BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaBOE faizi işsizliğe bağladı----

BOE faizi işsizliğe bağladı

BOE faizi işsizliğe bağladı
07 Ağustos 2013 - 13:27 www.finansgundem.com

İngiltere Merkez Bankası, gösterge faizdeki hareketi işsizlik oranı ve enflasyona bağladı

İngiltere Merkez Bankası (BOE) ilk kez, gösterge faizin görünümünü işsizlik ve enflasyona bağladı ve mevcut politikasını, işsizlik oranı yüzde 7'ye düşene kadar sabit tutacağını açıkladı.
Londra merkezli banka, bugünkü açıklamasında, işsizlik oranı seviyesinin bir eşik olduğunu ve "tetikleme" olmadığını, Para Politikası Komitesi'ne faizin halen yüzde 0.5 ile rekor düşük seviyede olduğu politika duruşunu yeniden değerlendireceği bir nokta sağlayacağını belirtti. İngiltere'de işsizlik oranı Mayıs sonunda biten çeyrek dönemde yüzde 7.8 seviyesinde ve İngiltere Merkez Bankası, işsizlik oranının en az 2016 yılının üçüncü çeyreğine kadar yüzde 7'nin üzerinde kalmasını öngörüyor.
Ekonomik eşiklere ilişkin bu hareket, İngiltere Merkez Bankası'nın, Başkan Mark Carney tarafından geçen ay Mervyn King'den görevi devralmasından bir hafta sonra başlatılan yatırımcılara politika rehberliği sağlama uygulamasının diğer bir yeni adımını oluşturuyor. Ekonominin toparlanma işaretleri vermesiyle birlikte, merkez bankası, bu yeni taktiğin kısa vadeli faizlerin zamanında önce artırılma riskini azaltması ve toparlanmanın sağlanmasına yardımcı olması gerektiğini kaydetti.
Yetkililer ayrıca, gerek duyulduğunda, halen 375 milyar sterlin (574 milyar dolar) olan varlık alım programını genişletmeye hazır olduklarını belirtti. Yetkililer, bunun yanında, işsizlik oranı eşik seviyenin üzerinde kaldığı sürece parasal gevşemeyi ortadan kaldırma yönünde bir planları olmadığını ve satın aldıkları tahvillerin vadelerinin dolması durumunda bunları yeniden yatırıma çevireceklerini ifade etti.
İngiltere Merkez Bankası, "Para Politikası Komitesi, ekonomideki gevşeklik marjı kayda değer bir şekilde daralana kadar, para politikasının mevcut istisnai teşviğe dönük duruşunun devam ettirilmesinin uygun olduğu değerlendirmesini yaptı" dedi ve "Belli bir zaman periyodu belirlemek yerine para politikasının ekonomik gelişmelere muhtemel tepkisi çerçevesinde bir rehberlik oluşturmak, politikayı daha etkin hale getirecektir" açıklamasında bulundu.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)