BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemÇin'den Avrupa’da patent başvurusu rekoru ----

Çin'den Avrupa’da patent başvurusu rekoru

Çin'den Avrupa’da patent başvurusu rekoru
31 Mart 2023 - 10:41 www.finansgundem.com

Avrupa Patent Dairesi, 2022 yılında 193 bin 460 adet patent başvurusu kabul etti. Bu başvurulardan 19 bin 41'ini Çinli girişimciler ve mucitler oluştu.

Patent Ofisi 2022 endeksine göre, Çinli girişimciler ve mucitler 2022 yılında Avrupa Patent Dairesi nezdinde bir rekor oluşturan 19 bin 41 patent başvurusunda bulundular. Bu sayı, bir önceki yıla kıyasla yüzde 15,1 oranında artışa tekabül ettiği gibi en yüksek patent başvurusu yapan 20 ülke arasında en yüksek değeri oluşturuyor.

Çin Uluslararası Radyosunun haberine göre, 2022 Patent Endeksi, bir bütün olarak, dünyayı olumsuz etkileyen salgına ve ekonomik belirsizliklere karşın teknik inovasyon alanında güçlü bir faaliyet gösterdi. Nitekim Avrupa Patent Dairesi, 2022 yılında 193 bin 460 adet patent başvurusu kabul etti. Bu sayı, bir önceki yıla kıyasla yüzde 2,5 oranında artış oluşturuyor. En yüksek sayıda başvuru yapan beş ülke ABD, Almanya, Japonya, Çin ve Fransa oldu. Bu çerçevede de patent başvurularının büyümesinde esas motoru Çin ve Birleşik Devletler teşkil etti.

Firmalara göre yapılan sıralamanın başında 4 bin 505 başvuru ile Huawei 2022 yılının ilk sırasında yer alıyor. Bu sayı, bir önceki yıla kıyasla yüzde 27 oranında bir artışa denk düşüyor. Güney Kore’den LG, Birleşik Devletler’den Qualcomm ve yine Güney Kore’den Samsung ikinci, üçüncü ve dördüncü sıraları paylaşıyor. En çok patent başvurusu yapan ilk 50 firma arasında, Huawei’nin yanı sıra sekiz Çinli şirket daha bulunuyor. Bunlar arasında OPPO, ZTE ve Tencent de var.

Geçtiğimiz yıl da dijital komünikasyon en çok sayıda patent başvurusuna konu oldu. Bu konuda toplam 16 bin 705 başvuruda bulunuldu; bu ise bir önceki yıla kıyasla yüzde 11,2 oranında artış ifade etti. Bu sektörü çok yakından tıp tekniği ve bilgisayar tekniği, sırasıyla 15 bin 683 ve 15 bin 193 başvuru ile izledi.

Avrupa Patent Dairesi yetkilileri toplam patent başvurularının yüzde 10’unu oluşturan Çin kaynaklı taleplerin son beş yıl içinde ikiden fazlaya katlandığını ve 10 yıl öncesine göre de beş katına çıktığını belirtiyorlar. Yetkililerin ifadesine göre Çin, yalnızca dijital komünikasyonda, bilgisayar teknolojisinde ve yapay zekâda yeterince güçlü olmakla kalmayıp biyoteknoloji ve tıp teknolojisi gibi daha birçok farklı alanda da aktif bir patent başvurucusu konumunda.

Öte yandan ülke, ekonomik büyümesini geliştirmek için fikri mülkiyeti haklarını koruma konusuna da odaklanmış bulunduğundan Çinlilerin rekor sayıda patent başvurusu da fikri mülkiyet haklarının korunması hususunda küresel bir önem arz ediyor.

Türk girişimi Abrakadabra Games’e ABD’de 50 milyon dolar patent değerlemesi

 

Patent tescil sayısı son 20 yılda 46 kat arttı

 

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)