için tarihin en yüksek seviyelerine ulaştı.

Wang Chunying, ilk çeyrekte hizmet ticareti açığının yıllık yüzde 35 düşüşle 16,7 milyar ABD Doları’na indiğine işaret etti.

Seyahat açığının yüzde 53 genişleyerek 29,4 milyar ABD Doları olduğunu dile getiren Wang Chunying, fikri mülkiyet telif ücretlerindeki açığın yüzde 11 artışla 7,7 milyar ABD Doları’na çıktığını ve taşımacılık fazlasının 2,9 milyar ABD Doları olduğunu ifade etti.

Wang Chunying, Çin’in doğrudan yabancı yatırımı ve yabancıların Çin’e doğrudan yatırımının yıldan yıla büyümesini sürdürdüğüne ve bunun yabancı şirketlerin Çin’e yatırım yapmakta istekli olduğunu yansıttığını söyledi.

Wang, Çin’de salgın önleme ve kontrol ile ekonomik ve sosyal kalkınmanın etkin bir şekilde koordine edildiğini ve ekonominin uzun vadeli iyi yönde ilerleme eğiliminin değişmediğini, böylece uluslararası ödemelerin temel dengesinin korunduğunu belirtti.

Çin MB piyasaya likidite sağladı

 

Çin'deki küçük bankalar battı, halk parasını alamıyor

 

 
 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)