BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemBulgaristan hükümeti gaz krizine çare arıyor----

Bulgaristan hükümeti gaz krizine çare arıyor

Bulgaristan hükümeti gaz krizine çare arıyor
23 Ağustos 2022 - 12:48 www.finansgundem.com

Bulgaristan'da geçici hükümetin doğalgaz sıkıntısına ilişkin oluşturduğu kriz masasının başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma Bakanı Hristo Aleksiev, "Durum o kadar kötü ki artık Gazprom ile görüşme masasına dönmek kaçınılmaz oldu" dedi.


Kriz masası, ülkenin yeniden Rus Gazprom şirketi ile ithalat müzakerelerini yenilemeyi hedefliyor.

Rusya yanlısı Cumhurbaşkanı Rumen Radev'in kurduğu Başbakan Gılıb Donev'in hükümeti, eski hükümetin ABD'den sipariş ettiği LPG taşıyan 7 tankerin sadece birinin alınmasını onaylamıştı. Bu durumda, Azerbaycan'dan yapılan ithalatla bu kaynakların ülkedeki ihtiyacın sadece 3'te 2'sini karşılayacağını söyleyen Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma Bakanı Hristo Aleksiev, geri kalan miktar için Gazprom ile görüşmelere gidilmesinin şart olduğunu belirtti.

Ülkedeki büyük işletmeleri temsil eden Sanayi Sermaye Birliği Başkanı Vasil Velev de Gazprom alternatifi konusunda hükümetin düşüncesini destekledi.

Doğalgaz krizi

6 Haziran'da istifa eden eski Başbakan Kiril Petkov'un sağcı ve AB yanlısı hükümetinin Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaş açması sonrası koyduğu sert tepkisi nedeniyle Bulgaristan-Rusya ilişkileri gergin bir döneme girmişti.

Rusya, Gazprom'a ruble ile ödemeleri reddeden Bulgaristan'ı da "düşman ülkeler" listesine eklemesi sonrası 27 Nisan'da doğalgaz aktarımını kesmişti. Ardından Bulgaristan, ülkede "casusluk" yaptıkları iddiasıyla Rusya'nın Sofya Büyükelçiliğinde görevli 70 personelini "istenmeyen kişi" ilan etmişti.

Kiril Petkov hükümeti, Gazprom’a alternatif kaynaklar arayışı çerçevesinde Azerbaycan ve Katar ile görüşmeler yaparak, ABD’den LPG taşıyan 7 tankerin gelmesini ayarlamıştı.

Rusya'nın Soya Büyükelçisi Eleonora Mitrofanova, Petkov'dan sonra iktidara gelen Gılıb Donev hükümetinin niyetine ilişkin, "Bulgaristan'ın iyi irade göstermesi durumunda Gazprom ile (Aralık 2022'ye kadar geçerli) eski anlaşma feshedilir ve yeni bir anlaşmaya gidilebilir" diye konuştu.

Gılıb Donev hükümeti, görevinin 4. gününde ülkenin siyasi dümenini Rusya'ya doğru çevirip, Gazprom ile yakınlaşmaya yüz tutan politikası yüzünden sokak protestoları ile karşılaşmıştı.

Enerji uzmanları ne diyor?

Enerji uzmanları, Gazprom'a geri dönmeyi planlayan geçici hükümetin kararını eleştirdi. Enerji kaynaklar uzmanı Vasko Naçev, Bulgaristan'ın tek taraflı olarak doğalgaz tedarikini kesen Gazprom'a açtığı tahkim davasını kaybedebileceği konusunda uyardı.

Naçev, "Kısacası, Bulgaristan yeniden Gazprom ile görüşmelere girerse, yüz milyonlarca avroluk tazminatından vazgeçer. Ülkemiz Gazprom'a para ödemeye başlarsa bu para, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin rejiminin Ukrayna'ya karşı savaşına finansman olur" dedi.

'Rusya'dan doğalgaz almak ne güvenilir ne de ucuz olur'

Bulgaristan'da elektrik üretiminin sadece yüzde 6'sını oluşturan doğalgazın azalan kullanım miktarının ülke için kritik olmadığını savunan eski Enerji Bakanı Miroslav Sevlievski de şunları söyledi:

Rusya'dan doğalgaz almak ne güvenilir ne de ucuz olur. Eski Sovyetler Birliği'nin (SSCB) 16. Cumhuriyeti olsaydık, ikinci bir Kırım olsaydık bile, Bulgarların çoğu böyle bir dönüş istemezdi. Gazprom'un ikmallerine güvenilemez.

Bulgaristan'a ihracat zirve yaptı

Bulgaristan: Sınırdaki TIR sorunu çözüldü!

Bulgaristan'daki yangın, Edirne'den görülebiliyor

Bulgaristan’ın geçici hükümeti göreve başladı

Bulgaristan, ABD'den sekiz F-16 daha alacak

Türkiye'den Bulgaristan vatandaşlarına vize muafiyeti!

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)