BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemBulgaristan'dan, Ukrayna'nın ağır silah talebine bir ret daha----

Bulgaristan'dan, Ukrayna'nın ağır silah talebine bir ret daha

Bulgaristan'dan, Ukrayna'nın ağır silah talebine bir ret daha
29 Eylül 2022 - 17:03 www.finansgundem.com

Bulgaristan Savunma Bakanı Dimitar Stoyanov, Ukrayna'nın Bulgaristan'dan yine ağır silah yardımı istediğini ve bu talebinin bir defa daha reddedildiğini açıkladı. Stoyanov, "Bakan olduğum sürece Ukrayna'ya silah yardımı yapılmayacak" dedi.

Ağır silah talebinin Ukrayna'nın Sofya Büyükelçisi Vitaliyi Moskalenko'dan geldiğini ve anında reddedildiği belirten Savunma Bakanı Dimitar Stoyanov, Bulgaristan Meclisinin daha önce Ukrayna'ya askeri teknik yardım kapsamında sadece silah onarımının yapılmasını öngördüğünü hatırlatarak "Ülkemiz Ukrayna'ya hiçbir silah yardımında bulunmayacak" dedi.

Bulgaristan Ulusal Radyosu’na (BNR) konuşan Stoyanov, şimdilik Bulgaristan’ın Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşa bulaşması konusunda herhangi bir riskin olmadığını da söyledi.

Daha önce de reddedilmişti

Son derece eski ve bakımı yapılamayan MiG ve Su tipi Rus yapımı savaş uçakları kullanan Bulgaristan Hava Kuvvetleri, Rus yanlısı Cumhurbaşkanı Rumen Radev ve eski komünist partinin çizgisinde siyaset yürüten, eski hükümet ortağı olan Bulgaristan Sosyalist Partisi'nin (BSP) baskısı yüzünden Bulgaristan daha önce de Ukrayna’nın silah yardımı talebini reddetmişti.

Eski Doğu Bloku ülkelerin askeri hava filosunu yenilemek üzere elindeki Rus yapımı eski uçaklarını Ukrayna'ya verirken, Bulgaristan konuyla ilgili katı tavrını sürdürüyor.

Dün bir savaş uçağı düşmüştü

Ülkenin doğusundaki Bezmer Hava Üssü'nde Bulgar Hava Kuvvetleri'ne ait bir Su-25 bombardıman uçağı, dün eğitim çalışmaları yaparken düşmüş, pilotu sağ kurtulmuştu. Geçen yıl ise MiG-29 tipi bir Bulgar savaş uçağının Karadeniz'e düşmesi sonucu pilotu hayatını kaybetmişti.

Rusya'da yaşayan Bulgarlar için 'seferberlik' tehlikesi

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Milkov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in başlattığı seferberlik girişimini değerlendirirken "Rusya, orada yaşayan Bulgaristan vatandaşlarını seferberliğe çağırabilir" diye konuştu.

Milkov, "Çifte vatandaşı olan bu kişiler, Rusya Federasyonu topraklarında bulundukları sürece Rus pasaportları esas alınacak. Rus pasaportu taşıdıkları sürece de seferberliğe çağırılmak üzere askerlik evrakları da onlara takdim edilebilirler. Rus makamları onların yurt dışına çıkışlarını kolaylıkla engelleyebilir" dedi.

Bulgaristan’da Su-25 savaş uçağı düştü

 

Bulgaristan doğalgaz krizinin çaresini Türkiye'de buldu

 

Bulgaristan hükümeti gaz krizine çare arıyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)