BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiÇin imalat sanayisi daralmaya devam ediyor----

Çin imalat sanayisi daralmaya devam ediyor

Çin imalat sanayisi daralmaya devam ediyor
01 Aralık 2022 - 15:57 www.finansgundem.com

Çin Genel İmalat Satın alma Yöneticileri Endeksi geçen aya göre artış gösterse de kasımda daralmaya devam etti.

Çin'de imalat sektöründeki ekonomik etkinliğin öncü göstergeleri kasımda daralma eğiliminin sürdürdüğüne işaret etti.

Ekonomi ve finans haberleri servisi Caixin'in Çin Genel İmalat Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ekimde önceki aya göre 0,2 puan artışla 49,4'e çıktı. Endeks, geçen aya göre artış kaydetse de büyüme eşiğinin altında kalarak, daralmanın devam ettiğini gösterdi.

Piyasa araştırma şirketi IHS Markit'in imalat sektöründeki işletmelere gönderdiği anketlerle hazırlanan endeks, ağustosta 49,5, eylülde 48,1 ve ekimde 49,2 ile büyüme eşiğinin altında kalmıştı.

Büyümenin öncü göstergesi sayılan endekste, 50'nin üzerindeki değerler ekonomik faaliyetlerdeki artışa, altındaki değerler ise azalışa işaret ediyor.

Sonbahardaki Kovid-19 salgınları ve karantina tedbirleri hem üretime hem de tüketime darbe vururken, işletmeler hammadde ve üretim maliyetlerinin arttığını, satın alma, stoklar ve istihdamda gerileme olduğunu bildirdi.

Ulusal İstatistik Bürosu'nun açıkladığı resmi imalat sanayi PMI endeksi de önceki aya göre 1,2 puan azalarak 48'e gerilemişti.

Salgın tedbirleri ekonomik beklentileri düşürüyor

Omicron'un bulaşıcılığı yüksek alt varyantlarının yayılmasıyla sonbaharda vaka sayısı artarken, ekonomik faaliyetleri sekteye uğratan salgın tedbirlerinin son çeyrekte değişeceğine dair işaret görülmemesi, ekonomik beklentileri ve güveni olumsuz etkiliyor.

Öncü göstergeler, ekonomik toparlanmanın dalgalı seyrettiğini gösterirken, hükümetin bu yıl için yüzde 5,5 civarında olmasını öngördüğü büyüme hedefine ulaşıp ulaşamayacağı belirsiz görünüyor. Büyüme oranı ilk üç çeyrekte yüzde 3'te kalmıştı.

Çin, Kovid-19'a karşı, vakaları ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen "sıfır vaka" stratejisini uyguluyor. Strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, imalat, ticaret ve hizmetler sektöründeki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması gibi katı ve geniş ölçekli tedbirleri gerektiriyor. Tedbirler, hayatın olağan akışına müdahalenin yanında ekonomik maliyeti açısından da tartışmalara yol açıyor.

Çin PMI verisi düşük geldi

 

Çin PMI endeksi geriliyor

 

Çin PMI 1 yılın en hızlı yükselişini yaptı

 

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)